Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SMMM MESLEK MENSUPLARININ BİRBİRLERİNE MAKBUZ KESM

Ziyaretci
    Alıntı cemo22 Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı MERT BULUT Nickli Üyeden Alıntı
    Meslek mensubunda para çok olabilir zevkine tuttururabilir , tabi bu kısımlar şaka tutturması enterasan bir durum Berber kendini traş edemez herhalde bu mantıklada tutturuyor olabilirler

Değerlimeslektaşım:

Berberin kendikendine traş olmamasıyla bir muhasebeci/mali müşavirin kendi defterini tutmaması arasındaki bağı anlayamadım.Verdiğiniz örneğin buradaki mantıkla alakasını çözemedim. Aynı şekilde düşünürsek bir lokantacı kendi yaptığı yemeği yemez mi?

Beni düşündüren, bir meslek mensubunun kendi defterini kendisinin tutmamasındaki amaç ne olabilir?
    evet üstadım saçma bir örnek olmuş

Ziyaretci
    Alıntı LEON Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba,

Aynı büroda iki mali müşavir in ayrı ayrı mükellefiyetleri var, fakat bir mali müşavir diğerine kendi defterlerini de tutturuyor ve bu hizmeti karşılığında ona ödeme yapıyor. bu ödemeyi nasıl resmileştirip gelir gider konusu yapabilirler? ödeme alanın diğerine makbuz kesmesi doğru olur mu?
    veya bordrosunda müdür maaşı gibi( yani ssk primi ödemeden sadece gelir vergisine konu edip) göstermesi doğru olur mu?

Görüşlerinizi rica ediyorum.
    yazıyı tam anlamadan yanıtlamışsınız arkadaşlar. kendi tuttuğu tüm defterleri de diğer meslek mensubuna tutturuyor sanırım. ben öyle anladım.

Üye
    Nereden
    İstanbul
    Bir meslektaş diğer bir meslektaştan danışmanlık bedeli alabilir, bizim meslektede uzmanlık gerektiren konular vardır, bu bağlamda değerlendirilip danışmanlık adı altında serbest meslek makbuzu kesilebilir,

Müdavim Üye
    Nereden
    Karaman
    Bizim meslek olmaz hala meslektaşlarımız kanunda meslek etik kurallarının ne olduğuna bakmayıp burda soru soruyor mali müşavirlik mesleği büroda yapılıyorsa bağımlı çalışılmaması gerekli bu kadar açık ve net.Herkes kendi işini kendisi yapmalı.
    MALİ MÜŞAVİR BAYRAM ÜNVER

Müdavim Üye cemo22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Ataman55 Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı LEON Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba,

Aynı büroda iki mali müşavir in ayrı ayrı mükellefiyetleri var, fakat bir mali müşavir diğerine kendi defterlerini de tutturuyor ve bu hizmeti karşılığında ona ödeme yapıyor. bu ödemeyi nasıl resmileştirip gelir gider konusu yapabilirler? ödeme alanın diğerine makbuz kesmesi doğru olur mu?
    veya bordrosunda müdür maaşı gibi( yani ssk primi ödemeden sadece gelir vergisine konu edip) göstermesi doğru olur mu?

Görüşlerinizi rica ediyorum.
    yazıyı tam anlamadan yanıtlamışsınız arkadaşlar. kendi tuttuğu tüm defterleri de diğer meslek mensubuna tutturuyor sanırım. ben öyle anladım.

Sayın Leon: Durum böyle olsa bile ortaklık, şirket veya bağımlı çalışma şeklinde bir bağ olmadan aynı büroda hizmet göremezler.

Diğer yandan herhangi bir şekilde birbirlerine verilen hizmet var ise bunun karşılığında hizmeti veren diğerine serbest meslek makbuzu düzenleyecektir...
    .

Kıdemli Üye
    Nereden
    izmir
    arkadaşlar sanırım soruyu doğru ifade edememişim...
    bir mali müşavirbaşka bir mali müşavirin ofisinde bir odasını kiralamış ve faaliyet gösteriyor... aynı esnada diğer mali müşavirin müşterilerinden bazılarının işlemlerinin takibine de yardım ediyor ve bu yardımlarından dolayı ücret alıyor..

Kıdemli Üye
    Nereden
    Denizli
    bana göre kiraladığı oda diğer odalardan bağımsız ise yani giriş ve çıkışı farklı ise maliyenin yoklama açısından bir sorun teşkil etmez oda açısından sorun olmaz. Diğer müşavirin eşlerine yardımcı olmasıda serbest meslek makbuzu düzenleyerek aldığı ücreti resmileştirirse bence hiç bir sakınca olmaz. Serbest meslek makbuzunada danışmanlık ücreti olarak kesebilir.
    Vay benim köpek yalnızlığım
    Ben memleket arsızıyım