Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: L..SÜRÜCÜ KURSLARI TEMSİLCİ ÜCRETLERİ

Hybrid View

Ziyaretci
    Arkadaşlar yeni bir sürücü kursu defteri aldım.. Şirket Temsilci Ücreti Adı altında bankaya 750,00 TL temsilci ücreti ödemesi yapmıştır. Ben bunu muhtasar beyannamede bilderecekmiyim... Eğer bildireceksem hesaplama şekli nasıl olacak....Bir de bunun ilgili kanun maddesi linki gönderirseniz sevinirim...Lütfen

Ziyaretci

BİLGİSİ OLAN YOK MU LÜTFEN PAYLAŞIN

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

sayın meslektaşım bu kişi şirketin temsilcisi mümessilide olsa veya kurucu temsilciside olsa burda eğer ücret alıyorsa GVK.61-64 arasına göre ve özellikle 61.maddenin 2.kısmına ve gene 4.kısmına göre ücret geliri elde etmiş olur ve bu gelirden stopaj ve damga vergisi kesintisi yapılmalıdır eğer bu rakam net ise ki öyle anlaşıyor o zaman bürütünü bulup kesintinin yapılması lazım,sgk boyutu araştırılmalıdır ve eğer sgk'ya başka türlü tabi değilse bu ücret bence ücret kapsamında olduğuna göre 5510/80.maddenin ''c''kısmına girer,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    İŞVEREN
    benim bildiğim sürücü kurslarında temsilci ücreti stopaja tabidir. bunun %15 gel.ver.%0,66(bindi6,6) damga vergisini ödeyeceksiniz.net ücretX100/84,34 sonucuna göre bulabilirsiniz.ben 10 yıl önce yapmıştım.şimdi nasıl bir uygulama var çok iyi bilmiyorum araştırmanızı da öneririm.

Kıdemli Üye

Temsilci ücretleri sınava girecek kursiyer adına hesaplara yatıyor.Dolayısıyla elinize gelen dekontları gider olarak düşmediğiniz sürece stopaj doğmaz diye düşünüyorum.