Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: iş kazası bildirimi

Kıdemli Üye
    değerli arkadaşlar
    iş kazasını yasal süresi içinde sgk ya bildirimi yaptım internet ortamında.
    yine yasal süresi içinde posta yolu ile çalışma ve sos. güv. bakanlığına da yaptım.
    fakat çalışma ve soyal güvenlik bakanlığı personeli evrağın gideceği birim belirtilmemiş diye postayı işyerine iade göndermiştir.
    Daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadım.
    bu durumla karşılasan oldu mu acaba,olduysa nasıl bir yol izledi, bahsettiği birim hangisi, ?
    ayrıca yasal süreyi de kaçırmış olduk böylece.
    bu durumda en doğrusu ne yapmak?

teşekürler

Yeni Üye
    Nereden
    Diyarbakır
    2012/08 SGK Genelgesine göre; iş kazasını internet ortamında bildiren işverenlerin iş kazasını bölge çalışma müdürlüğüne bildirmeye gerek yoktur.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    genelge link varsa paylaşırmısınız..

....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

Müdavim Üye
    Nereden
    sakarya
    2012 / 08 genelgesi yok

kopyala yapıstır yapabilir misiniz

Ziyaretci

sayın baran63
    sgk nın sitesinden işkazası bildirimi yaparken dahi ilk önce uyarı verir 2 iş günü içinde yazı ile işyerinin bulunduğu çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına (şuan adı bölge ve çalışma kurumu olarak değişti.)bildirilmesi gerekir diye.şahsen ben her ikisine de bildirimi yapıyorum.hasan bey'in sorduğu soruya da gelince ben de hiç birim belirtmeden kuruma gönderdim.sadece iadeli taahhütlü gönderirken iş kazası diye not düşüyorum.

Ziyaretci

İŞVERENLER TARAFINDAN RAPORLU SİGORTALILAR HAKKINDA ÇALIŞILMADIĞINA DAİR BİLDİRİMLERİN YAPILACAĞI E-ÖDENEK PROGRAMI HAKKINDA GENELGE : <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

24.09.2012

S.G.K. tarafından e-ödenek programı hakkında 2012/28 sayılı Genelge yayınlanmıştır. ….

" İş kazası ve meslek hastalığı bildirim işlemleri menüsünden, “iş kazası bildirim girişi”, “iş kazası bildirimi görüntüleme/güncelleme”, “meslek hastalığı bildirim girişi” ve “meslek hastalığı bildirimi görüntüleme/güncelleme” işlemleri yapılabilecektir.

İş kazası ve meslek hastalığı bildirim girişlerinde işverene,

“İş kazası bildirimlerinin, 5510 sayılı Kanun’un 4/ a ve b bentleri kapsamındaki sigortalılar için kazadan sonraki 3 iş günü içerisinde, meslek hastalıklarına ait bildirimlerin ise öğrenildiği günden itibaren 3 iş günü içerisinde "www.sgk.gov.tr" adresi üzerinden internet ortamında Kuruma bildirilmesi zorunludur. <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">30.06.2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan iş kazası ve meslek hastalığı bildirimleri bölge çalışma müdürlüklerine de yapılmış sayılacağından işverenlerin ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı birimlerine bildirimde bulunmasına gerek bulunmamaktadır. [/I][/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">[/I][/B]

İş kazası ve meslek hastalığı bildirimlerinin görüntülenmesi işlemleri, sigortalının T.C. kimlik numarasının sisteme girilmesiyle yapılabilecektir.

Çalışılmadığına dair bildirim işlemleri menüsünden ise, sigortalının istirahatli olması nedeniyle işyerinde çalışmadığı sürelere ilişkin bilgiler girilerek kaydedilecek ve bu bilgiler sistemce otomatik olarak sigortalının en son çalıştığı işyerinin bağlı bulunduğu üniteye gönderilecektir. Biden fazla işyerinde çalışan sigortalı için işverenlerin birisi tarafından bildirim yapılması halinde ödenek ödenecek fakat diğer iş yerlerinden de kağıt ortamında bildirim yapılması istenecektir..."

Kıdemli Üye
    Nereden
    KONYA - SMMM
    Bu konuya cevap yazan arkadaşlar atladığınız yada yanlış yorumladığınız bir yer var diye düşünüyorum. Şöyle ki;

İş kazasının Bölge Çalışma Müdürlüklerine bildirimi 4857 sayılı yasanın 77. maddesinde tanzim edilmiştir. SGK tarafından yayınlanan genelgeye gelince başımızda bulunan insanların hukukun hiyeraşisine karşı gelmelerini alışkanlık haline getirmeleri ve bizim gibi uygulayıcıların da bu yanlışa devam etmeleri hasebiyle kanunun belirttiğinin aksini genelge ile düzenleyip uygulayıcılar da bu düzenlemeye uyuyorlar. Atlanılan noktaya gelince Çalışma Bakanlığı istese iş kazasını bölge çalışma müdürlüklerine bildirmeme nedeniyle ceza yazabilir. Çünkü yukarıda bahsettiğim madde hala yürürlüğünü koruyor.
    6331 sayılı yasanın 37. maddesi 1. fıkrası ç bendi ile 77. madde yürürlükten kaldırılıyor. Ancak 6331 sayılı yasanın yürürlük maddesi olan 38. maddesinde ise 37. maddenin yürürlüğünün yayımı tarihinden itibaren 6 (altı) ay sonra olduğu belirtilmektedir. Yani 01.01.2013 tarihidir. Onun içindir ki bölge çalışmaya bildirimlere devam edelim derim. Şayet ilgili memur almak istemezse yukarıda yaptığım açıklamaları memurlara izah etmeye ve bildirimi vermeye çalışalım. Sonrasında ceza geldiği zaman kimsenin canı yanmasın.
    NAFİS AKÇA
    SMMM

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    zaten mantıklı olan da odur....bölge çalışma müdürlüklerine bildirim halen devam etmelidir..
    ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

Müdavim Üye
    arkadaşlar, mükellefimin işyerinde ölümlü kaza meydana geldi, 3 iş günü içinde internet ortamında gerekli bildirimi yaptım, işçin ölümü 26.09.2012 tarihinde işçi çıkışını çıkış sebebini ölüm diye yazıp çıkarıyorum, başka ne yapmam gerekir?
    bilgisi olan arkadaşlar yaynlarsa çok sevinirim.

herkeze iyi çalışmalar dilerim.