Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şahıs Şirketi Devri Hakkında

Hybrid View

Yeni Üye
    Nereden
    İzmir
    Merhabalar...
    Şu an çalıştığım şirket A kişisi üzerinde şahıs şirketidir(1. Sınıf vergi mükellefi). Benim sorum ise ben B kişisiyim. Bu A kişisi üzerindeki şahıs şirketinin üzerime aktif ve pasifleriyle devrini A ve B herhangi bir vergi ödemeden(devir için ödenecek vergiler hariç) kendi üzerime(ben de faaliyete şahıs şirketi olarak devam edeceğim) nasıl alabilirim.

Sürç-i lisan ettiysem affola... Şimdiden teşekkürler.

Doğru 1(bir) adettir.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Teslim ve hizmetler fatura kesilerek yapılır.Satanda envanter varsa demirbaş eşya varsa tasviye olabilmek için bunları kdv ekleyerek satması lazım Aktifde hiç değer olmayan hizmet işletmesi ise teslim edilen hiç bir şey yoksa biri kapatır diğer açar masrafsız olur ama en azından en az demirbaşla çalışılan bir yerde bile masa sandalye gibi alet edavat vardır.Yazdığınız anlamda masrafsız vergisiz devir mümkün değildir.İdare mal ve hizmetlerin her el değiştirmesindehizmet ifasında kdv sini alacaktır.Kolay gelsin.

Yeni Üye
    Nereden
    İzmir
    Peki B kişisi başka bir C kişisiyle limited ortaklık kursa, A kişisi mevcut şahıs şirketiyle kurulan limited ortaklık ile birleşirse o zaman da bir vergilendirme olur mu?

Esas olay şu:
    B kişisi A kişisinden şirketin tüm sorumluluğunu, imza yetkilerini vs. almak istiyor. çünkü A kişisi bu sorumluluğun altından kalkamıyor. A kişisi de yapılmaya çalışılan bu olaya razı.
    Doğru 1(bir) adettir.

Müdavim Üye
    Şimdi A kişisi B kişisi biraz karışmış,ayrımı şöyle yaparsanız sonuca varırsınız.

1.sınıf olsun 2.sınıf olsun,şahıs firması elindeki varlıkları ancak fatura ile başkasına satar! devretmez. Çünkü şahıs firmasının kişilik kavramından söz edilmesi kanaatimce doğru değildir. Faturayla satar,mesela isim hakkını satar,bilgisayarını satar,arabasını satar, vs.vs.vs.

Ancak bahsimiz ltd.aş falan olsaydı o zaman devir sözleşmesiyle bir takım hakların,varlıkların devrinden bahsedilirdi.Şirket ortağı ceketini alır giderdi. Ancak hata olmasın bilen düzeltsin varsayıyorum ben ltd firmamı 100 bin tl'ye herşeyiyle devrettim,burda bir değer artış kazancı ortaya çıkabilir bununda gelir vergisi kurallarına göre vergilenmesi gerekir diye düşünüyorum

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Sİze işletmenin sorumlu meslek mensubu gereken hizmeti yapacaktır.Buradan yapılacak müdahaleler yorumlar arkadaşımızın görevini yapmasına engel olur çünkü işletmeyi en iyi tanıyan görevli meslek mensubudur.O ihtiyaç duyarsa ustasına güvendiği bir abiye sorar halleder merak etmeyin.

Yeni Üye
    Nereden
    İzmir
    Yardımlarınız için teşekkür ederim. Eminim sorumlu meslek mensubu yardım edecektir. Fakat böyle bir olayda farklı alternatifleri görmek karar almak açısından daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Herkese iyi akşamlar ve iyi çalışmalar.

Doğru 1(bir) adettir.