Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: DERNEKLER DE BA VE BS FORMU

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  06.Haziran.2011
  Nereden
  MUHASEBE ELEMAN
  Mesajlar
  1


  Merhabalar ;<div>Derneğe ait lokal işletmemiz bulunmaktadır.</div><div>Vergi Dairesinde Kurumlar Vergisi Yönünden mükellefiyet kaydımız olmakla birlikte Kurumlar Vergisi beyannamesi ekinde İşletme hesabı Özeti vermekteyiz.</div><div>BA ve BS vermek zorundamıyız.</div><div>Zorunda Değil isek bununla ilgili kanun maddesi tebliğ veya elinde bu konu ile özelge bulunan arkadaşlar varsa bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.</div>

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  10.Ağustos.2011
  Mesajlar
  799
  ……………. BAYINDIRLIK VE İSKAN MÜDÜRLÜĞÜNE

  İlgi :17.04.2007 tarih ve 1445 sayılı yazınız.  İlgi sayılı yazınızla, Başkanlığımıza bağlı …….. Vergi Dairesi Müdürlüğünde ……. vergi kimlik numarası ile Gelir Stopaj ve Katma Değer Vergisi yönünde kayıtlı Döner Sermaye işletmesi olduğunuzu, döner sermaye işletmenize bağlı olarak hizmet veren laboratuarınızda beton numune testi ile proje tetkik ve tastikinden dolayı ücret aldığınızı yapılan bu iş ve işlemlerden dolayı, Kurumlar Vergisi yönünden mükellefiyet durumunuzu ve BA-BS formlarını düzenleyip düzenlemeyeceğinizi sormaktasınız.

  5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun, verginin konusu başlıklı 1.maddesi c bendi hükmü gereğince İktisadi Kamu Kuruluşlarının kazançları kurumlar vergisine tabidir. Mükellefler başlıklı 2. maddesinin 3.üncü bendinde Devlete, il özel İdarelerine, belediyelere, diğer kamu idarelerine ve kuruluşlarına ait veya bağlı olup, faaliyetleri devamlı bulunan sermaye şirketleri ve kooperatifler dışında kalan ticari, sınai ve zirai işletmeler iktisadi kamu kuruluşudur şeklinde tanımlanmış 6.ncı bendi ise .İktisadi kamu kuruluşlarının kazanç amacı gütmemeleri, faaliyetlerinin kanunla verilmiş görevler arasında bulunması, tüzel kişiliklerinin olmaması, bağımsız muhasebelerinin ve kendilerine ayrılmış sermayelerinin veya işyerlerinin bulunmaması mükellefiyetlerini etkilemez. Mal veya hizmet bedelinin sadece maliyeti karşılayacak kadar olması, kar edilmemesi veya karın kuruluş amaçlarına tahsis edilmesi bunların iktisadi niteliğini değiştirmez. hükmündedir.Diğer taraftan 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu 1.Nolu Tebliğinin 2,3.1 bölümünde döner sermayeli kuruluşlar iktisadi kamu kuruluşları kavramı içine alınmıştır.

  Beyan başlıklı 14.maddesinin 2.nci bendi hükmü aşağıdaki gibidir. .Her mükellef vergiye tabi kazancının tamamı için bir beyanname verir. Ancak, tüzel kişiliği bulunmayan iktisadi kamu kuruluşları ile dernek ve vakıflara ait iktisadi işletmelerden her biri için, bunların bağlı olduğu kamu tüzel kişileriile dernek ve vakıflar tarafından ayrı beyanname verilir.. Hükmü mevcut olup 1 nolu Kurumlar Vergisi Tebliğinin 14.1 bölümünde söz konusu kuruluşlara ait iktisadi işletmelerin her biri için ayrı Kurumlar Vergisi mükellefiyeti tesis ettirileceği belirtilmiştir.

  Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere Döner sermaye işletmenizin ticari, sınai ve zirai nitelikteki faaliyetleri nedeniyle kurumlar vergisi mükellefiyeti tesis edilmesi gerekmekte olup, Kurumlar Vergisi mükelleflerinin 362 seri nolu Vergi Usul Kanununun Genel Tebliğinde yapılan açıklamalar doğrultusunda Ba-Bs Formu vermesi gerekmektedir.

  Bilgilerinize rica ederim.


Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •