Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 45 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TOBB'DAN GELEN SÜPRİZ YAZILAR

Müdavim Üye
    üstadım, vergi levhasındaki faaliyet koduyla, gelir idaresine bildirdiğim kod aynı, daha neyin hesabını yapıyorlar anlamıyorumm

Müdavim Üye
    Nereden
    sakarya
    yazıda ; vergi dairesine bildirdiğiniz nace kodundaki faaliyet konunuzu kabul ediyoruz diyor.

eğer bu bildirdiğimiz yanlış ise ;

1- vergi dairesindeki bildirimi düzeltiniz diyor

2- vergi dairesine düzeltme beyannamesi vermeden düzeltilmesini istiyorsanız ilgili evrakları bize gönderin..biz gib ile birlikte inceleriz yada diğer araçlarla inceleme yaparak kodunuzu düzeltiriz demekte.

yazıda belirtilen kod doğru ise sorun yok..

yazının içeriği itibari ile tobb tüm üyelere bu yazıyı gönderecek

Ziyaretci
    ticaret odasındaki kodunuzda aynı ise problem yok anladığım..keşke mükellef bildirimi zamanında, nace kodlarının oda ve sgklarla uyumlaştırılmasına ilişkin bir çalışma yapılacağına dair tam bir bilgi verilseydi, çırpınarak doldurmasaydık, aradığımız merciler sana hangisi uyuyorsa onu işaretle demeseydi, diğerlerinin bilgilerini de eş zamanlı düzeltebilseydik.....sonuç; kim iyiniyetli..

Müdavim Üye
    Nereden
    Mali Müşavir
    TOBB'dan benim de mükellefime bugün yazı gelmiş. Malumunuz üzere "faaliyet kodu tanımı; bıdı bıdı bıdı bıdı.... olarak tesbit edilmiş ve ... TİCARET ODASI faaliyet kodunuz yapılan bu tespite göre belirlenmiştir tebliğ olunur" Sonrada akıl veriyor 1- madde de şöyle yap 2- de böyle yap diye en alta da not düşmüş koyu yazıyla 355 e göre ÖUC uygulanacak diye.
    Ey bu verileri alan TOBB un aklı selim yetkilisi Adı geçen mükellefin Mükellef Bildirim Formunu ben doldurdum ve de doğru doldurdum. Formun ilgili bölümünde faaliyet kodunu Hasılata göre büyükten küçüğe doğru yazın der, bizde ona göre üç tane faaliyet kodu yazmışız büyükten küçüğe göre. Şimdi mükellef 2012 iş hasılatında değişiklik olursa faaliyet kodunu büyükten küçüğe göre sıraladığımda 2013 de vereceğim mükellef Bildirim formnda 2 sıradaki faaliyet kodu bire çıkarsa Ticaret Odası Faaliyet kodumu yinemi değiştireceksin?
    SORUNUN KENDİNDE OLDUĞUNU ANLAMAYAN İNSANLAR,
    ÇÖZÜMÜ BAŞKALARININ HUZURUNU BOZMAKTA BULUR.

Müdavim Üye
    Nereden
    Mali Müşavir
    Sevgili Vergi dairesi Müdür Yardımcısı arkadaşım, mükelleflere ait Mükellef Bildirim Formunda Bildirdiğimiz NACE koduna göre daireniz Sicil bilgilerinin de düzeltilmesi amacıyla verdiğimiz dilekçeleri iş yükümüzü artırır bahanesiyle havale etmeyip beni taahhütlü mektupla gönderme zorunda bırakmıştınız ya şimdi TOBB yazısı "Gelir İdaresi Başkanlığınca yerinde inceleme " demekte Bu iş yükünüzü artırmayacak mı? Hadi bakalım kolay gelsin.
    SORUNUN KENDİNDE OLDUĞUNU ANLAMAYAN İNSANLAR,
    ÇÖZÜMÜ BAŞKALARININ HUZURUNU BOZMAKTA BULUR.

Yeni Üye
    Bravo Ne kadar güzel yazmışsınız elinize fikrinize sağlık

Yeni Üye
    Sayın Özkan

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana

Alıntı özkan Nickli Üyeden Alıntı
    TOBB Bütün ticaret odası üyelerine " mali müşavirinizce vergi dairenize verilen müşteri bilgi bildiriminde nace kodu ....... olarak belirtilmiştir.. Eğer yanlış ise düzeltin" diye yazı göndermektedir. ve düzeltme verildiği takdirde mük.355 e göre ceza kesilecektir diyede belirtmiş.. Genelde güzel bir uygulama... Ancak..

1. Madem TOBB üyelerini bu kadar çok düşünüyordu.. Neden bunu şubat, mart, nisan,mayıs aylarında bildirimler verilmeden yaparak, nace kodunuzun doğrusu budur.. doğru beyanda bulunun diye yardımcı olmadı..

Bizler,, bize göre en uygun olanı yazdık verdik.. Ben nace kodu uzmanı değilim.. Devletin memuru bile yıllarca bakkalı, oto tamircisi olarak kodladı, kimse sesini çıkarmadıda mali müşavirler bildirincemi önemi ortaya çıktı..

2. Nace kodu sistemi denen sistem binlerce koddan oluşan ve birbirine çok yakın faliyet kodlarını kapsayan bir sistem.. Bana göre şu koda girer, bir başkası şu daha uygun diyebilir. Madem bu kadar önemli Tobb neden bu çalışmayı önceden yaparak üyelerine faydalı olmadı..

3. Müşteri bilgi bildirimlerinde nace kodundan çok çok daha önemli yüzlerce bilgi girildi.. Bu bildirimler her yıl mayıs ayına kadar yeniden güncelenecek bildirimlerdir..

Benim kafamı kurcalayan diğer bilgilerde hata sıfır gibi....bize ancak buradan sıkınıtı yaratabilirler.. ad, soyad, adres, çalışan işçi sayısı, kira, mal sahibi,ciro, kar vb. bilgiler hata olma ihtimali sıfır.. Varsa bir nace kodu var, yoruma açık...

4. Ben bu gönderilen yazılara şüpheyle bakıyorum.. Tobb un iktidarın arka bahçesi olduğunu bilmeyen yok.. İktidarında Mali müşavirlerin birliği olan Türmob a sıcak bakmadığını ve sevmediğini herkes biliyor.. Bu yazılarla Tobb vergi mükellefleri ile mali müşavirler arasında sorun yaratmayı amaçlamış gibi algılıyorum..

5. Diyelimki ben tekel bayi,bakkal ve market türü bir işyeri için 47.11.03 "belli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda ve içecek ağırlıklı perakende ticaret" yazdım..

Bir başka meslektaşımda 47.11.01 "bakkal ve marketlerde yapılan perakende ticaret" kodunu yazdı... Bu durumda hangisinin doğru bir seçim olduğuna kim karar verecek...

Çokmu önemli... Vergisel yada ticari itibar anlamında neyi değiştirecek.. şimdi aba altından sopa gösterir, mali müşavirlere istersem neler yaparım dercesine.. özellikle " mali müşavirinizce verilen bildirimde nace kodu..... bildirilmiş eğer yanlışsa mük.355.e göre ceza kesilecek.." kontrol et, yanlışsa düzelttir diye yazı göndermek nasıl yorumlanabilir..... Eğer üyelerini düşünüyorsan ve samimi isen, bu çalışmayı yapacaksan, 2012 bildirim döneminde yapmadın 2013 bildirim dönemine bir-iki ay kala yap, bilgilendir.. Bir faydan olsun....

6. Belki biraz ön yargı, belki panorayak bir yaklaşım... Eğer bugüne kadar özellikle bildirim döneminde ticaret odalarının ve tobbun bildirim döneminde vurdum duymaz davranıp.. daha sonra binlerce kağıt ve posta masrafına katlanıp.. bu tür yazı göndermesi soru işaretleri içeriyor....Ben iktidarın ve iktidara yakın kamu kurumlarının, özellikle mali müşavir odaların seçim dönemine girerken, bizlerle uğraşmak ve sıkıntılar yaratmak için sunni sorunlar yaratmak istediklerini düşünüyorum...

Eğer Tobb işi gücü bıraktı binlerce üyesine nace kodu ile ilgili yazı gönderiyorsa bunun altından bir çapanoğlu çıkacaktır.. Sen zamanında üyene sahip çıkma, bilgilendirme, iş iten geçtikden sonra, mali müşaviri ispiyonlar gibi bu yazıyı gönder... pes vallahi pes.. edep yahu edep...

Yazıyı okuyan özellikle iktidara yakın arkadaşların ön yargılı yaklaşmamalarını rica ediyorum... Dedim ya belki panorayak bir yaklaşımda olabilir..

Sadece bir yorum getirmeye çalıştım.. Çünkü gelen yazıyı okuyunca, "Bayram değil, seyran değil, eniştem beni niye öptü" sözü aklıma geldi... Birileri sanırım tobb tacirleri değil bizi öpmek istiyor...

Selamlar
    Altına İmzamı Koyup şunu eklemek istiyorum:
    Şimdi Mükelleflerin bir çok işini takip edip FAYDA sağlayan kim? Muhasebe Emekçileri.
    Peki Mükellefleri Tüyü Soyulacak KAZ gibi yolup AİDAT almaktan başka düşüncesi olmayanlar KİMLER? ODALAR!

Bana Kalırsa odaların haksız işlemlerini araştırıp MÜKELLEFLERİMİZİ bilinçlendirirsek MESLEKİ saygınlık açısından bir adım atmış oluruz.

Ziyaretci

yeter be bu mesleği icra edenlerin oda ve birlikleri derhal kendini fes etsin çünkü hiçbir fonksiyonu kalmamaıştır.gelen vuruyor giden vuruyor

Ziyaretci
    ticaret şirketlerinin odaları var,,bizim gibi,, peki bu oda yönetimi kendi üylerinin ne iş yaptığını bilmiyormu topu muhasebecilerin üzerine atıyor..gidip öyle bir üyemiz varmı durumu nasıl yoksa naylon şirketmi, adresi ne işi ne gidip bir çayını içelim sorunları artıları eksileri neler sormaz? kendi yapacağı işi muhasebecilerden ister..fıkra gibi.....kınıyorum,,,