Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: muhtasar bey. hk

  1. #1
    Üye
    Üyelik tarihi
    26.Eylül.2012
    Nereden
    muhasebe
    Mesajlar
    34
    Arkadaslar kıdem,ihbar ve ikramıyeler hesaplandıktan sonra Muhtasar Beyannemesınde gosterıyormuyuz? hangılerını gosterıyoruz ? nasıl Gösterıyoruz ? kod secerken 011 mi 012 Mİ yokda diger olarak mı secılıyor ?
    metin kartal

  2. #2
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    03.Aralık.2010
    Nereden
    Ankara
    Mesajlar
    921
    Alıntı metinkartal Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaslar kıdem,ihbar ve ikramıyeler hesaplandıktan sonra Muhtasar Beyannemesınde gosterıyormuyuz? hangılerını gosterıyoruz ? nasıl Gösterıyoruz ? kod secerken 011 mi 012 Mİ yokda diger olarak mı secılıyor ?
    Kıdem tazminatında gelir vergisi kesintisi yoktur,sadece damga vergisi kesintisi vardır.Damga vergisine eklemeniz gerekir.
    İhbar tazminatında gelir vergisi kesintisi vardır, ihbar tazminatınıda asgari ücretli ise çalışan 011 de,diğer ücretli ise 012 de gösterebilirsiniz.

  3. #3
    Ziyaretci


    kıdem tazminatı matrahta yok damga vergisini içinde ödeme kodu olmuyor<div>ihbar tazminatı matrahta var ödeme kodu 012</div>

  4. #4
    Üye
    Üyelik tarihi
    26.Eylül.2012
    Nereden
    muhasebe
    Mesajlar
    34
    peki ikramiye verılırken bır kesıntı olusuyor mu gelır vergısı damga vergısi ?
    metin kartal

  5. #5
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    29.Aralık.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    2,022
    Sayın Kartal

    kıdem tazminatı sadece damga vergisi kesintisine tabi tutulur.
    ihbar tazminatından gelir ve damga vergileri kesilir.
    ikramiyeler ücret vasfındadır sgk gelir ve damga vergisi kesintisine tabidir...gelir vergisi kanunu madde 61


    ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

  6. #6
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    29.Temmuz.2008
    Mesajlar
    2,170
    Arkadaşlar çok özür dilerim belki büyük bir tartışma konusu olacak ama kıdem tazminatında sadece damga vergisi var demek bunun bir matrahı olmaz manasında olamaz herhalde yani sonuçta biz damga vergisi beyannamesi veriyoruz ve bu damga vergisi beyannamesinde nasıl matrah beyan ediyorsak şahsımda muhtasarda kıdem tazminatı için matrah beyan etmemektetir kendimide eliştirerek yazdığımın bilinmesini isterim kıdem tazminatında da matrah yazılmamasını gerektirecek bir durum yok diye düşünüyorum ilerde işçilerden g.v. kesintisini kaldırırlarsa acaba biz hiç mi matrah yazmayacağız umarım demek istediğim anlaşılmıştır.
    yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!

  7. #7
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    29.Aralık.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    2,022
    alakası yok efendım matrah dediğiimiz tazminatta brüt kıdem tazminatı matrahtır.... onun üzerinden damga vergisi kesiliyor....muhtasar yaparken de brüt ücret kısmında brüt kıdem tazminatı matrahı şekilınde MATRAH kısmında yer alacak...ikisini karıştırmayalım lütfen..

    ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •