Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: DÖNEM İÇİNDE İRSALİYELİ FATURA

  1. #1
    Ziyaretci
    İyi çalışmalar herkese

    Dönem içerisinde İrsaliyeli Fatura bastırım kullanmaya başlayabilirmiyiz?

    2002 yılına iat bir mukteza de dönem içerisinde başlayamazsınız, 2007 yılına ait mukteza da ise başlayabilirsiniz diyor.

    değişen nedir ve en doğrusu hangisidir?

    Teşekkür ederim.


  2. #2
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    03.Mart.2010
    Mesajlar
    2,027
    dönem içinde bizim firmalarımız irsaliyeli fatura matbaadan bastırdılar ve kullanmaktadırlar..

    bununla ilgili bir düzenleme olmuş olsa idi, matbaalara bildirilir ve basımı yapmazlardı..


  3. #3
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    20.Mart.2011
    Mesajlar
    1,068
    matbaa bilirdi demek yanlış bence

    bu konuda durum değişmedi takip eden hesap döneminde kullanmaya başlayabilir

  4. #4
    Ziyaretci
    T.C.
    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı
    (Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü)

    TARİH : 11.12.2007
    SAYI : B.07.1.GİB.0.04.99.16.01./01-MUK-54/25100
    KONU : Yıl içerisinde irsaliyeli fatura kullanmaya başlanmasının mümkün olup olmadığı hk.

    İlgi: ?/.../2007 tarihli dilekçeniz.

    İlgide kayıtlı dilekçeniz ile yıl içerisinde irsaliyeli fatura kullanmaya başlanmasının mümkün olup olmadığı hususundaki Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.

    Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu?nun mükerrer 257. maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 211 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile fatura ve sevk irsaliyesinin ayrı belgeler olarak değil, isteyen mükellefler açısından ?irsaliyeli fatura? adı altında tek belge olarak düzenlenmesi ve kullanılması esası getirilmiş, sattıkları mallar dolayısıyla Vergi Usul Kanununun 231/5. maddesinin mükelleflere tanıdığı, malın tesliminden itibaren faturanın yedi gün içinde düzenlenmesi imkanından vazgeçerek, bu yükümlülüğü derhal yerine getirmek isteyen mükelleflerin fatura ve sevk irsaliyesini ayrı ayrı düzenlemeksizin, diledikleri takdirde bu tebliğde belirlenen esaslara uygun olarak ?irsaliyeli fatura? düzenleyebilecekleri belirtilmiştir. Ayrıca, irsaliyeli faturaların en az üç örnek olarak düzenleneceği ve iki nüshasının mutlaka malı taşıyan araçta bulundurularak, yoklama ve denetimlerde iki nüshasının da ibraz edilmesi gerektiği açıklanmıştır.

    Diğer taraftan, 232 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde ise 211 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde öngörülen, bu usulü seçen mükelleflerin o takvim yılı sona ermeden fatura veya sevk irsaliyesini ayrı ayrı düzenleyemeyeceklerine ilişkin uygulamadan vazgeçilerek, mükelleflerin faaliyetleriyle ilgili olarak irsaliyeli fatura kullanmalarının yanı sıra fatura ve sevk irsaliyesini ayrı ayrı kullanmaları da uygun görülmüştür. Ayrıca, fatura, irsaliyeli fatura ve sevk irsaliyesi kullanılmasına ilişkin olarak daha önce yayımlanmış olan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerinin bu tebliğe aykırı olmayan kısımlarının uygulanmasına devam olunacağı da hüküm altına alınmıştır.

    Bu açıklamalara göre, irsaliyeli fatura kullanımına ilişkin olarak 211 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile getirilen sınırlamalar 232 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile kaldırılmış olduğundan yıl içerisinde de irsaliyeli fatura kullanmaya başlanması mümkün bulunmaktadır.

    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    sanırım 232 nolu tebliğ ile bu zorunluluk kaldırıldı

  5. #5
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    20.Mart.2011
    Mesajlar
    1,068
    05 Aralık 1994 Tarihli Resmi Gazete
    Sayı: 22132
    VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO:232)
    Bilindiği gibi, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesi ile vergi kayıp ve kaçağını önlemek amacıyla, tutulmakta olan defter ve belgelere ilave olarak tutulmasını veya düzenlenmesini uygun gördüğü defter ve belgelerin mahiyet, şekil ve ihtiva edeceği hususları belirlemeye, bunlarda değişiklik yapmaya Maliye Bakanlığı yetkili kılınmıştır.
    Söz konusu maddenin Bakanlığımıza verdiği bu yetkiye dayanılarak 211 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile fatura ve sevk irsaliyesinin ayrı belgeler olarak değil, isteyen mükellefler açısından "irsaliyeli fatura" adı altında tek belge olarak düzenlenmesi ve kullanılması esası getirilmişti. Ayrıca aynı genel tebliğde, "irsaliyeli fatura" uygulamasından faydalanmak isteyecek mükelleflerin kendi durumlarını dikkate alarak seçimlerini yapmaları ve bu usulü seçenlerin o takvim yılı sona ermeden fatura veya sevk irsaliyesini ayrı ayrı düzenleyemeyecekleri açıklanmış idi.
    Ancak, Bakanlığımıza yapılan başvurular dikkate alınarak, bu belgelerin kullanımına ilişkin usul ve esaslar konusunda aşağıdaki düzenlemelerin yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
    Mükellefler, faaliyetleriyle ilgili olarak irsaliyeli fatura kullanmalarının yanısıra, bundan böyle fatura ve sevk irsaliyesini ayrı ayrı da kullanabileceklerdir.
    Satılan malın alıcıya teslim edilmek üzere satıcı tarafından taşındığı veya taşıtıldığı hallerde, satıcı tarafından irsaliyeli fatura düzenlenebileceği gibi ayrı ayrı fatura ve sevk irsaliyesi de düzenlenebilecektir. İrsaliyeli fatura düzenlenmesi halinde ayrıca sevk irsaliyesi aranmayacaktır.
    Teslim edilen malın alıcı tarafından taşınması veya taşıttırılması halinde ise, sevk irsaliyesi alıcı tarafından tanzim edilecektir.
    Aynı müessesenin birden çok işyerlerinin veya şubelerinin bulunması ve bunlar arasında mal sevkiyatının yapılması halinde, bu taşıma işlemleri için yanlızca sevk irsaliyesi düzenlenmesi yeterli olacaktır.
    Fatura, irsaliyeli fatura ve sevk irsaliyesi kullanılmasına ilişkin olarak daha önce yayımlanmış olan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerinin bu tebliğe aykırı olmayan kısımlarının uygulanmasına devam olunacaktır.
    Tebliğ olunur.
    <DIV align=justify>
    <DIV align=justify>
    <DIV align=justify>bu konuda düzenleme yapılmış hemde 1994 yılında
    <DIV align=justify>bende kullanılamaz diye biliyordum en azından aklımda öyle kalmıştı
    <DIV align=justify>yinede cevap yazarken tekrar kontrol etmem gerekirdi
    <DIV align=justify>daha evvel yazdığım hatalı bilgi için özür dilerim

  6. #6
    Ziyaretci
    Yıl içinde irsaliyeli fatura kullanılabilir.

  7. #7
    Ziyaretci
    Alıntı Citybird Nickli Üyeden Alıntı
    05 Aralık 1994 Tarihli Resmi Gazete
    Sayı: 22132
    VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO:232)
    Bilindiği gibi, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesi ile vergi kayıp ve kaçağını önlemek amacıyla, tutulmakta olan defter ve belgelere ilave olarak tutulmasını veya düzenlenmesini uygun gördüğü defter ve belgelerin mahiyet, şekil ve ihtiva edeceği hususları belirlemeye, bunlarda değişiklik yapmaya Maliye Bakanlığı yetkili kılınmıştır.
    Söz konusu maddenin Bakanlığımıza verdiği bu yetkiye dayanılarak 211 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile fatura ve sevk irsaliyesinin ayrı belgeler olarak değil, isteyen mükellefler açısından "irsaliyeli fatura" adı altında tek belge olarak düzenlenmesi ve kullanılması esası getirilmişti. Ayrıca aynı genel tebliğde, "irsaliyeli fatura" uygulamasından faydalanmak isteyecek mükelleflerin kendi durumlarını dikkate alarak seçimlerini yapmaları ve bu usulü seçenlerin o takvim yılı sona ermeden fatura veya sevk irsaliyesini ayrı ayrı düzenleyemeyecekleri açıklanmış idi.
    Ancak, Bakanlığımıza yapılan başvurular dikkate alınarak, bu belgelerin kullanımına ilişkin usul ve esaslar konusunda aşağıdaki düzenlemelerin yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
    Mükellefler, faaliyetleriyle ilgili olarak irsaliyeli fatura kullanmalarının yanısıra, bundan böyle fatura ve sevk irsaliyesini ayrı ayrı da kullanabileceklerdir.
    Satılan malın alıcıya teslim edilmek üzere satıcı tarafından taşındığı veya taşıtıldığı hallerde, satıcı tarafından irsaliyeli fatura düzenlenebileceği gibi ayrı ayrı fatura ve sevk irsaliyesi de düzenlenebilecektir. İrsaliyeli fatura düzenlenmesi halinde ayrıca sevk irsaliyesi aranmayacaktır.
    Teslim edilen malın alıcı tarafından taşınması veya taşıttırılması halinde ise, sevk irsaliyesi alıcı tarafından tanzim edilecektir.
    Aynı müessesenin birden çok işyerlerinin veya şubelerinin bulunması ve bunlar arasında mal sevkiyatının yapılması halinde, bu taşıma işlemleri için yanlızca sevk irsaliyesi düzenlenmesi yeterli olacaktır.
    Fatura, irsaliyeli fatura ve sevk irsaliyesi kullanılmasına ilişkin olarak daha önce yayımlanmış olan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerinin bu tebliğe aykırı olmayan kısımlarının uygulanmasına devam olunacaktır.
    Tebliğ olunur.
    <DIV align=justify>
    <DIV align=justify>
    <DIV align=justify>bu konuda düzenleme yapılmış hemde 1994 yılında
    <DIV align=justify>bende kullanılamaz diye biliyordum en azından aklımda öyle kalmıştı
    <DIV align=justify>yinede cevap yazarken tekrar kontrol etmem gerekirdi
    <DIV align=justify>daha evvel yazdığım hatalı bilgi için özür dilerim
    tebrik ederim saygılar sunarım

  8. #8
    Ziyaretci


    Cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim

    peki malın nakliyesi tarafımızdan değilde alıcı tarafından yapılacaksa yinede İrsaliyeli fatura düzenleyebilirmiyiz.

  9. #9
    Ziyaretci
    amacın dışına çıkılmış olur

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •