Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: NE YAPMALI? NE ETMELİ?

Kıdemli Üye
    Nereden
    smmm
    ilginize alakanıza çok teşekkürler...

Kıdemli Üye
    Nereden
    smmm
    .

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Hukuki yollar ve çözümler çoktur..

Ancak son bir kaç yıldır.. bu şikayet yolu o kadar arttıki.. haklı haksız her işten çıkan yada çıkarılan işçi koşa koşa bölge çalışma ve ssk ya gidip şikayet ediyor.. yok efendim maaşım düşük gösterildi, yok izin hakkım verilmedi, yok şu oldu yok bu oldu... Maalesef kanunlarımızda bu işlere çanak tutuyor..

1. ssk ve bölge çalışma eğer maaşı düşük gösterme, izin hakkını vermeme fazla çalıştırma vb. şikayetlerde 5-6 ay gibi süre koymalı ve daha eskiye dönük şikayetleri kabul etmemeli.. 5 yıl 10 yıl maaşını düşük alıyor sonra gidip şikayet ediyor.. ortada bir kanunsuzluk varsa bunun olmasına çanak tutanlarından biride sensin diyen yok..

2. şikayet eden işçi eğer haklılığını ispat edemezse mutlaka ucunda ceza olmalı...

3. mevzuat hazretleri o kadar ağırki, işe alırken şu belgeler olacak, her ay şu belgeler hazırlanacak, yok izine çıktı şu belge, izinden geldi bu belge... Allah aşkına bunların hangisini yapacak hazırlayacak işveren, işçi hangi belgeyi getirecek... adamı işe alıyorsun, işe girişini yapmak için nüfus cüzdan fotokopisini bir haftada zor getiriyor..
    4. işe girerken abim,canım ciğerim. yeterki işe gireyim falan filan.. işe girer bir kaç ay sonra en iyi avukatdan daha iyi avukat edalarına girer..
    5. bu ülkede kimse kimseyi zorla çalıştırmıyor.. Eğer haksızlığa uğruyorsan bir ay bilemedin iki ay idare eder, işine gelmiyorsa gider şikayet eder işi bırakırsın.. 15 yıl çalış her şeye tamam de sonra git şikayet et... hadi ordan soytarı...
    6. kanunlarımızda 15 yıldır aklın neredeydi diye sormuyor.. şikayet edeyim tutarsa tutar tutmazsa nasılsa bir yaptırımı yok mantığı.. hepsi hepsi iki satır dilekçe...

7. Bu işler öyle kanuni yollarla çözülmüyor. işi kanuni yola bıraktığında bir tane dangalağın bir dilekçesi yüzünden aylarca teftiş inceleme ile uğraşıyorsun.. Anladığı dilden konuşacaksın.. işçiye şunu hissettireceksin.. seni işe aldım ekmek aş verdim.. eğer maaşını ödemedim, onuruna haysiyetine hakaret ettim, sana zulüm ettim ise git şikayet et.. ama öyle eften püften şikayetleri yaparsan bunun hesabını senden sorarım... çamur at izi kalsın tavrına girersen ben sana öyle bir çamur atarımki insan içine çıkamazsın mesajını vereceksin..

8. Geçen ay bir işçimiz rakip firma ile gizli gizli görüşmüş anlaşmış, bizden müşteride çalarak oraya geçecekmiş. bunu biz tespit ettik.. bizede özel aile sebeplerinden dolayı işten çıkacam diyor.. tazminatımı ne yapabiliriz ödermisiniz falan diyor. bizde o kadar emeğin var helalleşiriz veririz diyoruz.. sonra öğrendikki.. kahpe bizans oyunları yapıyormuş.. işten çıkardık.. bu sefer karşı firmada işe almadı... sonra gitmiş bizi şikayet etmiş 7 yıldır çalışıyorum yok şu yok bu diye...
    şimdi bu kişiye ne yaparsan adaleti yerine getirmiş olursun..

Son söz: Sözlerimden işçi emekçi düşmanı algılanmayı istemem.. Emeğe işçiye ve hakkına hiç bir sözüm yok.. sonuna kadar arkasındayım.. ama çıkarı menfeati, hırsı için çok özür diliyorum, anadoludaki bir tabirle yemek yediği tabağa sıçanlarıda içime sindiremiyorum...

herkese selamlar.... sürç-i lisan ettimse affola...
    sözkan

Üye
    Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için her şeyi baştan sağlama almak ve maaşını doğru göstermek gerekli.

Ziyaretci
    Alıntı TUNA DENİZ Nickli Üyeden Alıntı
    Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için her şeyi baştan sağlama almak ve maaşını doğru göstermek gerekli.

Kıdemli Üye
    Nereden
    smmm
    Kesinlikle sayın özkan beye katılıyorum. İşçi çalıştırmaktan korkar olduk.Geriye dönük ciddi ödemeler çıkan mükelleflerim var.işini bozanlar var.
    Eskiden birbirine kızanlar vergi dairesine şikayet ederlerdi şimdi ise ssk ya şikayetler başladı.dört dörtlük olan varmı allah aşkına...

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Sayın Tuna deniz ve Tanerr...Ülkemizdeki işçi standardı belli.. bir işçiye özlük dosyası hazırlayın 6ayda tamamlayamazsınız.. muhtardan ikametgahı bile getirtemezsiniz. Bir izin dilekçeni imzalamaz. maaşını alır bordroyo imza atmaz.. işine geldimi kırk tane yalan söyler işi kaytarır.. hastalığında, düğününde cenazesinde yanında olursun.. ama en ufak bir sorun olduğunda koşa koşa sskveya bölge çalışmaya şikayete gider... Milletin genetik yapısı bozuldu arkadaşlar.... Bana göre bırakın maaşını tam göstermeyi.. fazlada gösterseniz bile .. bu mevzuat böyle olduğu sürece, ve şikayet eden işçiye..

1. geçmişe dönük en fazla 3-5 aydan daha fazla şikayetini sınırlamadıkdan sonra..

2. şikayeti haksız çıkan işçiyede şu kadar para cezası diye hüküm olmadıkça..
    maaşını iki katı göstersen, her şeyi versen yine şikayet eder... rüşvet tek taraflı olmaz...
    yıllarca maaşının düşük gösterilmesine razı oluyor, sonra bir gün işine gelmeyince gidip şikayet ediyor.. şikayet makamıda demiyorki.. sen yenimi öğrendin bunu, yıllardır aklın neredeydi.. düne kadar menfeat ve çıkarın vardı sesini çıkarmıyordun.. sende suçlusun demiyor.. işverene kesilen cezanın % 10 uda işçiyi kesilecek diye bir hüküm koysunlar bak bakalım şikayet oluyormu..
    sözkan

Kıdemli Üye
    Nereden
    smmm
    ..