Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: VERGİ MAHKEMESİ DAVA

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  20.Mart.2007
  Nereden
  Konya
  Mesajlar
  655
  Üstadlar Yazar Kasayı 30 günlük süre içerisinde almadığımızdan dolayı 660 TL Ceza Kesildi. Bunun iptali için vergi mahkemesine dava açacağız. Konu Hakkında bilgisi olanlar bana yardımcı olabilirler mi?


  DAVANIN KONUSU:

  90-3100/Mük. 8-1 3100 Sayılı Kanunun Mük. 8-1 Onaylayan Modele Uygun üretim veya ithalat yapmayan, cihazları 30 gün içerisinde alıp kullanmadığımdan dolayı vergi dairesince tarafıma 660,00 TL 3074 Özel Usulsüzlük Cezası kesilmiş bulunmaktadır.


  İDDİALAR VE HUKUKİ DELİLLER :

  1.01.08.2012 tarihinde Oto Yıkama ve halı yıkama işine başlamış bulunmaktayım. İşe Başlama Bildirimini vergi dairesine Basit Usulde mükellef olarak 07.08.2012 tarihinde iadeli taahhütlü posta ile vergi dairesine göndermiş ve 09.08.2012 tarihinde posta vergi dairesine ulaşmış bulunmaktadır. Basit Usulde vergilendirilen mükelleflerin Ödeme Kaydedici Cihaz kullanma zorunluluğu bulunmamaktadır.

  2.İşe başladığıma dair vergi dairesi yoklama memurlarınca tutulan yoklamam, işe başlama tarihinden itibaren bir ay geçtikten sonra 04.09.2012 tarihinde tutulmuştur.

  3.Yoklama Memurlarınca tutulan yoklamanın neticesinde 05.09.2012 tarihinde vergi dairesinden telefonla aranarak basit usulde vergi mükellefi olamayacağım ve gerçek usulde vergi mükellefine tabi tutulacağım bildirilmiştir. Basit usulde vergi mükellefi olduğumu düşünerek işyerime ödeme kaydedici cihaz almadım. Yoklamanın da işe başlama tarihinden itibaren bir ay geç tutulması ve gerçek usulde vergilendirilmem neticesinde işe başlama tarihinden itibaren 30 gün içerisinde almam gereken ödeme kaydedici cihazı kanunca belirtilen sürede alamamış bulunmaktayım. Bu nedenle tarafıma kesilen Özel Usulsüzlük Cezasının Kaldırılması arz ve talebimdir.

  SONUÇ VE İSTEM :

  Yukarıdan beri açıklanan nedenlerle davanın KABULÜNE, davalı vergi dairesi müdürlüğü tarafından yapılan iş ve işlemlerin İPTALİNE, yargılama ile ilgili olarak yapılan tüm giderlerin karşı tarafa yükletilmesine dair karar verilmesini arz ve talep ederim.


  DAVACI
  Edited by: Nevzat YILMAZ

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  03.Mart.2010
  Mesajlar
  2,027
  davayı kazanırsınız..

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  20.Mart.2007
  Nereden
  Konya
  Mesajlar
  655
  Dava Savunma şeklim doğrumudur. eksiklik var mı?

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  30.Ağustos.2012
  Mesajlar
  486
  davayı kaybedersiniz. Edited by: Kusursuz_Fırtına

 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  03.Mart.2010
  Mesajlar
  2,027
  DAVAYI KAYBETMEZ ARKADAŞIM..
  VERGİ DAİRESİ YOKLAMASINI GEÇ TUTUYOR.BU KONUDA BASİT USULDE MÜKELLEF OLAMAYACAĞINI MÜKELLEF BİLEMEDİĞİNDEN VE DAİRECE İSTEĞİ RED OLMADIĞINDAN DOLAYI, KANUNİ SÜRESİNİ DAİRE AŞMIŞ BULUNMAKTADIR.YOKLAMALAR BİR AY İÇİNDE YAPILMALIDIR.

 6. #6
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  10.Kasım.2010
  Mesajlar
  666
  T.C.
  MALİYE BAKANLIĞI
  Gelirler Genel Müdürlüğü
  <DIV align=justify>
  TARİH : 25.08.1997
  SAYI : B.07.0.GEL.0.65/6516-274/36173
  KONU : Ö.K.C. kullanma mecburiyetinin
  başlama tarihi hk.

  <DIV align=center>ANKARA VALİLİĞİ
  (Defterdarlık: Usul Gelir Müdürlüğüne)
  <DIV align=justify>
  İLGİ: 30.6.1997 gün ve B.07.4.DEF.0.06.14/97-33008-24/9220 sayılı yazınız.

  İlgi yazınızda İliniz ..... Vergi Dairesi mükelleflerinden .....'nun, 21.3.1997 tarihli dilekçesi ile 20.1.1997 tarihinden itibaren işe başladığını ilgili vergi dairesine bildirdiği, ancak ödeme kaydedici cihazını mükellefiyetinin tesisinde meydana gelen gecikmeden dolayı süresinde kullanamadığı belirtilerek, ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetinin başlama tarihinin belirlenmesinde, işe başlama tarihinin mi, yoksa mükellefiyetinin tesis edildiği tarihin mi esas alınacağı sorulmaktadır.

  Bilindiği üzere, Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında 3100 sayılı Kanunla ilgili 36 Seri No.lu Genel Tebliğde, yeni işe başlayan mükelleflerìn ödeme kaydedici cihazları kullanma mecburiyetlerinin, işe başlama tarihinden itibaren 30 gün (51 Seri No.lu Genel Tebliğe göre kalkınmada öncelikli yörelerde 60 gün) içerisinde başlayacağı, 27 Seri No.lu Genel Tebliğin 1. bölümünde ise, gerek mecburiyetlerinin başlaması sebebiyle gerekse kendi istekleri ile ödeme kaydedici cihaz alan mükelleflerin, aldıkları cihazları, alış faturasının düzenlendiği tarihten (fatura tarihi dahil) itibaren on beş gün içerisinde bağlı bulundukları vergi dairesine kaydettirerek ödeme kaydedici cihazlara ait levhayı alacakları açıklanmıştır.

  Diğer taraftan 20 Seri No.lu Genel Tebliğin 1/b bölümünde ödeme kaydedici cihazları süresinde almayan mükelleflerin 3100 sayılı Kanunun Mükerrer 8/1. maddesine göre kaçakçılığa teşebbüs etmiş sayılarak haklarında Vergi Usul Kanununun 360. maddesine göre işlem yapılacağı, cihazlarını süresinde vergi dairesine kaydettirip ödeme kaydedici cihazlara ait levhayı almayanlara ise Mükerrer 8/2.maddeye göre Vergi Usul Kanununa bağlı Usulsüzlük Cezalarına Ait Cetvelde yeralan birinci derece usulsüzlük cezalarının beş katı tutarında ceza kesileceği belirtilmiştir.

  Yazınızdan, adı geçen .....'nun, tek vergi numarası uygulamasıyla ilgili olarak daha önce kayıtlı bulunduğu vergi dairesi ile yapılan yazışmalardaki gecikme nedeniyle mükellefiyetinin 19.3.1997 tarihinde tesis edilebildiği ve ödeme kaydedici cihazı ile ilgili yasal yükümlülüklerini bu tarihten sonra yerine getirdiği anlaşılmaktadır.

  Buna göre, tek vergi numarası uygulamasından kaynaklanan gecikme nedeniyle mükellefiyeti geç tesis edilen adı geçenin, bu olayda bir kasıt ve kusuru olamayacağından ve 50 Seri No.lu Genel Tebliğe göre mükellefiyeti tesis edilmeden ödeme kaydedici cihaz kullanamayacağından, ödeme kaydedici cihaz alma yükümlülüğü ile ilgili sürenin hesaplanmasında 19.3.1997 tarihinin esas alınması ve ödevlinin bu tarihten itibaren 30 gün içinde ödeme kaydedici cihaz alarak (fatura tarihinden itibaren) 15 gün içerisinde vergi dairesine kayıt ettirip levhasını almak suretiyle kullanması gerekmektedir.

  Öte yandan ödevlinin işi bıraktığı tarihte ödeme kaydedici cihazı adına düzenleyeceği bir belgeyle işletmeden çekmeme fiiliyle ilgili olarak Vergi Usul Kanununa göre gerekli cezanın kesileceği tabiidir.

  Bilgi edinilmesini ve gereğinin buna göre yapılmasını rica ederim.

  <DIV align=justify>
  <DIV align=justify>Davayı kazanırsınız. Zira yzarkasa işlemleri yoklama tutanagı tutulduktan sonra başlar

 7. #7
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  08.Nisan.2009
  Mesajlar
  1,162
  Durumu ve haksız bir uygulama olduğunu, düzeltme yapılmazsa vergi mahkemesine başvuracağınızı belirtir bir dilekçe ile vergi dairesine başvurun. Dilekçeyi evrak kayıttan geçirmeyi ve bir nüshasını almayı unutmayın.

  İdare başvurunuza 60 gün içinde olumlu/olumsuz cevap vermek zorundadır. Yalnız bunu yapmadan önce İYUK 10-11. madde hükümlerine bakınız, değişmişte olabilir.

  60 günlük süre sonunda başvurunuza cevap verilmemesi isteğinizin reddi anlamına gelir.

  60 günlük sürenin sonunda dava açabilirsiniz. Dava açma süresi, 60 günden sonraki 60 gündür.

  Tüm vergi hatalarında mahkemeden önce idareye başvurmak daha önemlidir.

 8. #8
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  30.Ağustos.2012
  Mesajlar
  486
  Alıntı CHOPPER35 Nickli Üyeden Alıntı
  DAVAYI KAYBETMEZ ARKADAŞIM..
  VERGİ DAİRESİ YOKLAMASINI GEÇ TUTUYOR.BU KONUDA BASİT USULDE MÜKELLEF OLAMAYACAĞINI MÜKELLEF BİLEMEDİĞİNDEN VE DAİRECE İSTEĞİ RED OLMADIĞINDAN DOLAYI, KANUNİ SÜRESİNİ DAİRE AŞMIŞ BULUNMAKTADIR.YOKLAMALAR BİR AY İÇİNDE YAPILMALIDIR.

  Mükellefin kanunu bilmemesi mazeret olarak kabul edilir mi ? İdare "bilseydin kardeşim " diyecek

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •