Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BEDELSİZ OTO KİRA SÖZLEŞMESİ

Hybrid View

Yeni Üye
    Nereden
    MUHASEBE
    Günaydın,
    bir müşterimiz babasına ait olan aracı şirketınde bedelsiz oto kira sözleşmesi adı altında masraflarını düşerek kullanmak istiyor.Yalnız emsal bedel konusu kafamızı karıştırdı.Nasıl bır yol izleyebiliriz.
    NEREDE CANLI BULDUYSAM, ORADA GÜÇ İRADESİ BULDUM; HİZMET EDENLERİN İRADESİNDE BİLE EFENDİ OLMA İRADESİ BULDUM.

Kıdemli Üye
    Nereden
    bursa-nilüfer
    bedelsiz olmaz. Eğerki bedelsiz kullanmak istiyorsa üzerine alsın arabayı.Düşükte olsa bir kira belirleyin kdv-2 ve stopajlarını ödeyin. Yoksa başınız ağrıyabilir.
    Mali Müşavir
    Bülent Şahin
    Bütün bildiklerini söyleme, ama söylediğin her şeyi bil.

Müdavim Üye
    Alıntı bbulentsahin Nickli Üyeden Alıntı
    bedelsiz olmaz. Eğerki bedelsiz kullanmak istiyorsa üzerine alsın arabayı.Düşükte olsa bir kira belirleyin kdv-2 ve stopajlarını ödeyin*. Yoksa başınız ağrıyabilir.
    arkadaşın dediği gibi..

aynen öyle..nasıl ki babası oğluna dahi işyerini kiralatırken maliye kira sözleşmesi istiyorsa..bu da böyle..bedelsiz olmaz..

mutlaka bir tutar yazıp gereğini ona göre yapınız.(kdv2)

kolay gelsin.

Yeni Üye
    Nereden
    MUHASEBE
    teşekkürler.
    NEREDE CANLI BULDUYSAM, ORADA GÜÇ İRADESİ BULDUM; HİZMET EDENLERİN İRADESİNDE BİLE EFENDİ OLMA İRADESİ BULDUM.

Yeni Üye
    Nereden
    SMMM
    Gelir Vergisi Kanununun 73 üncü maddesinde; “Kiraya verilen mal ve hakların
    kira bedelleri emsal kira bedelinden düşük olamaz. Bedelsiz olarak başkalarının intifaına
    bırakılan mal ve hakların emsal kira bedeli, bu mal ve hakların kirası sayılır. Bina ve arazide
    emsal kira bedeli yetkili özel mercilerce veya mahkemelerce takdir veya tespit edilmiş kirası,
    bu suretle takdir veya tespit edilmiş kira mevcut değilse Vergi Usul Kanununa göre belirlenen
    vergi değerinin %5 idir. Diğer mal ve haklarda emsal kira bedeli, bu mal ve hakların maliyet
    bedelinin, bu bedel bilinmiyorsa, Vergi Usul Kanununun servetlerin değerlendirilmesi
    hakkındaki hükümlerine göre belli edilen değerlerinin %10 udur.” hükmü yer almıştır.