Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BASİT USUL DEN İŞLETME DEFTERİNE GEÇİLMEMESİ

Hybrid View

Yeni Üye
    Nereden
    SMMM
    Basit usul olarak vergi mükellefi olan mahallemizin bakkalınayılda 1 defa basit usul yönünden yıllık gelir vergisi beyannamesi veriyordukvergi dairesi 2009 yılında ki incelemelerinde hadleri aştığımızı ve bu tarih itibariyle 2 sınıf defter tutamız gerektiğini söylüyor.Tekel satışlarımız çok oluduğundan biz tekel satışlarının % 35 ini ciroya dahil ettik
    lakin vergi dairesi 136 sayılı gelir vergisi genel tebliğinde tekel satışlarının % 35 oranında ciroyadahil edilir ibaresi yoksayıyor! (acaba değistimi onuda suan için bulamadık)
    görüşü olan üstadlarımdan konu hakkında yorumlarını bekliyorum.
    Not: 2009- 2012 arası verilmemis olan yaklaşık 40 küsür kdv beyannamesi 10 taneden fazla gecici vergi stopaj vs. çok sıkıntılı bir durumdayız.
    Saygılarımla....
    DEqDEq37

Kıdemli Üye
    Nereden
    SMMM
    ''Tütün ve tütün mam.Devlet tekeli kaldırıldığından,kar imalatçı ile satıcılar arasında belirli kriterler ile belirlendiğinden 136 Nolu G.V.Tebliğinin 2005 yılından itibaren uygulaması mümkün değildir.'' Bir mesleki dergide soru-cevap kısmında okuyup not almıştım ama bende tereddütte kaldım...mukteza vs.bulamadım. Net bir şey değil ama paylaşayım dedim....