Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 1 işçinin dahi maaşı bankadan ödenecek..

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  03.Mart.2010
  Mesajlar
  2,027
  selamlar..arkadaşlar..

  bu yeni boırçlar kanununa göre 01,07,2012 den itibaren yürürlüğe girmesi neticesinde

  işçi ücretlerinin ödenmesi hususunun 10 işçi kelimesine rastlamadık.bu nedenle bir işçinin dahi ücret ödemesi BANKA kanalı ile yapılacağı aşikardır.

  sizin yorumlarınız nedir.bu konuda.

  ************************************************** ***************
  1 Temmuz 2012'de Bir İşçi Çalıştıran Dahi Maaşı Bankadan Ödeyecek

  Borçlar Kanunu 1 Temmuz 2012'de yürürlüğe giriyor

  TBMM tarafından 11 Ocak 2011 günü kabul edilen 6098 sayılı Yeni Borçlar Kanunu (RG 04.02.2011) yürürlük hükmü gereğince, 1 Temmuz 2012'de hayatımızda olacak.

  Ücretler Bankaya :

  İş Kanunlarına tabi çalışan yerlerde 10 veya daha çok işçi varsa işçi ücretleri bankaya ödenmek zorunda iken Yeni Borçlar Kanunu'na tabi işyerlerinde sayı sınırı olmaksızın işçi ücretleri bankaya ödenecektir.

  Maddeye göre; "Ücret, sözleşmeyle aksi kararlaştırılmadıkça, işyerinde veya özel olarak açılan bir banka hesabına ödenir. Her ödeme döneminde, işçiye hesap pusulası verilir.

  İşveren, işçiden olan alacağı ile ücret borcunu işçinin rızası olmadıkça takas edemez. Ancak, işçinin kasten sebebiyet verdiği bir zarardan doğan alacaklar, ücretin haczedilebilir kısmı kadar takas edilebilir. Ücretin işveren lehine kullanılacağına ilişkin anlaşmalar geçersizdir.

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  29.Aralık.2009
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  2,022
  aşikarlıktan münezzeh bir konudur...evet belirttiğiniz gibi 10 işçi ibaresine rastlamamak bunun 1 işçi dahi olsa banka aracılığı ile işleme tabi tutulacağı anlamanı taşır...iyi çalışmalar

  ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

 3. #3
  Ziyaretci
  Bu yazının kaynağı nedir yeni borçlar kanunu 2011 yılında buldum başka varmı ?

 4. #4
  Ziyaretci

 5. #5
  Ziyaretci
  10 işçi yazmayı unutmuşlardır..
  ne yapalım yazsalardı, öylemi böylemi herseferinde bizmi düşüneceğiz?

 6. #6
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  14.Nisan.2006
  Nereden
  Karaman
  Mesajlar
  957
  Alıntı CHOPPER35 Nickli Üyeden Alıntı
  .... sözleşmeyle aksi kararlaştırılmadıkça, işyerinde veya özel olarak açılan bir banka hesabına ödenir. Her ödeme döneminde, işçiye hesap pusulası verilir. ...
  Çeşitli yazıları okuyuncaya kadar ilgili kanunu okumak ve takip etmek en doğrusudur.

  Bankadan ödenmesihususunda işçi sayısı, işletme büyüklüğüve benzer kriterlerÇSGB, MB ve ilgili Devlet Bakanlığı müşterek hazırlayacakları yönetmeliğe göre düzenlenecektir.

  AHMET AKCA
  SMMM

 7. #7
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  03.Mart.2010
  Mesajlar
  2,027
  Giriş
  6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu Resmi Gazetede 04.02.2011 tarihinde yayınlanmış olup
  01.07.2012 tarihinde yürürlüğe girecektir (md.648). Aynı gün 818 sayılı Borçlar Kanunu
  yürürlükten kaldırılmaktadır..


  ilgili madde:407 Yeni Bk.

 8. #8
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  20.Mayıs.2009
  Nereden
  Kdz.Ereğli
  Mesajlar
  1,294
  b. Ücretin korunması
  MADDE 407- Çalıştırılan işçilerin ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkaktan o ay içinde ödenenlerin özel olarak açılan banka hesabına yatırılmak suretiyle ödenmesi hususunda; tabi olduğu vergi mükellefiyeti türü, işletme büyüklüğü, çalıştırdığı işçi sayısı, işyerinin bulunduğu il ve benzeri unsurları dikkate alarak iş sahiplerini zorunlu tutmaya, banka hesabına yatırılacak ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkakın, brüt ya da kanuni kesintiler düşüldükten sonra kalan net miktar üzerinden olup olmayacağını belirlemeye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığından sorumlu Devlet Bakanlığı müştereken yetkilidir. Çalıştırdığı işçilerin ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkakını özel olarak açılan banka hesapları vasıtasıyla ödeme zorunluluğuna tabî tutulan iş sahipleri, işçilerinin ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkakını özel olarak açılan banka hesapları dışında ödeyemezler. Her ödeme döneminde, işçiye hesap pusulası verilir. İşçilerin ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkaklarının özel olarak açılan banka hesabına yatırılmak suretiyle ödenmesine ilişkin diğer ûsul ve esaslar, anılan bakanlıklarca müştereken çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.
  SMMM, Özcan Bayram

 9. #9
  Ziyaretci
  Gerek eski 818 gerek yeni 6098 borçlar kanununda ... sayıya kadar işçinin bankaya yatırılması gerektiğinden bahsedilmemiştir. Örneğin https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20081118-2.htmbu yönetmelikte sayılar belirtilmiştir.

 10. #10
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  02.Ağustos.2006
  Nereden
  Balıkesir-Gönen
  Mesajlar
  6,491
  Kısaca idare isterse ihtiyaç duyarsa 1 işçide olsa bankadan ödeme yapılacak anlamı çıkar.İdare şimdilik ihtiyaç duymuyor eskisi gibi devam olacak.Köylerde şehre 50 km uzak yerlerde işletmeler var patron gidip bankaya işçi ücreti yatıracak işçide gidip çekecek olduukça zahmetli ve masraflı bir tediye tahsilat olacaktır.İdare burada doğruyu arıyor işletmeleri gerçek ücretleri göstermeye ikna edebilirse özendirebilirsede yeterli olur.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •