Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yanlış İşlenen Fatura

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana

Mrb; Yeni bir mükellef geldi. Aldıkları malın bir kısmını iade edecekler. Ancak söz konusu malın faturasını sehven Satış olarak işlemişler. devreden kdvsi var söz konusu dönemde.Diğer dönemlerde de devreden kdv mevcut.
    1_Defter kayıtları yapılmış ancak defter dökümü yapılmamış. Söz konusu kaydı bilgisayarda düzeltip defteri ölemi dökmek mantıklı yoksa düzeltme kaydı ile hata giderilmeli?
    2_Düzeltme kaydı yapılacaksa nasıl bir kayıt ile yapılmalı?
    3_Hata hiç yapılmamış gibi yanlış kayıtı silip doğru kaydı yapıp KDV beyannamelerini düzeltip geçicicilere hiç dokunmasak ne olur?

Edited by: ilkersorar

Kıdemli Üye
    1- bu seneden bahsediyoruz sanıyorum ? ft. geçen seneden devir ise konusmaya gerek yok.

devreden kdv zaten 391 hesap yuzunden dusmus, devreden daha yuksek olmalı imis ve bir ödeme yapmamissiniz kuruma dolayısıyla vergi ziyai ve borcu olusması soz konusu degil.

2- gider kaydını bu doneme yapmalısınız ve satış kaydı ters bir kayıt ile hiç kesilmemiş gibi olması gerekecek.

3- kaydı silmek mumkun degil diye dusunuyorum !! kdv de duzeltme olacak kacis yok incelemeyi de goze almaniz gerekiyor fakat geciciler icin diyebilecek bir sey yok sonucta satış kaydı sebebi ile fazla ve yersiz vergi ödemesi yapan mukellef borc degil alacak dogmus.

Üye
    Nereden
    S.M.M.M.
    iade ft sı da 391 de satış ft sıda 391 neyi düzeşlteceksin anlamadım sayın meslektaşım. 532 468 62 03 ararsanız görüşebilirz çıkmak zroundayım şimdi
    Başarılı İnsanın Bir Proğramı
    Başarısız İnsanın Bir Mazereti vardır
    Hiç Bir Mazeret Başarının Yerini Tutmaz

Yeni Üye
    Nereden
    smmm stajer
    yurt dışından alınan cep telefonunun faturası kaybolmuşsa bunun muhasebeye kaydı mümkün müdür, mümkünse kaydı nasıl yapılır, yardımcı olmanızı rica ederim.

Yeni Üye
    geçmiş yıl hatası olmsı hasebiyle zor bir durum.ancak mantık yürüttüğümüzde yapılması gereken nazım hesaplara almak suretiyle hesaplardan çıkartmak en mantıklı olur diye düşünüyorum..