Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SMMM MESLEK MENSUPLARININ BİRBİRLERİNE MAKBUZ KESM

Kıdemli Üye
    Nereden
    izmir
    Merhaba,

Aynı büroda iki mali müşavir in ayrı ayrı mükellefiyetleri var, fakat bir mali müşavir diğerine kendi defterlerinide tutturuyor ve bu hizmeti karşılığında ona ödeme yapıyor. bu ödemeyi nasıl resmileştirip gelir gider konusu yapabilirler? ödeme alanın diğerine makbuz kesmesi doğru olur mu?
    veya bordrosunda müdür maaşı gibi( yani ssk primi ödemeden sadece gelir vergisine konu edip) göstermesi doğru olur mu?

Görüşlerinizi rica ediyorum.

Kıdemli Üye

smmm makbuzu keser. burdaki temel amaç ne anlayamadım. sgk da göstermek içinmi?

Müdavim Üye
    Nereden
    D Ü N Y A
    <DIV style="TEXT-INDENT: 35.45pt" align=justify>Geçici Olarak Mesleki Faaliyetten Alıkoyma Cezası <A name="Geçici Olarak Mesleki Faaliyetten Alıkoyma Cezası"></A>
    <DIV style="TEXT-INDENT: 35.45pt" align=justify>
    <DIV style="TEXT-INDENT: 35.45pt" align=justify>b) Çalışanlar listesinde kayıtlı bulunan meslek mensuplarınca sahip olunan unvanla Kanunun 2 nci maddesinde yer alan işlerin yürütülmesi amacıyla gerçek veya tüzel kişilere bağlı ve onların işyerlerine bağımlı olarak açık veya gizli hizmet sözleşmesi ile çalışılması.
    <DIV style="TEXT-INDENT: 35.45pt" align=justify>
    <DIV style="TEXT-INDENT: 35.45pt" align=justify>Bence bu işlere hiç bulaşmayın. [img]smileys/smiley34.gif[/img]
    omonder

Müdavim Üye cemo22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı LEON Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba,

Aynı büroda iki mali müşavir in ayrı ayrı mükellefiyetleri var,...
    Görüşlerinizi rica ediyorum.

Sayın Leon:

Bağımlı çalışma, ortaklık bürosu veya sermaye şirketi şeklinde bir yapılanma olmadığı sürece bu dediğiniz türde çalışma 3568 Sayılı Meslek Yasamıza göre suçtur, disiplin cezasını gerektirir.

Meslek yasamıza göre müstakil bir büroda faaliyet konusu aynı olsun olmasın birden fazla işletmefaaliyette bulunamaz...
    .

Ziyaretci
    cem üstadım peki şöyle sorsak ; Bir mali müşavir ....... mahallesinde diğeri aynı ilçe ve semtteki ...... mahallesinde ve kendi defterini xxx mali müşavirine tutturmak isterse tutabilirmi ?

Sayın Mert Bulut;
    Aralarında mesleki hizmet sözleşmesi yapmak ve yasal koşulları sağlamakkaydıyla bir meslektaş başka bir melektaşa kendi defterini tutturabilir tabii ki...

Nitekim ben şu na kadar 3 meslektaşımın ortak olduğu farklı farklı şirketlere hizmet verdim, halen vermeye devam ettiğim meslektaşımın ortak olduğu şirket var.

Ancak anlamakta ve yorumlamakta zorladığım mantığımın çözemediğikonu, bir meslek mensubu kendi serbest meslek defterini neden başka bir meslektaşa tutturur?
    .

Ziyaretci
    Meslek mensubunda para çok olabilir zevkine tuttururabilir , tabi bu kısımlar şaka tutturması enterasan bir durum Berber kendini traş edemez herhalde bu mantıklada tutturuyor olabilirler

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    İdarede bu fasılı gördü herhalde baksanıza odalardan kapasite için fikir istemiş.Bilgileri nasıl değerlendirir değerlendirebilirmi yoksa sadece sorulduğu gibimi kalır bilemiyorum.25 yaşında zıpkın gibi bir genç meslek mensubu ile 60 yaşındaki bir dedenin prefermansı bir olmaz
    gençler daha uzun süre çalışabilir dedeler biraz daha dayanıksız verimsiz olabilir.İşletmelerin kapasiteleri farklıdır.İşi parakende ve uzun olan işletmeler olduğu gibi üretim toptan mal satan çok az faturası gelen çok az adet fatura kesenlerde olabilir.İşletme başınada ölçü olamaz.Bakalım nasıl değerlendirilecek.

Alıntı MERT BULUT Nickli Üyeden Alıntı
    Meslek mensubunda para çok olabilir zevkine tuttururabilir , tabi bu kısımlar şaka tutturması enterasan bir durum Berber kendini traş edemez herhalde bu mantıklada tutturuyor olabilirler

Değerlimeslektaşım:

Berberin kendikendine traş olmamasıyla bir muhasebeci/mali müşavirin kendi defterini tutmaması arasındaki bağı anlayamadım.Verdiğiniz örneğin buradaki mantıkla alakasını çözemedim. Aynı şekilde düşünürsek bir lokantacı kendi yaptığı yemeği yemez mi?

Beni düşündüren, bir meslek mensubunun kendi defterini kendisinin tutmamasındaki amaç ne olabilir?
    .

Müdavim Üye
    Nereden
    D Ü N Y A
    Meslek yasamıza göre müstakil bir büroda faaliyet konusu aynı olsun olmasın birden fazla işletmefaaliyette bulunamaz...

Üstadım,Bu durum meslek mensubları içinde geçerlimi. Yani aynı büroda iki veya daha fazla meslek mensubu ortaklık bürosu veya şirket kurmadan çalışamazmı.
    omonder