Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: yeni ttk taslak

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM

Dünki eğitimde denetlenecek firmaların satış tutarının 200.000 olacağı konuşuldu ama ben arıyorum öyle bir taslak bulamıyorum. Bu taslak hangisi acaba..
    Kendini Bil Kendini

Kıdemli Üye
    Bakanlar kurulunda imiş.
    1- 500 ve üstü personel çalıştıran firmalar
    2- 200 milyon tl ve üstü yıllık ciro yapanlar
    3- Aktif toplamının 150 milyon ve üstü olan firmalardan 2şıkkı tutturanlar denetime tabi olacakmış

Odalara,mesleki derneklere kutlamları için önemle duyuruluurrrrr

Yeni Üye
    <div>Parayı veren düdüğü çalıyor,gürültüsü bize kalıyor.</div><div></div>TTK'da bazı maddeler değişiyor <h3 style="margin: 5px 0px 0px 5px;" ="spot"> Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan çok tartışmaye neden olan maddeler tek tek ayıklanıyor.
    </h3><div ="vucut">

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

1 Temmuz'da yürürlüğe giren Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan çok tartışma yaratan maddeler tek tek ayıklanıyor. Tüm şirketlere internet sitesi kurma zorunluluğu kaldırıldı.

Habertürk'ün haberine göre orta ve küçük büyüklükteki işletmeleri mali külfet altına sokan denetim zorunluluğu da kısmen kaldırılıyor.

Türk Ticaret Kanunu'nda en çok itiraz edilen "bağımsız denetim zorunluluğu" için Bakanlar Kurulu devrede.

2013'te yürürlüğe girecek olan denetim şartı tıpkı Almanya ve Fransa'daki örneklerinde olduğu gibi kriterlere bağlı olacak. Mali yapısı ile 3 kriterden ikisini tutturan şirket için bağımsız denetim zorunlu olacak.

İŞTE KRİTERLER

İşte kriterler: "Aktif büyüklüğü en az 150 milyon TL olmak, yılda en az 200 milyon TL net satış gerçekleştirmek ve en az 500 kişi çalıştırmak."

Bağımsız denetimin şirketlere yıllık maliyeti 4.5 milyar lira olacaktı. Bu maliyetin yaklaşık yüzde 85'i küçük şirketler tarafından ödenecekti. Taslağa göre bankalar, aracı kurumlar, faktoring şirketleri gibi Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) denetimine tabi firmalar, kriter aranmadan bağımsız denetime tabi olacak. Ayrıca medya ve enerji şirketleri için de taslakta ek başlık açılarak, bundan böyle bu alandaki şirketlerin denetlenmesi zorunlu kılındı. Bağımsız denetim zorunluluğu kalktı.</div>Edited by: selamb

Kıdemli Üye
    Yani kendi çıkardıkları kanuna sahip olamıyan, gelen baskılarla değiştirilen, popilist politikalar uygulayan(baskının geldiği yer önemli, geniş halk kitleleri önemli değil, baskı iş dünyasından gelsin yeter) bir meslic var. Hiçbir şeye sesini çıkaramayanbir meslek örgütüve odalar var. Yukarısı ne derse meslektaşın geleceğini düşünmeden he diyen iktidara yakın meslek dernekleri var. Gerçekten çok yazık. Onbinlerce kişi gunler suren eğitime katıldılar. Vakit ve para harcayıp emekler verdiler. Ve hiçbirinin sesi çıkmıyor.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    sayın gündüz eğitime hangi ilde katıldınız, bir yandanda tüm ülkede eğitimler süratle yapılıyor beğensekte beğenmesekte,

Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak

T.T.K nu çıkaran komisyonda bütün taraflardan üye vardı.
    Bu üyeler bu maddeleri bilmiyorlarmıydı? Biliyorlardı.
    Bu üyeler Odalarına, birliklerine bu maddeleri söylemediler mi? Söylediler.

O zaman niye kimsenin sesi çıkmadı? (Seçim zamanı olmadığından mı nedir)

Şimdi niye herkes bas bas bağırıyor yok o değişsin yok bu değişsin diye .....

Saygılarımla,
    Hüseyin KAYA
    S.M.M.M.

Nereden
    SMMM

Alıntı YELİZ CEYHUN Nickli Üyeden Alıntı
    sayın gündüz eğitime hangi ilde katıldınız, bir yandanda tüm ülkede eğitimler süratle yapılıyor beğensekte beğenmesekte,
    <div></div><div>Ankara gazi üniversitesinde türmobun yaptığı herkesin katıldığı eğitimler</div>
    Kendini Bil Kendini

Nereden
    SMMM

Bu taslak nerde hangi internet sitesinde ben niye bulamıyorum. Acaba yokta gazete haberlerine göremi yorum yapıyoruz. Ben niye bulamıyorum.
    Kendini Bil Kendini

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

muhasebetr sitesinde bu taslaklar var.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Ziyaretci
    Bakanlar kurulu karar taslağı denetim şirketleri tarafından denetlenecek şirket kriterlerini saymıştır. Burada yer alan kriterlerden özellikle aktif büyüklüğü ve ciro rakamlarının yarıya indirileceği konuşuluyor.
    https://www.iktisadidayanisma.com/7-...f31cb47ba.aspx
    Yeni ttk400. madde de Orta ve küçük ölçekli anonim şirketlerin (kobi)bir veya birden fazla ymm veya smmm tarafından denetlenebileceği yazmaktadır. Bu kobi kriterleri henüz yayınlanmamıştır buna da dikkat edelim. Denetim pastasının, sadece yabancı menşeli büyük denetim şirketlerine ve ymm'lere kalmaması için bu site dahil her platformda yapıcıeleştirilerimizi ve görüşlerimizi paylaşalım, her duruma karşı hazırlıklı olalım. Başlangıçta kriterlerin yüksek tutulması smmm'lerin bu işe sıcak bakmalarını engellemesin.
    Kademelibir geçişle (2023'e kadar) tüm şirketlerindenetime tabi olacağı gün gibi aşikardır.