Sayfa 2 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 45 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TOBB'DAN GELEN SÜPRİZ YAZILAR

Ziyaretci
    yazıya istinaden işlem yaparsan ceza yersiniz. sicilden şifaen düzeltebiliyorsanız düzeltin. ya da bırakın gelecek sene m.b.formu ile düzeltirsiniz. o zaman dilekçe yazarsınız.

Müdavim Üye
    arkadaşlar, hepimize kolay gelsin,
    aynı yazı, müşterime geldi gelen yazıda meslek kodu 477603 yazıyor, müşteri bildirim formunda aynı şekilde bildirdim, vergi levhasında da aynı kod yazılı, bu durumda herhangi bir işlem yapmama gerek var mı?
    saygılarımla

Ziyaretci

Bu yazılar kime ve nasıl gelmektedir. Arkadaşlar biraz daha ayrıntı yazabilir mi? Yai her ticaret odası veya sanayi odası üyesine geliyor mu bu kodlar sgk ve maliyeye bildirilecek mi neler yapmak gerekir veya arkadaşlar neler yaptılar.

Ziyaretci
    .Edited by: Balkanlı 71

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    TOBB Bütün ticaret odası üyelerine " mali müşavirinizce vergi dairenize verilen müşteri bilgi bildiriminde nace kodu ....... olarak belirtilmiştir.. Eğer yanlış ise düzeltin" diye yazı göndermektedir. ve düzeltme verildiği takdirde mük.355 e göre ceza kesilecektir diyede belirtmiş.. Genelde güzel bir uygulama... Ancak..

1. Madem TOBB üyelerini bu kadar çok düşünüyordu.. Neden bunu şubat, mart, nisan,mayıs aylarında bildirimler verilmeden yaparak, nace kodunuzun doğrusu budur.. doğru beyanda bulunun diye yardımcı olmadı..
    Bizler,, bize göre en uygun olanı yazdık verdik.. Ben nace kodu uzmanı değilim.. Devletin memuru bile yıllarca bakkalı, oto tamircisi olarak kodladı, kimse sesini çıkarmadıda mali müşavirler bildirincemi önemi ortaya çıktı..

2. Nace kodu sistemi denen sistem binlerce koddan oluşan ve birbirine çok yakın faliyet kodlarını kapsayan bir sistem.. Bana göre şu koda girer, bir başkası şu daha uygun diyebilir. Madem bu kadar önemli Tobb neden bu çalışmayı önceden yaparak üyelerine faydalı olmadı..

3. Müşteri bilgi bildirimlerinde nace kodundan çok çok daha önemli yüzlerce bilgi girildi.. Bu bildirimler her yıl mayıs ayına kadar yeniden güncelenecek bildirimlerdir..
    Benim kafamı kurcalayan diğer bilgilerde hata sıfır gibi....bize ancak buradan sıkınıtı yaratabilirler.. ad, soyad, adres, çalışan işçi sayısı, kira, mal sahibi,ciro, kar vb. bilgiler hata olma ihtimali sıfır.. Varsa bir nace kodu var, yoruma açık...

4. Ben bu gönderilen yazılara şüpheyle bakıyorum.. Tobb un iktidarın arka bahçesi olduğunu bilmeyen yok.. İktidarında Mali müşavirlerin birliği olan Türmob a sıcak bakmadığını ve sevmediğini herkes biliyor.. Bu yazılarla Tobb vergi mükellefleri ile mali müşavirler arasında sorun yaratmayı amaçlamış gibi algılıyorum..

5. Diyelimki ben tekel bayi,bakkal ve market türü bir işyeri için 47.11.03 "belli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda ve içecek ağırlıklı perakende ticaret" yazdım..
    Bir başka meslektaşımda 47.11.01 "bakkal ve marketlerde yapılan perakende ticaret" kodunu yazdı... Bu durumda hangisinin doğru bir seçim olduğuna kim karar verecek...
    Çokmu önemli... Vergisel yada ticari itibar anlamında neyi değiştirecek.. şimdi aba altından sopa gösterir, mali müşavirlere istersem neler yaparım dercesine.. özellikle " mali müşavirinizce verilen bildirimde nace kodu..... bildirilmiş eğer yanlışsa mük.355.e göre ceza kesilecek.." kontrol et, yanlışsa düzelttir diye yazı göndermek nasıl yorumlanabilir..... Eğer üyelerini düşünüyorsan ve samimi isen, bu çalışmayı yapacaksan, 2012 bildirim döneminde yapmadın 2013 bildirim dönemine bir-iki ay kala yap, bilgilendir.. Bir faydan olsun....

6. Belki biraz ön yargı, belki panorayak bir yaklaşım... Eğer bugüne kadar özellikle bildirim döneminde ticaret odalarının ve tobbun bildirim döneminde vurdum duymaz davranıp.. daha sonra binlerce kağıt ve posta masrafına katlanıp.. bu tür yazı göndermesi soru işaretleri içeriyor....Ben iktidarın ve iktidara yakın kamu kurumlarının, özellikle mali müşavir odaların seçim dönemine girerken, bizlerle uğraşmak ve sıkıntılar yaratmak için sunni sorunlar yaratmak istediklerini düşünüyorum...

Eğer Tobb işi gücü bıraktı binlerce üyesine nace kodu ile ilgili yazı gönderiyorsa bunun altından bir çapanoğlu çıkacaktır.. Sen zamanında üyene sahip çıkma, bilgilendirme, iş iten geçtikden sonra, mali müşaviri ispiyonlar gibi bu yazıyı gönder... pes vallahi pes.. edep yahu edep...

Yazıyı okuyan özellikle iktidara yakın arkadaşların ön yargılı yaklaşmamalarını rica ediyorum... Dedim ya belki panorayak bir yaklaşımda olabilir..

Sadece bir yorum getirmeye çalıştım.. Çünkü gelen yazıyı okuyunca, "Bayram değil, seyran değil, eniştem beni niye öptü" sözü aklıma geldi... Birileri sanırım tobb tacirleri değil bizi öpmek istiyor...

Selamlar
    sözkan

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Bu arada bu bildirimlerden yasal hakkımız olan 100 TL yi alamadık diye sızlanan meslektaşlarım... Bedava yaptığınız işten şimdi birde hesaba çekilirseniz hiç şaşırmayın...

Unutmayın biz eşşek olduğumuz sürece daha çok sırtımıza binenler çıkar...

O zaman yapmamız gereken şuydu.. bütün mükelleflere git bağlı olduğun odadan nace kodunu öğren bize getir.. bu kadar basit..

Ama bizde katiplik ve sekreterlik yapma hastalığı varya... genetik yapımıza işlemiş, Dedim ya bu kafayla gidersek daha çok öperler bizi...Edited by: özkan
    sözkan

Ziyaretci
    Sayın Özkan teşekkürler, kesinlikle katılıyorum. Ayrıca SGK da gerekli düzenlemelerini yapmalı ne hikmetse üç kurumda mali müşavirlerin bildirimleri doldurmasını bekliyormuş. Ben ne SGK memuruyum, ne oda çalışanım ne de dairenin memuruyum..

Ziyaretci

Müdavim Üye
    arkadaşlar, tobb yazı gelen arkadaşlar neler yaptınız, aynı yazı banada geldide

Ziyaretci
    üstad ben hiçbişey yapmadım, bekliyorum. mükellefe sordum, vergi levhamdaki daha doğru dedi. madem gelir idaresinden bilgileri almışlar, düzeltsinler.. ayrıca vergi levhalarına faaliyet kodlarını da belirleyen gelir idaresi değil mi, mükellefe neyi soruyorlar (dolaylı olarak müşavirden ne bekliyorlar, her yere dilekçe mi yazalım en başından tekrar) 2 günüm gitti bu konu yüzünden..