Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: iş arama izni

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  19.Haziran.2005
  Mesajlar
  25
  işçilerimizi ödenek yetersizliğinden dolayı çıkartıyoruz.Bunu yaparken kıdem,ihbar ve yıllık izin ücretlerini ödüyoruz.peki bazı işçiler iş arama izinlerinin günde 2 saatten verilip verilmediğini soruyor.İş arama izni hakkında detaylı bilgisi olan arkadaşların yazılarını bekliyorum.Çünkü bu çıkış alanlara zaten kıdemlerine göre tazminatları ödendi.Şimdi ayrıyeten iş arama parasıda mı ödeyeceğiz,ne yapmak lazım?Çok teşekkür ederim.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  24.Ekim.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  3


  İŞ KANUNU MADDE 27 YETERİNCE AÇIK SANIRIM.


  MADDE 27. - Bildirim süreleri içinde işveren işçiye yeni bir iş bulması için gerekli olan <A name=Ilk></A>iş arama iznini iş saatleri içinde ve ücret kesintisi yapmadan vermeye mecburdur. İş arama izninin süresi günde iki saatten az olamaz ve işçi isterse iş arama izin saatlerini birleştirerek toplu kullanabilir. Ancak <A name=Ilk></A>iş arama iznini toplu kullanmak isteyen işçi bunu işten ayrılacağı günden evvelki günlere rastlatmak ve bu durumu işverene bildirmek zorundadır.
  İşveren yeni <A name=Ilk></A>iş arama iznini vermez veya eksik kullandırırsa o süreye ilişkin ücret işçiye ödenir.
  İşveren <A name=Ilk></A>iş arama izni esnasında işçiyi çalıştırır ise işçinin izin kullanarak bir çalışma karşılığı olmaksızın alacağı ücrete ilaveten çalıştırdığı sürenin ücretini yüzde yüz zamlı öder.

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  15.Kasım.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  24


  Sayın MESLEKTAŞ


  İş arama izni ihbar tazminatı ödenmeyen hallerde ihbar süresi içinde günde 2 saat verilir.Anlamı ihbar süresini çalışarak yerine getirme demektir.İhbar tazminatını çalışmadan ödüyorsan iş arama izninden bahsedilemez.İhbar süresini bildiripte ihbar süresi içinde işa arama iznini kullandırmıyorsan hergün 2 saatı ödemen lazım.Yazından anladığım kadarıyla ihbarı ödüyoruz anlamını çalışmadan ödeme gibi anladım ben eğer öyleyse iş arama izni olmaz.


  selamlar


  Yaşar Avcı

  Y.Avcı

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •