Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Doğum izni sgk yatırılma durumu??

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    10.Kasım.2007
    Mesajlar
    1,142
    MErhaba,

    Çalışmakta olan Hamile sgk lı doğum öncesi 8 haftasının iznini kullanarak aynı zamanda sigortasının devam ettirebilirmi?

    ssk eksik gün olmadan raporunu işletebilrimi ??
    Şayetki doğum izinden dolayı eksik gün güsterilirse genel sağlık sigortalsında eksik gün için prim borcu çıkarmı?

    Doğum iznini ücretli gösterme imkanı varmı?
    sağlık hizmetinde eksik gün nedeni ile sıkıntı yaşanırmı??
    Teşekkürler
    Edited by: dinc2007

  2. #2
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    29.Aralık.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    2,022
    doğum öncesi izin zaten ücretlidir halıyle de sgksı yatırılacaktır...

    ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

  3. #3
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    29.Aralık.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    2,022
    pardon yorum sehven yazılmıstır...özür dileriz..

    ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

  4. #4
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    29.Aralık.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    2,022
    doğum öncesi ve sonrasında 8 er hafta olmak üzere toplam 16 hafta olmak üzere verilen hamilelik izni ücretli izindir..Eğer isteği halinde kadın işciye bu 16 haftalık sürenin tamamlanmasndan sonra
    6 aya kadar ücretsiz izin verilebilir (İş Kanunu madde 74

    ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

  5. #5
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    29.Aralık.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    2,022
    işveren bu sürede kişiye ücret ödemek zorunda değildir...kaldı ki çalışanınız sgk kurumundan işgöremezlik ödeneği alacaktır..

    ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

  6. #6
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    10.Kasım.2007
    Mesajlar
    1,142
    Sayın Mustafa05,
    Bayan şuanda çalışıyor. Ancak hem raporlu , hemde ssk yatırılabilirmi??
    İşveren ssk sını yatırmaya devam etmesinde bir sıkıntı olurmu??
    İlerde raporlu iken nasıl ssk yatırıldı denirmi??
    İlginiz için şimdiden teşekkürler..
    saygılar

  7. #7
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    10.Kasım.2007
    Mesajlar
    1,142
    İşveren raporlu olduğu halde ben ücretini ödeerim diyor..
    Ancak uygulamada doğum izni olduğu için hem raporlu hemde ssk sı yatırılırsa.. bir sıkıntı yaşanırmı?
    ilerde bir soruşturmaya konu olurmu?
    işveren ilerde sıkıntı yaşarmı doğum izninde ssk yatırıldı diye

  8. #8
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    29.Aralık.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    2,022


    hayır hayır herhangi bir sıkıntı yok...işveren isterse şayet çalışanın raporlu oldugu günlerde ücretinide ödeyebilir sgksını da yatırabılır...o işverenin kendi insiyatifinde olan bişey..ama tekrar edeyim böyle bir zorunluluk yok ama işveren isterse yapabilir çalışanını mağdur etmemek için bu tür durumlara katlanan birçok işveren var... bunun hiçbir kanuni sıkıntısı yokk
    ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

  9. #9
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    29.Aralık.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    2,022
    İşverenlerin
    istirahat süresince ücret ödeme ve sigortalı bildirme yükümlülüğü
    bulunmamaktadır. Ancak, işveren dilerse sigortalıların istirahatli
    (raporlu) bulundukları sürede atıfet kabilinden (iyilik olsun diye)
    işçilere ücretlerini ödeyebilir. Bunda herhangi bir sakınca
    bulunmamaktadır. Sigortalıların istirahat süresince çalışmaları
    yasaklanmış olup, çalışmadan ücret almaları mümkündür. Bu durumda geçici
    iş göremezlik ödeneğini de alabileceklerdir. </font>

    ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

  10. #10
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    29.Aralık.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    2,022
    Sosyal
    Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) geçici iş göremezlik ödeneği alan
    sigortalılara istirahatlı bulundukları devrede işverenlerce ödenen
    geçici iş göremezlik ödeneği ile o devredeki kazancı arasındaki fark
    ücretlerin veya bu devrede Sosyal Güvenlik Kurumu’nca ödenen geçici iş
    göremezlik ödeneği dikkate alınmadan ödenen tam ücretlerin sigorta
    primine tabi tutulması ve istirahatli sigortalının SGK’ya bildiriminin
    devam etmesi gerekmektedir. Bu fark ücretlerin prime esas asgari günlük
    kazancın altında kalması halinde prime esas asgari günlük kazanca
    tamamlanmak suretiyle iş kazaları ve meslek hastalıkları sigortası primi
    de dahil olmak üzere prime tabi tutulması ve bu primlerin ilişkin
    olduğu sürenin, aylık prim ve hizmet belgesinde gün sayısı olarak
    gösterilmesi gerekmektedir...........buda demektir ki herhangi sıkıntı olmadan tabiki yine işveren isterse ücret ödeyebilir...</font>

    ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •