Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: MATRAH ARTIRIMI TAKTİR KOMİSYONU KARARI

Üye
    Herkese İşlerinde kolaylıklar diliyorum...

Mükellefimize 12/2006 döneminde sahte fatura kullanmaktan dolayı kdv yönünden 11.000 tl civarı kdv ve buna bağlı olarak 1 kat vergi ziyai cezası 01/10/2012 tarihi itibari ile taktir komisyonu kararınca kesilmiş. Hiçbir defter ve belge isteme, bunları inceleme söz konusu değil. Sormak istediğim bu döneme kdv ve kurumlar vergisi yönünden 6111 sayılı kanun hükümlerince matrah artırımı yapıldı. Yapılan bu matrah artırımı taktir komisyonu kararı ile res en tarh edilen vergi ve cezalarının tahakkuk etmesini engellemezmi. O döneme ait defter ve belgelerin incelenmeyeceği kanun da yazılı inceleme zten istenmemiş fakat res en tarh doğrumu gözden kaçırdığımız bir işlem mi söz konusu saygıdeğer üstadlarımızın görüş ve önerilerini rica ederim.

iyi çalışmalar...

AHMET ŞENTÜRK

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    matrah arttırımı kdv ve muhtasar gelir yönünden yapılsa idi yazdığınızda haklısınız kapanırdı.İdare arttırım yapılmayan hususlarda denetim hakkını saklı tutar.İddia edilen sahte evrakım ödemesi nasıl bankadanmı çeklimi nakliyesi teslimi varmı yani böyle bir fiilen alındı satıcı kötü niyetli olarak beyan etmedi ise isbat şansınız var ama biraz geç kalınmış sizi daha önce uyarmışlardır kayıtlarınızdan çıkarın denmiştir.Geçmiş olsun.

Üye
    Hasan Bey.

matrah artırımı kdv ve kurumlar yönünden yapıldı muhtasar ile ilgili herhangi bir matrah artırımı yapılmadı. Tarh edilen vergi ve vzcz ları kdv yönünden. İndirime konu olan evraklarla ilgili 3. kişiler aracılığı ile bir ödeme söz konus değil tabi nakliye ile alakalıda kanıtlayıcı bir belge yok. Bize daha önce varlık barışı zmaanında şu firmalar kodda die bir yazı gönderilmiş varlık barışından yararlanılmadı sonuç olarak 2006 yılına ait defter belge istenmedi. 01/10/2012 tarihi itibari ile taktir komisyonu kararı var. Anlamadığım bu döneme ait matrah artırımı yapılan vergilerden inceleme olmayacak denmesi taktire sevk edilmesini ve taktir komisyonu kararı sonrası res en tarhiyat yapılmaması anlamına gelmiyormu_?

AHMET ŞENTÜRK

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Denetim kararı daha önce alınmıştşr denetim brimi idare içinde müstakil bir müdürlüktür.
    Yani tarafsız kisvesi ile haraket eder.Vergi dairesi sizin matrah arttırımını denetim grubuna bildirmemiştironlarda proğramı uygulamışlardır.Denetm grubu işlemi, yapar ama kararı uygulayacak olan vergi dairesidir.Takdir komisyonunun müstakil binası personeli bütçesi ve sekretaryası yoktur işlemleri tamamen vergi dairelerince yapılıyor sadece usulenvergi kanunları farklı hakkaniyet tarafsız görüntüsü istediğinden adı kullanılıyor Matrah arttırımı yapıldığını vergi dairesine yazı ile hatırlatmanız çıkan tarhiyat için 116-117-118 madelere göre düzeltme talep etmenizde fayda var.Düzeltmezlerse düzeltmeyeceklerse tavırlarına bakarak yasal itiraz süresini geçirmeden vakit kaybetmeden mahkemeye müracaat etmek lazım .Kolay gelsin.Edited by: hasan er

Kıdemli Üye
    S

Kıdemli Üye
    Selam Arkadaşlar;
    6111 sayılı kanundan yararlanıp matrah arttırımı yapanlar,daha sonra SMYİB kullandıkları tespit edilerse matrah arttırımı yaptıkları dönemler de dahil tarhiyat yapılır. Bunun hakkında bilgi 6111 sayılı kanunun matrah arttırımıyla ilgili bölümünde var. iyi çalışmalar