Öncelikle hikayeyi yazayım. Okul devam ederken internet üzerinden 2. el ufak tefek elektronik ürün satış yaptım.11000lira idi sanırım. Denetimden çağırdılar. Birinin üstüne göster dediler. (mükellefiyet yok). Ben birini bulamayınca gerek yok, işlem yapmıyoruz dediler.

Sonra bir yakınıma internetten satışa ciddi cezalar gelince ben de 6111 den yararlanıp, önce gittim kendimi ihbar edip, şu tarihler arasında satış yaptım, mükellefiyet tesis edin dedim. Sonra gittim üst katta kağıt ortamında gelir ve kdv matrah arttırımı yaptım. (ek7 ve ek12)

Ben elektronik ortamda beyanname verip vermemem gerektiğini bilmiyordum. Müdür yardımcısı tebliğlere baktı, sorun olmayacağını düşündüğünü söyledi. Hatta formları beraber doldurduk. Sonuç olarak 2008 son 4ay ve 2009tamamı için gv ve kdv matrah arttırdım. İncelenmeyeceksin de dediler. (taksitlerimi hala düzenli olarak ödüyorum)

Bugün 6adet ihbarname geldi.

Zarfta

"Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda kullanılmış mobilya, elektrikli ev ve elektronik ev eşyası perakende ticareti" yazıyor.

İçinde ise 6adet ihbarname var. Matrah arttırımı yaptığım dönemleri kapsıyor. (3aylık dönemler halinde)

Üst kısımlar

0032-GGV 0,00

Alt kısımlar

3074-ÖUCZ (500 ile 760tl arası değişen tutarlar)

Hepsinde:

Ceza nedeni:

78-Mük. 355/1-2 213 Sayılı V.U.K Mükerrer 355/1-2 Maddesi gereğince

En altta takdir komisyonu kararı ve numarası var ama (21/06/2012 tarihli) tak.kom. kararını eklememişler.

Ben maliye mezunuyum. Az buçuk bilgim var.

6111 kanunu böyle diyordu:

Madde:9(1) - c
Arttırılan matrahlar nedeniyle geçici vergi hesaplanmaz ve tarh olunmaz.

5- Matrah ve vergi arttırımı dolayısı ile mükelleflerce verilen yıllık, muhtasar ve katma değer vergisi beyannameleri ve diğer beyannameler için damga vergisi alınmaz.

7- Mükelleflerin bu kanuna göre matrah veya vergi arttırımı yaptıkları dönemlere ilişkin olarak kanuni süresinde vermedikleri anlaşılan beyannameler nedeniyle 213 sayılı kanunun usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarına ilişkin hükümleri uygulanmaz.

------------------------

Sonuç olarak ben az bilgimle böyle bi işe giriştim.

Önümüzdeki ay gümrük mülakatına gireceğim. Memuriyetime engel bir durum karşıma çıksın istemiyorum. Çok çalışıp kpssden 92 aldım. Bu boşa gitmesin.

Yardımlarınızı bekliyorum. Dava, itiraz, hiçbişey yapmamak , hangisini tercih edeyim?

Bir de 2008-9 aydan itibaren mükellefiyet açtım ben ama satış yaptığım sitede satışlarım 2008-1. aydan başlıyor. Aylık 40lira -en fazla 400lira şeklinde 9aya kadar gidiyor. 9.ayda tutar yükseldiği için (aylık 1000lira kadar) ben mükellefiyeti ve matrah atrrımını o tarihten itibaren yaptım. 2008in ilk 8ayı sorun olur mu? Herhangi bir kaçakçılık cezası benim işe girişimi engeller. Heleki gümrük gibi bi yerde. Harçlık çıkarmak için yaptığım işler ne kadar dert oldu başıma.