Sayfa 50 Toplam 50 Sayfadan BirinciBirinci ... 40484950
Toplam 495 adet sonuctan sayfa basi 491 ile 495 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SMMM VE YMM MÜŞTERİ SINIRLAMASI GELİYOR!

Ziyaretci
    Alıntı mtokat85 Nickli Üyeden Alıntı
    Bu sınırlama işi çok saçma insanların GELİRLERİNİ sınırlayamazsınız bu anayasaya aykırıdır.

Yaş, kapasite, tecrübe vs. hiçbir şeybu konuda sınırlama yapmaya ölçüt değildir olamaz.

Bir kişi bu işi çok sever, ufku geniştir çok çalışır 100 defetere bakar,başka bir kişi normal şartlardakazancı yeterli görür 50 deftere bile bakmak istemeyebilir. ( Kaldı ki; mükellef durumları vebunlardan elde edilen kazançlar hiçbir şekilde standartlaştırılamaz. )

Bu işi yapacak kimse GELİRİNİ GİDERİNİ kendisi ayarlayacak ya da başka mesleklere kayacak. Dünya da tek meslek bu değil daha kazançlı ve aynı zamanda rahat bir çok meslek var. Kamu ataması gibi düşünün geleceği az çok belli mesleğe girerken düşünecekti meslek mensubu adayı. Kamu memur ataması gibi düşünün önü tıkalı vatandaş 4 yıl okuyor sonra devlete mazeret buluyor.

Boşuna hayale kapılmayalım bu iş asla çıkmaz, çıkamaz, çıkmamalı..

Bu fikirlere büyük oranda katılıyorum. Ancak daha öncede yazdım herkes yapabileceği kadar işi kaliteli ve mesleki standartlara uygun etik kurallara uygun şekilde yapmalı. Müşterimi dağıtımı, sınırlaması uygulanabilir şeyler değil.

Ziyaretci
    Sonunda arkadaşında bahsettiği gibi iş doğrudan devlet memurluğuna gider. Yani piyasadaki iş kapasitesini ve şartlarını bilmeden herkes bu işe hücum etsin ondan sonra da devlet bana zoraki iş bulsun demek olur. Devlette denetim olursa odalar da korsanı ve tahsilatı önlerse zatenn iş arz talep kuralları içinde çözülecektir. Şu anda işini iyi yapan ile yapmayan denetim olmadığı için ayırt edilemiyor.

Defterleri hiç yazdırmayan, fişleri işlemeyen faturaları toplayıp beyanname verenbürolar var bunlar elbetteki daha fazla sayıda iş yapar işte bu haksız rekabettir.Edited by: Balkanlı 71

Ziyaretci

Burası muhasebe forum sitesi, herkes işlerin nasıl yapıldığını biliyor. Birbirimizi kandırmayalım. Bir tarafta 10 defteri olan var, bir tarafta 200 defteri olan var. Hangi meslek mensubunun kaç beyanname gönderdiğini gören gelir idaresi bu işte bir dengeleme olması için bir çalışma başlatmak istiyor. Bu işi kendi haline bıraksan denge ortaya çıkmaz. Odalarda kurulu bulunan haksız rekabet komisyonlarının yapması gerekeni gelir idaresi yapmaya çalışıyor.
    Bir de şu konu var, yeni belge alan meslek mensubu ile 10 yıllık kendini devamlı güncelleyen meslek mensubu aynı kefede olamaz. Buna da dikkat ederek bencilliği bırakıp adil bölüşüm nasıl olmalıkonusunu tartışmalıyız, makul ve uygulanabilir öneriler ortaya çıkarmalıyız. Sen benyazışmalarıile sonuç alınmaz.

Müdavim Üye

Alıntı ercandream Nickli Üyeden Alıntı
    Sınırlama gelsin gelmesinede arkadaşlar nasıl gelecek içimde hep bir soru işareti var ?? Bu iş bizi düz memur yapabilir ?
    zaten şuan düz memurluktan başka birşey yapmıyoruz,yada katiplik .Eskiden byn maliyeden alır doldurur daireye verirdik onlar tahakkuk ettirirdi. Şimdi o düz memurun (gelir uzmanı oldular) yaptığı işi teknolojik gelişmeler (internet,yazılım,donanım) sayesinde işverene tabi bize yıktılar. daire eskiden bir sürü memur var dı şimdi muhattap alacak kimse yok. internetten gönderdiğim borcu yoktur yazısını (sabah gönderiyorum) öğle arasında yakın onaylıyorlar. devlet kendi maliyetlerini kıstı mükellefe yükledi. diğer kurumlarda aynı. bu gelişmeler kötü mü oldu hayır.
    Ayın 24 düne işi zor yetiştiriyorum (200-300 mükellefim yok).yaptığımız vergi muhasebeciliği ve katiplikten başka birşey değil. hakettiğimiz ücreti de alamıyoruz yani fiyat şu olsun diyoruz esnaf kabul etmiyor "bu fiyattan olursa tamam", diretemiyorsun çünkü diğer meslek mensubu tarifenin altında kabul etmese bile ilerde arttırırım diyor iş yüküne bakmıyor. Öyle meslek mensubları var ki defter tasdik almam (nası almıyorsun maliyeti var)diyeninden tut ,vergi dairesindeki memur ,bekçisi ile anlaşıp yada basit usuldeki meslek odaları ile anlaşanlar var.
    Bir meslek mensubunun 200-300 mükellefle ilgilenmesi mümkün değil.tabiki demiyoruz tek tek yevmiye kayıtlarını meslek mensubu yapsın.
    Eski oda başkanı (il-merkez)aylık gelirin ne diyorum 15.000TL diyor. Benim kafam almıyor bulunduğum yerdenmidir bilemem defter sayısı arttıkça elemana çalışmaktan başka bişey değildir diyorum. Demek ki bu zat kendini kanıtlamış ,saygınlık kazanmış istediği rakamı bir şekilde alıyor.Ama 200-300 mükellefe hakim olması çok zor.
    Esnafla (eski müşteri) konuşuyoruz mevzuat gereği söyle olması lazım, "sen kime çalışıyorsun, devlete mi". Öyle mükellefler var ki işi iyi tıkırında kafasına uygun muhasebeci geziyor dönem dönem.Sorun muhasebeci ücretide değil kafasına uygun muhasebeci arıyor. Özetle bizim denetim kısmına girip mükellefle samimiyetten uzaklaşıp dahada bağımsızlaşmamız gerekiyor.
    Yıllık beyannamelerde dipnot haricinde meslek mensubunun denetim raporu döneme ilişkin önemli olaylar (tarihsel), işletme hakkındaki tarafsız ,bağımsız görüşleri. Bu dediklerim büyük işletmeler için değil. Tabi işin hakkını alamdıktan sonra hepsi angarya iş.

Edited by: gokhango

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

bende sayın yasin beye katılıyorum ve konuyu kapatıyorum,daha önceden uyarmıştım bir kaç kez.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''