Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İŞ YERİ TESLİM FATURASI

 1. #1
  Üye
  Üyelik tarihi
  11.Aralık.2007
  Nereden
  Adana
  Mesajlar
  50
  Hayırlı günler arkadaşlar

  Bir firmaya İŞ YERİ TESLİMİ (İrsaliye numarası yerinde yazılı) Faturası kesildi. Firma muhasebecisi Sevk irsaliyesi olmadığından böyle fatulalar denetlemede geçersiz sayılıyormuş. Geriye dönük olduğundan irsaliye kesilemiyor. kendileride kesemiyorlar. Bunun doğruluğu nedir arkadaşlar.
  Şimdiden teşekkürler.
  Mustafa

 2. #2
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  01.Aralık.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  9,140
  Mal (nihai tüketici hariç) kim tarafından (satıcı veya alıcı) taşınıyorsa sevk irsaliyesi onun tarafından düzenlenesi gerekir. <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  30.Aralık.2009
  Mesajlar
  2,331
  sevk varsa sevk irsaliyesi düzenlenmelidir.
  malın sevki sizin tarafınızdan yapılmadı ise işyerinde teslim ettiyseniz,
  karşı taraf taşıyacaksa onun tarafından düzenlenmelidir.

  sevk irsaliyesi faturaya bağlanmasını sağlayacak evraktır, burada fatura zaten düzenlenmiş ama inceleme durumunda smyb kapsamında sıkıntı yaşamamak adına sevk varsa sevk irsaliyesinin olması buna ait nakliye faturasının olması ödemenin bankadan yapılması gibi konulara dikkat edilmesi gerekmektedir.


 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  08.Ocak.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  671
  Alıntı adaysd Nickli Üyeden Alıntı
  &lt;P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" =Msonormal&gt;&lt;SPAN style="FONT-FAMILY: Verdana; FONT-SIZE: 9pt"&gt;Mal (nihai tüketici hariç) kim tarafından (satıcı veya alıcı) taşınıyorsa sevk irsaliyesi onun tarafından düzenlenesi gerekir. &lt;/SPAN&gt;&lt;SPAN style="FONT-FAMILY: Verdana; FONT-SIZE: 9pt; mso-bidi-font-family: Tahoma"&gt;&lt;?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /&gt;&lt;o&gt;&lt;/o&gt;&lt;/SPAN&gt;

  [img]smileys/smiley32.gif[/img] [img]smileys/smiley32.gif[/img]

  Sayın Adaysd doğru bir bilgilendirme yapmış. Malesef çoğu kurumsal firma bile sevk irsaliyesi kesmeye erindiğinden butür hatalar yapabiliyor.
  Kısacası; iş çetin, yol uzun, menzil uzak, tuzak çok. Allah c.c muînimiz ola.

  Cemil KARABAL (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  17.Ağustos.2005
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  944
  olayın iki yönü vardır..

  1. satıcı açısından.. satıcı malı işyerinde teslim etmiş ise.. faturaya fatura muhteviyatı işyerinde teslim edildiğinden sevk irsaliyesi düzenlenmemiştir. diye şerh düzenleyerek faturanın altınada malı teslim alanın imzasını alarak sadece fatura düzenleyebilirsiniz.. Hiç bir inceleme memuruda bu faturayı sevk irsaliyesi düzenlenmedi diye geçersiz saymaz sayamaz...
  Alıcının malı nasıl götürdüğü sevk irsaliyesi düzenleyip düzenlemediği nakliye faturası olup olmadığı satıcıyı ilgilendirmez..

  2.Alıcı açısından.. Alıcı faturanın düzenlendiği gün itibariyle malı fatura eşliğinde götürmüş ise yanında faturası olan mala ayrıca sevk irsaliyesi düzenlenmesine gerek olmadığını düşünüyorum. Ama fatura tarihinden sonraki tarihde sevk etmiş ise kendi adına ırsaliye düzenlemesi gerekir.. Eğer alıcı malı kendi aracı ile götürmüş ise yada hacim olarak özel nakliye tutmaya gerek olmayacak kadar küçük ise nakliye ispatı olmaz.. Ancak kendi nakliye aracı yok ise ve hacim olarak büyük ise ya nakliye yada kargo belgesinin olması ispat açısından önemlidir..
  Diyelimki.. alıcı malı nasıl taşıttığını ispat edemedi.. Başkacada bir kanıt yok ise.. nakliye belgesi yok diye.. fatura geçersizdir denilemez... Belgenin geçersiz sayılması için ya taraflardan birinin bu tür (yani naylon fatura) belge düzenlediğinin inceleme raporu ile tespit edilmiş olması lazım.. Yada bu fatura meuhteviyatının gerçek bir alış verişe dayanmadığının ispat edilmesi lazım..
  Aksi takdirde faturanın yanında alıcı veya satıcı tarafından sevk irsaliyesi düzenlenmemiş olduğu gerekçesi ile fatura geçersiz sayılamaz.. Eğer işin muhteviyatı gereği mutlaka irsaliyesi olması gerekiyorsada. satıcı faturasında açıkça malı işyerinde teslim ettiğini belirttiği için herhangi cezaya muhatap olmaz.. Alıcıya sevk irsaliyesi düzenlemediğinden dolayı usulsüzlük cezasından söz edilebilir..

  Selamlar....


  sözkan

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •