Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 5510 40 ncı madde

Kıdemli Üye
    Nereden
    MUHASEBE

özel hastanede radyoaktif alanlarda çalışanlara uygulanan fiili hizmet zammıçalışan kişinin 3600 sigortalı gününü doldurduktan sonra başlar.yani kişi 3600 günü dolunca 32 tskt secilecek.diye biliyorum.
    konuyla ilgili cevap bekliyorum.saygılarımla.

Kıdemli Üye
    Nereden
    MUHASEBE
    yorum yokmu ???

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    2009/79 sayılı SGK Genelgesi:

https://www.mustafagulsen.com/2009/sgk_2009_79.pdf
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

Kıdemli Üye
    Nereden
    MUHASEBE
    ben sadece yorum sordum..
    ilk defa bu işe başlıyanlar 32 koddan mı bildirilecek yoksa 3600 gün sonramı bildirilecek..
    link vermeyin.
    yorum yazın lütfen

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    yasada belirtilen işyerlerinde ve
    belirtilen işleri fiilen yapması koşullarının birlikte gerçekleşmesine bağlı bulunmaktadır. Bu bilgiyi Ferhat bey in verdiği linkten kopyaladım yoruma gerek bırakmıyor yani 3600 gün şartı yok
    baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Alıntı onderkurt Nickli Üyeden Alıntı
    ben sadece yorum sordum..
    ilk defa bu işe başlıyanlar 32 koddan mı bildirilecek yoksa 3600 gün sonramı bildirilecek..
    link vermeyin.
    yorum yazın lütfen

3600 gün sonra bildirim şeklinde bir düşünceye nerden kapıldınız peki?

<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>
    Fiilî hizmet süresi zammı
    MADDE 40- (Değişik: 17/4/2008-5754/25 md.)
    Aşağıda belirtilen işyerlerinde ve işlerde 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında çalışan sigortalıların prim ödeme gün sayılarına, bu işyerlerinde ve işlerde geçen çalışma sürelerinin her 360 günü için karşılarında gösterilen gün sayıları, fiilî hizmet süresi zammı olarak eklenir. 360 günden eksik sürelere ait fiilî hizmet süresi zammı, 360 gün için eklenen fiilî hizmet süresi ile orantılı olarak belirlenir. Çalışmanın fiili hizmet süresi zammı kapsamında değerlendirilebilmesi için, tablonun (13) ve (14) numaralı sıralarında belirtilen sigortalılar hariç sigortalının kapsamdaki işyerleri ile birlikte belirtilen işlerde fiilen çalışması ve söz konusu işlerin risklerine maruz kalması şarttır.
    Aşağıdaki bentlerden birden fazlasına dahil olanlar için, en yüksek olan bentten fiilî hizmet süresi zammı uygulanır.

TABLO
    ............
    ...........

Bu maddenin birinci fıkrası hükmüne göre hesaplanan fiilî hizmet süresi zammı, yukarıdaki tablonun (13) ve (14) numaralı sırasında yer alan sigortalılar için sekiz, diğer sigortalılar için beş yılı geçmemek üzere uzun vadeli sigorta kolları uygulamasında prim ödeme gün sayısına eklenir. Bu sürelerin, üç yılı geçmemek üzere yarısı emeklilik yaş hadlerinden indirilir. Tablonun (10) numaralı sırasında yer alan sigortalılar için bu fıkradaki süre sınırı uygulanmaz.
    Yukarıdaki fıkrada belirtilen yaş haddi indiriminden yararlanabilmek için ölüm ve malûliyet halleri hariç tablonun (10) numaralı sırasında yer alan sigortalıların en az 1800 gün, diğer sıralarda yer alan sigortalıların ise en az 3600 gün belirtilen işyeri ve işlerde çalışmış olmaları şarttır.
    Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usûl ve esaslar Kurumun önerisi üzerine Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelik ile düzenlenir.

Eğer 3600 gün şartını yukarıya aldığım 5510/40.maddenin ilgili fıkrasına istinaden düşünüyorsanız yanlış düşündüğünüzü ifade edebilirim. Zira fıkrada bu indirim hakkından yararlanabilmek için 1800 (tablonun 10 numaralı satırı için) veya 3600 (tablodaki diğer satırlar için) günü doldurmuş olma şartından bahsediyor. Yani siz belirtilen işyerinde fiili hizmet süresi zammı gerektiren bir işin varlığından eminseniz, 32 koduyla bildirmeye başlayabilirsiniz kanaatindeyim. Bu kişinin belirtilen fiili hizmet süresi zammından yararlanabilmesi için 3600 gün belirtilen işyerinde çalışıp 32 koduyla bildirilmiş olması şartı gerekir. (benim maddeden anladıklarım bunlar)

saygılarımla,

Edited by: Ferhat Sertel
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***