Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: fast food spraşi sevk irsaliyesi

Hybrid View

Ziyaretci
    arkadaşlar maliye aracı motosikletli elemanı durdurmuş elindeki pizzanın sevk irsaliyesini sormuş elemanda benim cebimi bildiği için direk beni aradı bende memuru telefona isteyip ismini sordum söyledi ve kendisine kendimi tanıttım hal hatırdan sonra kuryenin elinde p.satış fişi varmı diye sordum var ama sevk irsaliyesi düzenlememiş dedi bende gerek yok abi ona sevk irsaliyesi düzenlenmez dedim tamam ama not alıp dairede şefe m.yardımcısana soracam gerekeni yapacam dedi bende tamam abi dedim kapattık telefonu sorun yoktur inşaallah. bana göre yok ama

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    T.C.<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
    Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü

<TABLE style="mso-cellspacing: 0cm; mso-padding-alt: 0cm 0cm 0cm 0cm" =Ms&#111;normalTable border=0 cellSpacing=0 cellPadding=0>
    <T>
    <TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-firstrow: yes; mso-yfti-lastrow: yes">
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 0cm; : transparent; PADDING-LEFT: 0cm; WIDTH: 32.6pt; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top width=43>
    Sayı</TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 0cm; : transparent; PADDING-LEFT: 0cm; WIDTH: 7.1pt; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top width=9>
    :</TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 0cm; : transparent; PADDING-LEFT: 0cm; WIDTH: 296.4pt; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top width=395>
    B.07.1.GİB.4.34.19.02-105[230-2012/VUK-1- . . .]--2284</TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 0cm; : transparent; PADDING-LEFT: 0cm; WIDTH: 86.9pt; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top width=116>
    25/07/2012</TD></TR></T></TABLE>

<TABLE style="mso-cellspacing: 0cm; mso-padding-alt: 0cm 0cm 0cm 0cm" =Ms&#111;normalTable border=0 cellSpacing=0 cellPadding=0>
    <T>
    <TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-firstrow: yes; mso-yfti-lastrow: yes">
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 0cm; : transparent; PADDING-LEFT: 0cm; WIDTH: 33pt; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top width=44>
    Konu</TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 0cm; : transparent; PADDING-LEFT: 0cm; WIDTH: 7.2pt; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top width=10>
    :</TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 0cm; : transparent; PADDING-LEFT: 0cm; WIDTH: 382.8pt; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top width=510>
    Motosikletli elemanlar vasıtasıyla evlere verilen yiyecek içecek hizmetlerinde sevk irsaliyesi düzenlenip düzenlenmeyeceği.</TD></TR></T></TABLE>

İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda, şubelerinizde sunmuş olduğunuz hızlı yiyecek içecek servisinizin yanısıra müşterilerinizden gelen siparişler doğrultusunda motosikletli elemanlarınız vasıtasıyla evlere servis hizmeti verdiğiniz, bu hizmet verilirken yazar kasa fişi düzenlediğiniz belirtilerek, sevk irsaliyesi düzenleme zorunluluğunuz bulunup bulunmadığı hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.

213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 230/5'inci maddesinde, satılan malın alıcıya teslim edilmek üzere satıcı tarafından taşındığı veya taşıttırıldığı hallerde satıcının, teslim edilen malın alıcı tarafından taşınması veya taşıttırılması halinde alıcının sevk irsaliyesi düzenleme mecburiyeti bulunduğu hükme bağlanmıştır.

Madde hükmünden de anlaşılacağı üzere, sevk irsaliyesi, ticari bir mal hareketinin izlenmesi amacıyla düzenlenen bir belgedir. Ancak bahsi geçen olayda işletmenizin paket servisçilerinin, paket servislerini iş yerinden nihai tüketicilerin adreslerine nakil vasıtası ile veya nakil vasıtasız taşıması, mevcut restorancılık hizmetinin devamı niteliğinde olduğundan, burada herhangi bir ticari mal hareketinden söz edilmesi mümkün değildir.

Bu itibarla, Kurumunuz tarafından paket servisçileriniz vasıtasıyla müşterilerinize yapılan yiyecek teslimlerinde yazar kasa fişi bulunması kaydıyla sevk irsaliyesi düzenlenmesine gerek bulunmamaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Ziyaretci
    teşekkür ederim çok işime yarayacak