Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: NE YAPMALI? NE ETMELİ?

 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  11.Haziran.2009
  Nereden
  smmm
  Mesajlar
  167

  Günaydın sayın meslektaşlarım;

  ''Aynı durumla karşılaşanlar mutlaka vardır.Bu durumlarda ne yapılmalı düşüncelerinizi ve örneklerinizi bekliyorum...''

  - İşyerinde 16 yıldır ssk lı olarak çalışan 1 işçi ;
  1- ''İşverenle geçinememeye başladık'' deyip İşi bırakıp gidiyor.
  2- ''Sen benim tazminatımı vermezsin.nasıl olsa kanunda benim 15 yıl 3600 günüm olduğu için tazminat hakkım var'' deyip bölge çalışmaya başvuruyor.(yazı geldi bu hafta evrakları bölge müdürlüğüne götürüceğiz)
  3-Telefonla aramamıza rağmen tazminatı görüşmeye bile gelmedi.''Mahkemeyle alırım diyor.''

  ---10 gün olmasına rağmen biz işçinin çıkışını vermedik, sadece telefonla aradık.

  Sizce bu durumda ne yaparsak ne olur?


  Teşekkürler...


 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  20.Nisan.2012
  Mesajlar
  240
  tutanak tutup çalışanlalara imzaltın mazeretsiz işe gelmedi diye.noterden ihtar çekin.özlük dosyasını hazırlayın bölge çalışma için.

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  30.Aralık.2009
  Mesajlar
  2,331
  MAZERETSİZ İŞE GELMEYEN İŞÇİNİN İŞ AKDİNİN HAKLI NEDENLE FESHİ

  1-İşveren durumu öğrendiği andan itibaren 6 işgünü içinde yerine getirmelidir.

  2-Şahitlerle birlikte işçinin herhangi bir beyanda bulunmaksızın işe gelmediğine veya işyerini terk ettiğine ilişkin tutanak düzenlemelidir.

  3-Puantaj kayıtlarıyla yada düzenlenen tutanaklarla izin almaksızın yada haklı sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmediğini belgelemelidir.

  4-İş sözleşmesinde yer alan veya bildirdiği son adresine noter aracılığı ile göndereceği yazıda işe gelmediği günler belirtilerek işe devam etmemesini gerektirecek geçerli bir mazereti varsa belgeleriyle birlikte kendisine bildirim süresi verilerek o sürede bilgi vermesi istenerek kendisine verilen süre sonunda mazeretinin olmaması veya mazeret beyan etmemesi durumunda iş akdinin iş
  kanunu 25/2-g maddesi gereğince feshedileceği bildirilmelidir.

  5-İşçinin savunma veya tebellüğden kaçınması durumunda oradaki diğer işçilerle düzenlenecek bir tutanakla tespit edilmelidir.

  6-SGK’ya verilecek APHB bildiriminde işten çıkış nedeni olarak 25/2-g maddesi kullanılmalıdır.


  Feshin haklı sebebe dayandığının ispat yükümlülüğünün işverende olduğu da düşünülerek, feshin geçersiz olması ve haksız ihbar, kıdem tazminatı ödemesi ile karşılaşmamak için bu süreçlerin titizlikle uygulanması gerekmektedir.


 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  30.Aralık.2009
  Mesajlar
  2,331
  Konu ile ilgili İş Kanunu Maddeleri

  Madde 25 - Süresi belirli olsun veya olmasın işveren, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:
  II-g) İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.


  Madde 26 - 24 ve 25 inci maddelerde gösterilen ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan hallere dayanarak işçi veya işveren için tanınmış olan sözleşmeyi fesih yetkisi, iki taraftan birinin bu çeşit davranışlarda bulunduğunu diğer tarafın öğrendiği günden başlayarak altı iş günü geçtikten ve her halde fiilin gerçekleşmesinden itibaren bir yıl sonra kullanılamaz. Ancak işçinin olayda maddi çıkar sağlaması halinde bir yıllık süre uygulanmaz.
  Bu haller sebebiyle işçi yahut işverenden iş sözleşmesini yukarıdaki fıkrada öngörülen süre içinde feshedenlerin diğer taraftan tazminat hakları saklıdır.

 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  30.Aralık.2009
  Mesajlar
  2,331
  usulüne uygun hareket edilmesi şart

  15 yıl 3600 ile kıdem alması için yazıyı alıp işverene getirip talep etmesi gerekir böyle bir talebi yok, ayrıca talep etmeden işi bırakmış durumda


 6. #6
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  30.Aralık.2009
  Mesajlar
  2,331
  hukuki süreç başlamadan, mükellefinize bir avukattan bilgi almalarını tavsiye etmenizde fayda var.

 7. #7
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  11.Haziran.2009
  Nereden
  smmm
  Mesajlar
  167
  Çok teşekkürler sayın çandarlı.
  Önemli bir ayrıntı var.
  İşçi işi bıraktığı gibi Bölge çalışma müdürlüğüne gidiyor şikayette bulunuyor ve davet mektubu 5 gün sonra bize geldi.(ne kadar çabuk değil mi?)
  biz henüz noterden ihtar çekmedik.işe gelir diye tutanak düzenlemedik.
  yardımınızı bekliyorum.

 8. #8
  Ziyaretci
  işçi işten 15 yıl 3600 gün belgesini göstererek artık çalışmayacağım emekli olana kadar diyerek kıdem tazminatımı bu nedenle alayım diyerek talepte bulunursa kıdem tazminatını alabilir, onun açısından mazallah işverene yazdığı talepde "istifa ediyorum" diye yanlış bir ifade kullansa kıdem tazminatı hakkını kaybeder.Şimdi bu işçinin davranışı buna benzer bir durum olmuş ben çeker giderim tazminatımıda alırım, o biraz zor olur. Burada işçinin evde oturup bekleyeceğim diyerek kıdem tazminatını alması onun emekli aylığı bağlanacak güne kadar çalışmamasını da gerektirmez, kısa bir süre sonra şartlar değişip çalışam ihtiyacı doğabilir ve çalışabilir.

 9. #9
  Müdavim Üye cemo22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29.Temmuz.2007
  Mesajlar
  1,006


  Sayın Mehgit:
  Geçmişte yaşanan bir tecrübe doğrultusunda bence bu durumlara izlenmesi gereken yol şöyledir:

  1-İşçinin önceden yazılı ihbarı yok ise işe gelmediğine dair kendisine noterden ihbar yollanmalı, rapor vesair yasal mazereti var ise 3 gün içinde bildirmesi istenmeli
  (Telefonlara cevap vermediğini, adresindeki aramalara rağmen ulaşılamadığını, işe gelmemesi sebebiyle işverenin maddi kayba uğradığını ve müşterilerine karşı taahhütlerini yerine getiremediğinden hukuken sıkıntıya düştüğünü, bu sebeple müşterileri ile ilişkisinin bozularak gelecek için ticaretinde sıkıntı yaşayacağını vesaire mutlaka ihtarda belirtin)

  2-Esnaf ve Sanatkarlar odasına kayıtlı bulunan ve işletme defterine tabi küçük işletmeler 3 ve daha az işçi çalıştırıyorlarsa bu işletmelerde çalışanlara kıdem tazminatı yoktur. Bununla ilgili belge bazında hazırlık yapın

  3-Siz ondan önce davranıp noterden yazılı ihtar çekerek ihbar tazminatı talebinde bulunun ve akabinde iş mahkemesine hemen dava açın, ayrıca uğradığınız kayıplardan dolayı 1 TL manevi işinizle orantılı olmak kaydıylada tespit edeceğiniz tutarda maddi tazminat talebinde bulunun

  4-Bu işlemlerin ardından muhtemelen sizinle ortak bir noktada anlaşmak üzere bir ara yol bulma çabasına girecektir.

  Hayırlı cumalar iyi çalışmalar dilerim...
  .

 10. #10
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  30.Aralık.2009
  Mesajlar
  2,331
  haklı sebepler dışında ihbar öneli sadece işveren için değildir
  işçi içinde vardır
  bence öncelikle burada geçinememeye başladık kısmını iyi irdelemek ve iş kanunda ilgili maddeleri detaylıca araştırmak gerek diye düşünüyorum.

  ayrıca işçi bu konuyu lehine çevirecek şekilde kötü niyetli de hareket etmiş olabilir.
  olayı tüm yönleriyle değerlendirmekte fayda var


Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •