Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yeni açılışta bir ay içinde işçi girişi

Müdavim Üye
    İyi Çalışmalar
    Yeni şirket açılışı yaptık 27.09.2012 tarihinde ticaret sicilden onaylandı ve vergi dairesine evraklarla başvurduk ve aynı günde sgk ya başvurduk ve işçi sayısına 2 dedik
    Bugün olmuş yoklamayı bekliyoruz
    Sgk e bildirge şifresini vermiyor çünkü vergilevhası olmadan şifre evrmem diyor
    Ancakayın 28,29 ve 1 ekimde yeni işçi girişleri oluyor ve yapılan iş marangozluk ve testerelerle işler çok tehlikeli bir
    Şifre vermediğinden bu işçilerin girişleri yapılamıyor
    Müdür yardımcısının söylediği; Kanun değişti artık başvuru tarihinden itibaren bir ay içerisinde isterse 100 kişi olsun ve günüde isterse 27.09.2012-26.10.2012 tarihinin herhangi günü olsun ve bu işçileri 30 günün son günü bilegiriş yapılsa ceza uygulanmaz diyor
    Benim bildiğim; işyeri bildirgesinde belirtilen işçiler (27.09.2012 tarihinde 2 çalışan) sadece bir ay içinde cezasız bildirilir ancak 27.09.2012 tarihinden sonra bir ay içerisinde işe giren işçilerartık bir gün önce işe giriş yapılmalıdır eğer geriye dönük yapılırsa ceza kesilir
    Ben mi yanlış biliyorum yoksa değişen birşey mi oldu? Saygılar

Ziyaretci
    Alıntı Osmanertan Nickli Üyeden Alıntı
    İyi Çalışmalar
    Yeni şirket açılışı yaptık 27.09.2012 tarihinde ticaret sicilden onaylandı ve vergi dairesine evraklarla başvurduk ve aynı günde sgk ya başvurduk ve işçi sayısına 2 dedik
    Bugün olmuş yoklamayı bekliyoruz
    Sgk e bildirge şifresini vermiyor çünkü vergilevhası olmadan şifre evrmem diyor
    Ancakayın 28,29 ve 1 ekimde yeni işçi girişleri oluyor ve yapılan iş marangozluk ve testerelerle işler çok tehlikeli bir
    Şifre vermediğinden bu işçilerin girişleri yapılamıyor
    Müdür yardımcısının söylediği; Kanun değişti artık başvuru tarihinden itibaren bir ay içerisinde isterse 100 kişi olsun ve günüde isterse 27.09.2012-26.10.2012 tarihinin herhangi günü olsun ve bu işçileri 30 günün son günü bilegiriş yapılsa ceza uygulanmaz diyor
    Benim bildiğim; işyeri bildirgesinde belirtilen işçiler (27.09.2012 tarihinde 2 çalışan) sadece bir ay içinde cezasız bildirilir ancak 27.09.2012 tarihinden sonra bir ay içer/sinde işe giren işçilerartık bir gün önce işe giriş yapılmalıdır eğer geriye dönük yapılırsa ceza kesilir
    Ben mi yanlış biliyorum yoksa değişen birşey mi oldu? Saygılar
    Müdürün söylediği vergi usül kanunları ile alakası olmadığından yanlış biliyor, böyle birşey yok. Doğru biliyor fakat yanlış anlatmışta olabilir. Bu işin doğrusu 27/09/2012 tarihinde açılan işyerine en az 2 dediğiniz için bu işçiler girer + istediğniz kadarda aynı tarihe işçi alabilirsiniz ceza kesilmez ,fakat siz diyorsunuz ki 28-29- ve sonrasına işe girdikleri için gerçeği yansıtmıyor evet haklısınız bu duruma göre vergi dairesi işini daha düzgün yaparak yoklama olayını çözmesi gerekir. Allah korusun iş kazası vs. durumu olduğunda sigortasız denilmektense bence yoklamadan sonra şifreyi aldığınızda tüm işçileri 27/09/2012 tarihinde cezasız başlatabilirsiniz.

Müdavim Üye
    Üstadım 27.09.2012 deki işçiler zaten giriyor 2 kişi ancak devam eden günlerdede işçi girişleri oluyor ancak şifreyi vermediklerinden girişleri yapamıyorum bu girişleride bir ay içinde geriye dönük cezasız giriş yapılınabiliniyor deniliyorEdited by: Osmanertan

Ziyaretci
    Üstadım 27.09.2012 deki işçiler zaten giriyor 2 kişi ancak devam eden günlerdede işçi girişleri oluyor ancak şifreyi vermediklerinden girişleri yapamıyorum bu girişleride bir ay içinde geriye dönük cezasız giriş yapılınabiliniyor deniliyor
    Osman üstadım benim söylediğim biraz mevzuat dışı bir durum yani diyorumki, tamam orasını anladım en az 2 kişi zaten başlıyor diğerlerinide ceza olmaması için aynı tarihte başlatın örneğin yoklamacı yoklamayı tutana kadar 5 gün daha geçti toplam işçi sayınız 5 oldu. tüm işçileri isterseniz cezasız olarak 27/09/2012 tarihinde başlatabilirsiniz. Bunuda şu açıdan diyorum , iş kazası geçirmesi vs. durumlarına göre işçinin 3-5 gün önce başlaması maddi açıdan fazlada zorlamayacağını düşünerek işverenliğin iş kazası yönünden tehlikeye girmemesi için söylüyorum tabiki karar sizin , kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    İyi Çalışmalar
    <div>Yeni şirket açılışı yaptık 27.09.2012 tarihinde ticaret sicilden onaylandı ve vergi dairesine evraklarla başvurduk ve aynı günde sgk ya başvurduk ve işçi sayısına 2 dedik</div>
    <div>Bugün olmuş yoklamayı bekliyoruz </div>
    <div>Sgk e bildirge şifresini vermiyor çünkü vergi*levhası olmadan şifre evrmem diyor</div>
    <div>Ancak*ayın 28,29 ve 1 ekimde yeni işçi girişleri oluyor ve yapılan iş marangozluk ve testerelerle işler çok tehlikeli bir </div>
    <div>Şifre vermediğinden bu işçilerin girişleri yapılamıyor</div>
    <div>Müdür yardımcısının söylediği; Kanun değişti artık başvuru tarihinden itibaren bir ay içerisinde isterse 100 kişi olsun ve günüde isterse 27.09.2012-26.10.2012 tarihinin herhangi günü olsun ve bu işçileri 30 günün son günü bile*giriş yapılsa ceza uygulanmaz diyor</div>
    <div>Benim bildiğim; işyeri bildirgesinde belirtilen işçiler (27.09.2012 tarihinde 2 çalışan) sadece bir ay içinde cezasız bildirilir ancak 27.09.2012 tarihinden sonra bir ay içerisinde işe giren işçiler*artık bir gün önce işe giriş yapılmalıdır eğer geriye dönük yapılırsa ceza kesilir</div>
    <div>Ben mi yanlış biliyorum yoksa değişen birşey mi oldu? Saygılar</div>
    2009/37 Nolu Genelge
    2.3.4- İlk Defa İşyeri Bildirgesi Verecek İşyerlerinde İşe Başlatılacak
    Sigortalıların Bildirimi Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi veren işyerlerinde, sigortalı çalıştırılmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde işe alınacakların sigortalı işe giriş bildirgesinin en geç işyerinin tescil tarihinden itibaren bir ay içinde verilmesi halinde sigortalı işe giriş bildirgesi yasal sürede verilmiş sayılacaktır.

Örnek- 27/02/2009 tarihinde ilk defa tescil edilen işyerinden 1 sigortalının çalışmaya başlayacağı bildirilmiştir. Bu durumda, işyerinin tescil tarihi sigortalı çalışmaya başladığı tarih olacağından, 02/03/2009 tarihinde 8, 18/03/2009 tarihinde 3 ve 27/03/2009 tarihinde
    çalışmaya başlayan 3 sigortalının bildirimi bir aylık süre içinde yapılmış olduğundan sigortalı işe giriş bildirgesi yasal süresinde verilmiş olacaktır.

Ziyaretci
    süper bişeymiş bunu riske atmamak için hiç bununla karşılaşmadan nizami yapmaya çalışıyoruz yinede korkarım ben böyle yapamam

Müdavim Üye
    2009/37 Nolu Genelge
    2.3.4- İlk Defa İşyeri Bildirgesi Verecek İşyerlerinde İşe Başlatılacak
    Sigortalıların Bildirimi Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi veren işyerlerinde, sigortalı çalıştırılmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde işe alınacakların sigortalı işe giriş bildirgesinin en geç işyerinin tescil tarihinden itibaren bir ay içinde verilmesi halinde sigortalı işe giriş bildirgesi yasal sürede verilmiş sayılacaktır.

Buradan müdür yardımcısının doğruluğu çıkmış oluyor
    Teşekkürler

Kıdemli Üye
    Nereden
    Denizli
    Çok güzel ve ince bir detay , teşekkürler.
    Vay benim köpek yalnızlığım
    Ben memleket arsızıyım