Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: VERGİ DENETİM BÜROLARI

Ziyaretci

BİR ESKİ MÜKELLEFİMİN 2009 YILI DEFTERLERİNİ DENETMEN İSTİYOR. MÜKELLEFE YÖNLENDİRMEK İSTEDİGİMDE BEYANNAMEYİ SİZ YOLLAMISINIZ ONUN İÇİN SİZİ ARIYORUM DEDİ.YA ARKADAŞLAR ADAM MÜKELLEFİ ARAMA ZAHMETINDE BİLE BULUNMAK İSTEMİYOR.YUMUSAK KARIN MUHASEBECİ NE İSTERSEK YAPARIZ ZİHNİYETİ VAR.VERGİ DAİRESİNDEKİ MEMUR AYNI SGK DAKI MEMUR AYNI ZİHNİYETTE. BU KİŞİLERDEN BENDE DAHİL KİMSEYİ SUÇLAMIYORUM KORKUMUZ NİYE .

Müdavim Üye
    Öyle yetiştirildikten o sebeple daireden gelen yazıda mükellefe bir fatura çıkar o da bize yansır endişesi iliklerimize kadar işlemiş.

Ziyaretci
    GÜZELDE KARDESİM KORKTUGUMUZ ZAMAN FATURA ÇIKMIYORMU? VERGİ DENETİM BUROSUNDAKI BİR KATIP BİLE HAVA ATMAYA ÇALISIYOR.BU BİZ MESLEKTAŞLARIN SUCU DEGİLMİ.NİYE BAZI MESLEKTAŞLAR BU ÇALISANLARA KENDİLERİNE İYİ DEDİRTMEK ADINA TAVİZ VERİYORLAR.

Ziyaretci

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Yaptığımız işten 10 yıl sorumluyuz tezi eski dosyayı bir elden geçirip eksiği fazlası varsa tasnifletmek ve makinadan hesap haraketlerini isteyerek daha rahat bir kontrol yapma imkanını elde etmek için bilen kişlerle çalışmak istiyorlar.Mükelleften bazı şeyleri öğrenemez
    tabii mükellefin katkı vereceği işlerde var diye düşünmüş olmalı diye tahmin ediyorum.Normalde zaten yazı yazıp 15 gün süre vererek istemek zorunda geçmiş yıl olduğu için işi bitmiş arşivlenmiş evraklar diye bu şekilde istemiş olabilir.Böyle bir diyolog oluştu ise inceleme sebebinide öğrenip hazırlılı gidebilirsiniz.Kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Gocunacak bir şey yok. Muhasebecilerin %90' ı evrakları yanında tutuyor (pek tabi bizde)
    Denetmenlerde mükellefi aradan çıkartmak hızlandırıyor diye düşünüyordur muhtemelen.

Karşıt inceleme işi olduğunu da düşünüyorum. Genelde vergi incelemelerinde, sonradan dava etme durumlarında sıkıntı olmasın diye, yazılı tebligatla defter istiyorlar. Telefonla defter isteme durumlarında genelde bir iki faturanın işlenip işlenmediğine bakıp rapor tutuyorlar.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Soru sahibi büyük harf yazarak buraya okuyup yazanlara bağırmış oluyor.Bu serzenişlerin muhatabı bizler değiliz.Soru sahibi kayıtları isteyen denetmene tepkisini göstersin.İdare vergi payı ile işletmelerin ortağıdır payının eksik hesaplandığını düşünürse her zaman denetime alabilir bakabilir yasa ile verilmiş yetkidir.Bizler aracıyız kızmaya hakkımız yok kızarsak zaten bu iş yapılmaz diye yorumluyorum.

Müdavim Üye
    Burada bakılması gereken yaptığınız iş ve işlemlerden eminseniz. Defterlerini tuttuğunuz kişilerden aldığınız ücretin hakkını vererek düzgün iş çıkardıysanız. Kim evrak isterse istesin. Nasıl sözleşmeleri imzalarken beyannameleri vermek ve defterleri tutmak şeklinde imza atıyoruz. Belge ibrazı da bu kapsamda değerlendirilmeli. İşini yapmak taviz olarak düşünülmemesi kanaatindeyim.

Müdavim Üye
    Alıntı hasan er Nickli Üyeden Alıntı
    Yaptığımız işten 10 yıl sorumluyuz tezi eski dosyayı bir elden geçirip eksiği fazlası varsa tasnifletmek ve makinadan hesap haraketlerini isteyerek daha rahat bir kontrol yapma imkanını elde etmek için bilen kişlerle çalışmak istiyorlar.Mükelleften bazı şeyleri öğrenemez
    <div>tabii mükellefin katkı vereceği işlerde var diye düşünmüş olmalı diye tahmin ediyorum.Normalde zaten yazı yazıp 15 gün süre vererek istemek zorunda geçmiş yıl olduğu için işi bitmiş arşivlenmiş evraklar diye bu şekilde istemiş olabilir.Böyle bir diyolog oluştu ise inceleme sebebinide öğrenip hazırlılı gidebilirsiniz.Kolay gelsin.</div>

5 yıl değilmiydi sorumluluk. 10 yıla mı çıktı biz farkında olmadan

Müdavim Üye
    Alıntı Kusursuz_Fırtına Nickli Üyeden Alıntı
    5 yıl değilmiydi sorumluluk. 10 yıla mı çıktı biz farkında olmadan
    5 yıl vergi kanunlarında belirtilen evrakların saklama süresi. Ama ticaret kanunu hükümlerine göre 10 yıllık bir süreyle saklanmak zorunda.

Hatta 5 yıl önceki defteri incelerken, dönem başı değerlerinin doğruluğu teyit etmek için 6, 7 ve hatta 8 yıl önceki defter ve belgeleri isteyen denetmenlerin bulunduğu da vakidir.