Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: PORTÖR RAPORU İPC

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  20.Haziran.2012
  Nereden
  İşveren
  Mesajlar
  11


  Portör raporu alan işçi SGK tarafından tespit edilmiş 2011/5. ayda işverene 1 aylık süre içinde içinde işe girişin yapılması gerektiği yapılmazsa resen işyeri tescil edileceği tebliğ edilmiş. İşveren tarafından işçi çalışmıyor düşüncesi ile muhasebe bilgi verilmemişişe giriş yapılmamış, resen yapılan tescile itiraz edilmemiş. 2012 yılı İPC ler gelmiş işyeri tescili, işe giriş çıkış vs.. Ve bunlarla ilgili mükellef bize bilgi verdiğinde kuruma yapılması gereken 15 günlük süre geçmişti, bu sebepleilk defa portör raporu alındığı veişçinin işe başlamadığı gerekçesi iledirek İdare Mahkemesine dava açtık. Kurum avukatıusul bakımından15 günlük sürede kuruma itiraz edilmeden direk mahkeme yoluna gidilmesine itiraz etmiştir. Kuruma itiraz edilmeden direk mahkeme yoluna gidilimezmi. Bundan sonra yapabileceğim bir şey varmıdır

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  02.Mart.2009
  Nereden
  SAMSUN
  Mesajlar
  447
  aynı şey bizim de başımıza gelmişti. işçi portere gitmiş kayıt olmuş ancak gidiş o gidiş bize ondan sonra gelmemiş. porter sgk ya bildirmiş bizede ip cezası gelmişti. sgk ya durumu anlatan bir dilekçe verdik. yoklamaya memur geldi çalışmadığına dair rapor tuttu ve cezayı kurum kaldırdı.
  Hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  29.Aralık.2009
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  2,022
  Sayın CEBECİ

  her kurumda her merciide silsile vardır...doktora gitmeden ilaç kullanamazsınız...prosedür ne ise uyulacak...sizinkisi de kural ihlali önce kuruma başvurmanız gerekirdi belki orada çözülecekti konu orada çözümlenmeyen konu mahkemeye intikal eder...askerde bile şikayetini bölük komunatı varken gidip birlik komunatına söylersen...sonunu düşünemiyorum yani.....bürokraside de böyle işte...1 basamak varken 5 basamağa çıkmak istemek neden? yaptıgınız itiraz mahkeme nezdınde hükümsüzdür bana göre...önce kurum ile çözmeye çalışın


  ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  29.Aralık.2009
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  2,022
  yani verilen örnek çözümleme gibi önce sgk ya müracaat edın kişinin çalışıp çalışmadıgına dair tutanak tutulur akabinde büyük bir ihtimal sgk nezdinde durum çözülür....olmazsa şayet yargı yolu seçilir...ama ilk yol kuruma müracaattır..

  ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  02.Ağustos.2006
  Nereden
  Balıkesir-Gönen
  Mesajlar
  6,776
  işverenini gelen yazılara ilgisizliği muhasebeye haber vermemesi çelişki ve büyük tedbirsizlik diye düşünüyorum.İtiraz süreleride geçinde sorun dahada sıkışmış.Bu işçiyi bulup başka yerde çalışıyorsa aynı anda fiilen 2 yerde çalışamayacağı ispatla işlem yapmaya çalışmak lazım ilgisiz işveren sanki görevini yapmamış.Kurum nerden bilsin işbaşı olmadığını anında işbaşı olmadığı tutanağı ile bildirelim arkadaşlar.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •