Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Asgari ücretten vergi alınmayacak

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  26.Mart.2009
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  416


  Dört parti anlaştı, yıllardır tartışılan asgari ücretten vergi alınmaması konusunun hayata geçmesi için adım atıldı.
  AK Parti, CHP, MHP ve BDP'nin uzlaşmasıyla yeni Anayasa 'nın sosyal güvenlik ve adil ücret maddesine 'asgari ücretten vergi alınamaz' maddesi konuldu.

  Asgari ücret ten vergi alınmaması, yeni Anayasa ile hayata geçirilecek. "Sosyal güvenlik ve adil ücret hakkı" maddesinin ele alındığı yazım komisyonunda, BDP'nin önerisine AK Parti, CHP ve MHP'nin de destek vermesiyle sağlanan sürpriz anlaşma ile "asgari ücretten vergi alınmaz" hükmü, yeni anayasa metnine girdi.

  TBMM Uzlaşma Komisyonu bünyesinde oluşturulan ve AK Parti'den Ahmet İyimaya, CHP'den Süheyl Batum, MHP'den Oktay Öztürk ile BDP'den Sırrı Süreyya Önder'in görev yaptığı yazım alt komisyonu dünkü toplantısında, "Çalışma, sosyal güvenlik ve adil ücret hakkı" ile "Devletin Ekonomik ve sosyal görevlerinin sınırı" başlıklı maddeleri ele aldı.

  AK Parti ve MHP'nin devletin ekonomik ve sosyal yükümlülüklerini "ekonomik yeterliliği ölçüsünde" yerine getirmesini öngören mevcut anayasa hükmünün korunmasını istediği toplantıda, CHP ise devletin, eğitim, sağlık, konut, eğitim haklarıyla ilgili yükümlülüklerinden mali kaynaklarının yetersizliğini ileri sürerek kaçınamayacağının açık biçimde madde metnine yazılmasını talep etti. Taraflar arasında görüş birliği sağlanamayınca konuyla ilgili üst komisyonun karar alması görüşü benimsendi.

  "İş güvenliği ve adil ücret hakkı" maddesinin görüşülmesi sırasında ise partiler arasında sürpiz bir anlaşma sağlandı. BDP'nin asgari ücretin vergi dışı bırakılması önerisine AK Parti, CHP ve MHP'nin de destek vermesiyle, "asgari ücretten vergi alınmaz" hükmü yeni anayasa metnine girdi. Komisyonda, "Herkes çalışma, dinlenme, insan onur ve haysiyetine uygun yaşam sürdürmesini sağlayacak düzeyde bir adil ücret hakkına sahiptir. Hiçkimse yaşına ve gücüne aykırı işte çalıştırılamaz. Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adil bir ücret elde etmek, sosyal yardımlardan yararlanmak, yaşam düzeyini yükseltmek ve çalışanları ve işsizleri korumak, işsizliği önlemeye elverişli bir ekonomik ortam yaratmak, iş güvenliğini korumak için gerekli tedbirleri alır. Asgari ücretin tespitinde çalışanların geçim şartları ile ekonomik durumu gözönünde bulundurulur. Asgari ücretten vergi alınamaz" fıkraları üzerinde mutabakat sağlandı.
  Para kime kalacak?
  Brüt asgari ücret 940.50 lira, neti 739.79 lira. Asgari ücrette 200.71 liralık kesinti yapılıyor. Kaldırılacak vergi tutarı 125 liraya denk geliyor. Peki bu kime yarayacak? 125 lira işçiye mi verilecek, işverende mi kalacak yoksa iki taraf arasında paylaştırılacak mı? Bunların cevabını devletin izleyeceği politika belirleyecek.

  Kaynak: Vatan

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  29.Aralık.2009
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  2,022
  önemli olan aradaki farkın işçide mi işverendemi kalacağıdır....asgari ücretten vergi almamak çözüm değil...farkını kime vereceksınız asıl önemli olan odur..

  ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  18.Haziran.2007
  Nereden
  İSTANBUL
  Mesajlar
  381


  Şahsi fikrim AGİ payının üzerine 2-3 puan artırarak işçiye kalan kısım işverene olacağı şekildir..
  Her özgürlüğün içinde bir tutsaklık gizlidir...

 4. #4
  Üye
  Üyelik tarihi
  23.Aralık.2011
  Mesajlar
  57
  o paranın tamamını işçiye vereceklerini düşünmüyorum bende..

 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  08.Nisan.2009
  Mesajlar
  1,162
  Seçimler yaklaştıkça böyle haberler azıp durur. Meclise ardı ardına yasa teklifleri gelir; çoğu komisyondan bile geçemez.

  Asgari ücretliden alınan vergiler bütçeye çok para getiriyor. Kaçağı göçeği yok. Bütçenin açık verdiği bir dönemde bunu kaldırmak, yerine yenisini koymayı gerektirir. Zaten konabilecek her şey konmuş; ötv'si, mtv'si, kdv'si, cezaları, harçları en üst düzeyde alınıyor. Daha geçen temmuz'da şirket hisse devirlerinde maliye binde 2,06 olan vergiyi/harcı binde 8,25' ye çıkardı...

  Vergiyi zenginden de alamazsınız. Siyasetin finansmanı denen bir şey var. Hiç bir parti memleket için önemli sektörlere (otomotiv, inşaat, enerji, telekomünikasyon gibi) ve büyük holdinglere ses edemez, vergilerini tam alamaz. Ses ederse bir daha ki seçimde bu firmalardan zırnık bağış alamaz.

  Olan yine garibana, fakire, orta direğe olur. Kendimizi kandırmayalım; hiç bir hükümet bunu kaldırmaz.

  Ha, asgari geçim indirimini kaldırır ve mesela eğitime destek fonu ya da savunma sanayisine destek fonu ya da aile işlerine destek fonu diye %5, %10'luk ek bir kesinti getirirse olabilir; o zaman asgari ücretliden vergi alınmaz. Ama sonuçta ele geçen net ücrette yine değişen olmaz.

 6. #6
  Ziyaretci
  Asgari ücretin brüt tutarı vergi dışı bırakılması işleminin sadece ücret kazançlarına değil diğer kazançlarada uygulanması, herkesin gelir vergisi mükellefi yapılmasıve denetimlerinartırılması gerekmektedir. Sosyal güvenlik kurumu ve maliye, il ve ilçelerdeki teşkilatlanmasını tamamlayıp vatandaşı daha yakından takip etmelidir. Bunun için teknik alt yapının çok büyük bölümüoluşmuş olup, bundan sonrası siyasilerin düğmeye basmasına kalmıştır.

 7. #7
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  27.Aralık.2010
  Mesajlar
  1,349
  cem uzan tarzı bişey olmuş

 8. #8
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  21.Şubat.2011
  Nereden
  SMMM
  Mesajlar
  102


  Şimdilik Havanda su döğmeye benziyor. Hele Bir Anayasa yapılsın iş dediğinize kalsın işçidemi işverendemi kalacağı o zaman belli olur. Güzel canınızı sıkmayın.

 9. #9
  Ziyaretci


  bu kanun inşallah çalışanlara yarar. çünkü asgari ücretin netini bile alamayan bir sürü çalışan var.

 10. #10
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  15.Ekim.2005
  Nereden
  Türkiye
  Mesajlar
  1,564


  O zaman işe başlayanlar hep asgari ücretten başlar ki,bu da Sigorta Kurumunun hiç işine gelmez. Tek başına asgari ücretten vergiyi kaldırmak, kayıtdışılığa prim vermektir. Hem de Anayasadaki eşitlik ilkesine de aykıdır. Bu nedenlerden dolayı kalkacağını düşünmüyorum.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •