Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bağışlarda kdv indirilir mi?

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    25.Ağustos.2010
    Mesajlar
    2,294


    Kdv madde 30 a göre gelir ve kurum kanunlarına göre gider olmayan harcamaların kdv leri indirilemez<div>Bu durumda bazı bağışlar örneğin, kızılay yada okul inşaatına yapılan malzeme leri KKEG olarak yazılır ve ancak beyanname üzerinden de indirilir bu giderler </div><div>Bu durumda bunun gibi harcamaların kdv leri indirilebilinir mi? indirilemez mi?</div><div>Saygılar</div>

  2. #2
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    06.Nisan.2009
    Nereden
    Sakarya
    Mesajlar
    948


    T.C.
    </span>
    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    </span>
    Konya Vergi Dairesi Başkanlığı
    </span>
    Mükellef Hizmetleri Gelir Grup Müdürlüğü</span></span></span>SAYI</span> </span>: </span>B.07.1.GİB.4.42.16.02/KDV - 898 </span> </span> </span>17/05/2007
    </span>KONU</span> </span>: </span>17/2-b</span></span>............</span>İlgi'de kayıtlı yazınızda; hayırsever vatandaşların yardımı ve katkılarıyla hastaneniz bünyesinde 100 yataklı Radyoterapi Ünitesiyle birlikte Onkoloji Hastanesi yapılacağı belirtilerek, yapılacak ayni ve nakdi bağışların katma değer vergisine tabi olup olmadığı hususunun bildirilmesi istenilmektedir. </span>3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun ‘Verginin Konusunu Teşkil Eden İşlemler' başlıklı 1.maddesine göre, Türkiye'de yapılan ticar', sına', zira' faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin </span>katma değer vergisine tabi olduğu belirtilmiştir. </span>Aynı Kanunun ‘Teslim' başlıklı 2/1 maddesinde; </span></span>‘Teslim, bir mal üzerindeki tasarruf hakkının malik veya onun adına hareket edenlerce, alıcıya veya adına hareket edenlere devredilmesidir. Bir malın alıcı veya onun adına hareket edenlerin gösterdiği yere veya kişilere tevdii teslim hükmündedir. Malın alıcıya veya onun adına hareket edenlere gönderilmesi halinde, malın nakliyesinin başlatılması veya nakliyeci veya sürücüye tevdi edilmesi de mal teslimidir' hükmü yer almaktadır. </span> </span>Yine aynı Kanunun ‘Kültür ve Eğitim Amacı Taşıyan İstisnalar' başlıklı 17/1 maddesinde; ‘Genel ve katma bütçeli daireler, il özel idareleri, belediyeler, köyler, bunların teşkil ettikleri birlikler, üniversiteler, döner sermayeli kuruluşlar, kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, siyas' partiler ve sendikalar, kanunla kurulan veya tüzelkişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları, kamu menfaatine yararlı dernekler, tarımsal amaçlı kooperatifler ve Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıfların: </span></span> </span>a)İlim, fen ve güzel sanatları, tarımı yaymak, ıslah ve teşvik etmek amacıyla yaptıkları teslim ve hizmetleri, </span> </span>b) Tiyatro, konser salonu, kütüphane, sergi, okuma ve konferans salonları ile spor tesisleri işletmek veya yönetmek suretiyle ifa ettikleri kültür ve eğitim faaliyetlerine ilişkin teslim ve hizmetleri' nin katma değer vergisine tabi olmayacağı, </span> </span>‘Sosyal ve Askeri Amaçlı İstisnalarla Diğer İstisnalar' başlıklı 17/2-b maddesinde ise; ‘(5615 sayılı Kanunun 13 üncü maddesiyle değişen ibare. Yürürlük: 01.05.2007) 8/2/2007 tarihli ve 5580 sayılı Kanun hükümlerine t'bi özel okullar tarafından ilgili dönemdeki kapasitelerinin % 10'unu, üniversite ve yüksekokullarda ise % 50'sini (5228 sayılı Kanunun 15 inci maddesiyle değişen bent. Yürürlük: 31.7.2004) geçmemek üzere verilen bedelsiz eğitim ve öğretim hizmetleri, kanunların gösterdiği gerek üzerine bedelsiz olarak yapılan mal teslimi ve hizmet ifaları, birinci fıkrada sayılan kurum ve kuruluşlara bedelsiz olarak yapılan her türlü mal teslimi ve hizmet ifaları ile fakirlere yardım amacıyla gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara Maliye Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bağışlanan (5281 sayılı Kanunun 43/14-a maddesiyle değişen ibare; Geçerlilik; 01.01.2005, Yürürlük; 31.12.2004) gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddelerinin teslimi' nin istisna olduğu hüküm altına alınmıştır. </span> </span>Bu hükümler çerçevesinde, Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 17/1 maddesinde belirtilen kurum ve kuruluşlara hibe, yardım ve bağış isimleri altında bedelsiz olarak yapılan hizmet ifaları ve mal teslimleri katma değer vergisine tabi olmamakla birlikte, </span>makbuz </span>karşılığında nakdi olarak yapılan bağış ve yardımlar da katma değer vergisinin konusuna girmemektedir. </span> </span>Diğer taraftan, Kanunun ‘İndirilemeyecek Katma Değer Vergisi' başlıklı 30/a maddesinde; ‘Vergiye tabi olmayan veya vergiden istisna edilmiş bulunan malların teslimi ve hizmet ifası ile ilgili alış vesikalarında gösterilen veya bu mal ve hizmetlerin maliyetleri içinde yer alan katma değer vergisi' nin indirilemiyeceği' hükmü bulunmaktadır. </span> </span>Bu hükme göre, bedelsiz olarak yapılan hizmet ifaları ve mal teslimleri katma değer vergisine tabi olmadığından, sözkonusu teslimlerin bünyesine giren katma değer vergisi tutarının da indirim konusu yapılması mümkün değildir.Ancak, yapılan bağış ve yardıma konu malların ya da hizmetlerin alımı sırasında ödenen ve söz konusu hükme göre indirilemeyecek olan katma değer vergisi, gider ya da maliyet unsuru olarak dikkate alınabilecektir. </span></span> </span>Bilgi edinilmesini rica ederim. </span> </span> </span> </span>Vergi Dairesi Başkan</span>
    Büyük görünme, Küçülürsün (Said-i Nursi)

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •