Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tek kişilik ortağa çevirme ve pay defteri

 1. #1
  Ziyaretci
  Pazartesi 2 ortaklı ltd şirketi tek kişilk ltd. şirkete dönüştüreceğiz.bir karar örneği hazırladım.kırtasiyeden ortaklar pay defteri alıp tasdikini yaptıracağım.fakat nasıl dolduracağım konusunda fikrim yok. pay defterine işledikten sonra ticaret odasına fotokopisini mi götürüyoruz?ve ne şekilde işliyoruz.örnek verirseniz memnun olurum

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  29.Temmuz.2008
  Mesajlar
  2,170


  sizin zaten bir ortaklar pay defteriniz vardı neden yeniden pay defteri tasdik ettireceksiniz ki ticaret odasına defterin ön yüzünü ve ilgili ortakların bilgilerinin bulunduğu yüzünüde arkalı önlü fotokopisini çektirip belgeler ekine iliştiriyorsunuz.
  yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!

 3. #3
  Üye
  Üyelik tarihi
  19.Kasım.2007
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  31
  pay defterlerinde ortak giriş çıkışlarında noter onayı aranmıyor sadece defterin onaylı olması yeterli
  Sonu olmayan tek kavram bilgidir.

 4. #4
  Ziyaretci
  hayır bizim bir pay defterimiz yoktu.ilk kez tasdik ettireceğim bu işyerinde ben bu yıl bağımlı olarak çalışmaya başladım 12 yıllık bir şirket daha önce hiç ortaklar pay defteri kullanmamışlar.ben de diğer defterlerle beraber aralık ayında tasdik ettiririm diye ertelemiştim.şimdi de tek kişiye çevireceğimizden haliyle lazım oldu.bu arada ben çalışma hayatım boyunca birçok büroda çalıştım hiç ltd şirketlerde böyle bir defter tasdik etmedik.tabi asla bunu savunmuyorum bu benim eksikliğim.ben yeni ttk ile kullanılmaya başlanacağını öğrendim.ama burda birçok fikrin biraraya gelmesiyle yttk öncesi de kullanıldığını sizler sayesinde öğrendim.peki daha önce kullanılmamış olması bir sıkıntı yaratır mı?ben sadece hisse devri sonrası tek ortağa ait bilgileri dolduracağım.

 5. #5
  Üye
  Üyelik tarihi
  26.Kasım.2008
  Nereden
  SMMM
  Mesajlar
  41
  Umarım inşallah yardımcı olabilirim.Bende bu konuda muzdariptim maalesef.Ama geçen haftaiçi 2 ortaklı bir limited şirket mükellefimi; yeni TTK. göre tek ortaklı limited şirkete hisse devri ile dönüştürdüm;Öncelikle;

  1-Ortaklar kurulu kararınızı hazırlıyorsunuz, burada dikkat edilecek hususlar; Ortaklar Kurulu Kararı diye belirttiğimiz en baştaki başlığa, ilgili şirketin tam şirket unvanını yazıyorunuz; (Eskiden yaptığımız anasözleşme tadil Kararlarındaki gibi) Sonra karar metninde şirket hisse devri kararını ortakların TC.numaralarını belirterek yazıyorsunuz.(Devrealan ve devir eden bendeki şirkette ortakiçi kişilerdi).Şayet burada hisse devri kararında ....şirkette kayıtlı bulunan ve tamamı ödenmiş....şeklinde kararda bir metin belirtirseniz;önceki sermayenin tamamının ödendiğine dair SMMM raporunuda ayrıyeten eklemenizi istiyorlar.(Ama bu satırı belirtmeyecek şekilde yazarsanız SMMM raporu aranmıyormuş) Ben ticaret odasının görüşü ile onların belirttiği şekilde "....şirket ortaklarımızdan... T.C.numaralı X' şirketteki ....pay hisse karşılığı ...TL tutarındaki hissesinin tamamını ........ adresinde mukim (Nüfusta kayıtlı resmi adresi yazılmak zorunda) diğer şirket ortağı .....T.C.numaralı Y'ye (Ortak İçi) tamamen devretmiştir........... Noterliğinin ../../.... tarih ve ........Sayılı Hisse devir sözleşmesi ile sözkonusu hisse devrinin kabulüne ve sözkonusu hisse devrinin de Ortaklar Pay defterine işlenmesine.... " diyerek ilk sıra karar metnini bu şekilde sade olarak yazıyorsunuz.(İlgili Noter ve Sayısı Noterde sonradan yazılabilmektedir.)
  2-"Şirketimizin yukarıdaki hisse devrinin oybirliği ile kabulüne....." diyerek ikinci karar metnini yazıyorsunuz...
  3-"Söz konusu yukarıdaki hisse devri ile şirketimiz tek ortaklı bir Limited Şirkete dönüşmüştür..." şeklinde diyerek üçüncü karar metnini yazıyorsunuz...
  4- Eğer şirket ortağının (devreden) şirkette temsil ve ilzam yetkisi varsa (Müdürlük gibi) ortaklar kurulu kararına devreden ortağın müdürlük görevinden istifasını yazıyorsunuz...(Örnek: "...şirket ortaklarımızdan X'in şirket ortaklığından çıkması sebebiyle şirketteki müdürlük görevinden istifa etmiş ve istifasının da oybirliği ile kabul edilmesine....." şeklinde altına bir karar metni ekliyorsunuz.)
  5-Yeni şirket ortağının adı soyadı, T.C.Kimlik No, Uyruğu, İkametgahı,Pay adedi ve Sermaye Tutarını gösterir bir satırı karar metnine tablo şeklinde ekliyorsunuz (Not: Ticaret odalarından eskiden aldığımız ortaklık teyit belgesine benzer bir tablo yapıyorsunuz karara ek olarak, Bu uygulama yeni.) ...."Şirketimizin yeni ortaklık yapısı aşağıdaki şekilde oluşmuştur deyip ...... alta tabloyu ekliyorsunuz......
  Sıra-Ortak adı soyadı-Uyruğu-İkametgahı-T.C.Kimlik Nosu-Pay Adedi-Sermaye Tutarı TL (%100 Yeni ortağa ait)
  1- ABC T.C. ..... ...... ..... ......' şeklinde;
  6-Son olarak eğer devreden eski ortak müdür ise;(Yukarıda 4.maddeye istinaden istifa kararına ek olarak) burayada yeni bir şirket müdürü tayini kararı yazıyorsunuz.... "Şirket müdürlük görevinin boşalması nedeniyle; diğer şirket ortağı (Hisseyi devralan %100 hisseli ortak yani) Sayın Y' .... yıllığına şirket müdürü olarak seçilmiştir.Ortak Y'....şirketi kaşesi altına atacağı imzası ile münferit olarak ahzu kabz yetkisi ile temsil ve ilzam eder...." diyerek son karar metnini ekleyip;
  ..."Sözkonusu kararın tescil ve ilan edilmesine ve gerekli bildirimlerin ilgili kurum ve kuruluşlarına yapılmasına oybirliği ile karar verilmiştir".....diyerek karar metnini tamamlayıp ortakların T.C.Kimlik Noları ile Ad ve Soyadlarını kararın en altına yazıyorsunuz.(Unutmayın kararı hazırlayıp notere giderken Ortaklar kimlikleri ile birlikte asaleten Noterde bulunmak zorundalar)
  (Biz kararı notere onaylatıp, Hisse devir sözleşmesini yaptırdık,İlgili oda matbu dilekçelerini doldurduk ve aynı gün tüm harçları yatırdık.Pay defteri tastikini en sona bıraktık.Burada önemli olan bir hususta; Karar tastiki ile devir sözleşmesinin aynı gün yapılması yani farklı tarihlerde olmaması)

  Şirket ortaklar pay defterine de gelince(Yıllar sonra kullanma zorunluluğu TTK ile gelince tozlu raflardan çıkardık ve);
  -İlk sayfaya (Devreden ortak bilgileri yukarıda yazılı tamamı doldurulur); İkinci sayfayada (Devrealan ortak bilgileri sağ üstte tamamı doldurulur;Sayfa üstü kısım bilgileri tamamen doldurulur)(Kimlik bilgileri, adresler,üyelik giriş tarihleri ...vs..)
  -Defterin Aşağıdaki ilk satırlarına da (Sol taraf devreden ortak; Sağ taraf devralan ortak şeklinde) ortakların ilk şirket kuruluş ortaklık hisse adetleri ve pay tutarları kuruluş tarihleri ilk satırlara yazılarak doldurulur; ödeme tarihine şirket kuruluş tarihi (Kuruluş.... diye belirtilerek) yazılır,ortaklarca ilgili yerler imzalanır;
  -Hemen Alta İkinci satırada İlk ortak için (Devreden Sol taraf ikinci satıra) devredenin hisse ve pay tutarları yazılarak alt satıra belirtilerek ......tarih ve .....sayılı ....Noterliğinin .......Hisse devir sözleşmesine istinaden tüm hissesini ortak Y' ye (ad Soyad ve T.C.Kimlik no belirtilmeli) tamamen devretmiş ve ortaklıktan ayrılmıştır.... diye detaylı bir yazı yazılır.
  İkinci sayfa sağ tarafada yeni şirket ortağının yeni hisse adetleri ve pay tutarları mukabil detaylı aynı şekilde yazılarak ortaklarca imzalanır.(Pay defterinin doldurulacak olan yerleri elinizden geldiğince tamamını doldurun)
  En son Cetvelle T çizilerek devreden ortak sayfası (Sol taraf yatay boşluk cetvelle kapatılarak) kapatılır ve ilgili defter yetkili notere onaylatılır.(Biz tüm işlemleri bitirdikten sonra en son ortaklar pay defterini notere sonradan onaylattık.Oda yetkilileri Karar ve Hisse devri tescil edilip harçları yattıktan sonra tüm belgelerin Ticaret odasına teslimi için 7 günlük süre olduğunu söylediler.Pay defterinide Noter onaylı istediler bizden.

  Sizde şirketinizin bağlı bulunduğu ticaret odası ile görüşerek detaylı yardım alabilirsiniz.

  Ticaret odasına verdiğimiz belgeler ise;
  -Ticaret odası Matbu dilekçesi (Odadan Matbu)
  -Ortaklar Kurulu Kararı Noter Onaylı 1 Asıl 2 Suret
  -Hisse devir sözleşmesi (Ortak içi) Noter onaylı 1 Asıl 2 Suret
  -Yatırılmış tüm Harç makbuzları (Vergi dairesi, TOBB Gazete, Oda Harç makbuzları)
  -Pay defteri (Devir eden ve devir alanı gösteren sayfalar onaylı) Noterden tasdikli 1 Asıl 2 Suret

  Bilgi paylaşıldıkça değer kazanır....
  Maalesef bende bunu kendim yaparak tecrübe ettim.Meslek mensubu arkadaşlarımdan istediğimde ise nedense hiç bir yardım alamadım.Bilgi paylaşımı konusunda mesleğimizde çok sıkıntı var maalesef...Kimse paylaşmak istemiyor...
  Yardımcı olabildimse ne mutlu bana.....
  İyi Çalışmalar dilerim....
  (NOT:E-Mail adresime eğer bir e-mail atıp beni bilgilendirirseniz, size Örnek ortaklar kurulu kararımızı ve ilgili Ortaklar pay defteri bilgi sayfalarını seve seve gönderebilirim meslektaşım...)


  SMMM Ekrem ÖZDEMİR

 6. #6
  Ziyaretci
  Öncelikle günaydınlar Ekrem Bey.Şimdi gördüm cevabınızı ne kadar teşekkür etsem azdır.gerçekten çok açıklayıcı olmuş.

 7. #7
  Üye
  Üyelik tarihi
  26.Kasım.2008
  Nereden
  SMMM
  Mesajlar
  41  SMMM Ekrem ÖZDEMİR

 8. #8
  Üye
  Üyelik tarihi
  26.Kasım.2008
  Nereden
  SMMM
  Mesajlar
  41
  Bilmukabele meslektaşım bir şey değil.....

  İyi Çalışmalar dilerim!...


  SMMM Ekrem ÖZDEMİR

 9. #9
  Üye
  Üyelik tarihi
  26.Kasım.2008
  Nereden
  SMMM
  Mesajlar
  41  SMMM Ekrem ÖZDEMİR

 10. #10
  Ziyaretci


  ekrem beyburada verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bugün iki ortaklı ltd şirketini tek ortaklı ltd şirketine dönüştürdüm.özellikle pay defteri konusunda tereddütlerim vardı.rehber olduğunuz için ve bugünü sorunsuz atlattığım için tekrar teşekkürlerimi sunarım.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •