Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 1998 yılından gelen vergi borcu

Yeni Üye
    Kolay gelsin..

Vatandaş vergi dairesinden gelen borcunuz bulunmaktadır uyarı yazısına istinaden vergi dairesine gidip borç dökümü aldığında 1998 yılına ait vergi borcu tarh edildiğini 2005 yılında da borcun takibe alındığını öğreniyor. Vatandaşa bu güne kadar gönderilen ve imzalatılan bir tebligat yoktur.

Borcun zaman aşımına uğramış olması gerekmez mi?

Borcun kaldırılabilmesi için vergi mahkemesinde dava açılması mı gerekiyor ?

Elinde bu şekil dava dilekçesi örneği olan üstadların yardımlarını bekliyoruz.

Teşekkürler..

Kıdemli Üye
    Nereden
    Denizli
    Aynı durum benimde başıma geldi , maliye herhangi bir yerel gazeteye hangi mükkellefin ne kadar borcu var gazeteye yazmış ve ödemeleri gerektiğini bildiren bir yazı yayınlıtmış. Gazete ile tebliğ yapmış yani hiç bir hak talep edemedik. Borcu ödedi mükellef. Genelde maliyeler böyle bir uygulama yapıyormuş. Borçlar zaman aşımına uğramasın diye.
    Vay benim köpek yalnızlığım
    Ben memleket arsızıyım

Ziyaretci
    gazete ilanı yoluna gidilebilmesi için adrese gönderilen belgenin tebliğ edilememiş olması gerekir.Vergi dairesinden bu tebligatın hangi adrese yapıldığını, neden geri döndüğünü öğrenin.1998 den bu yana aynı adresde ise mükellef ve tebligat yanlış adrese yapıldı ise gazete ilanının değeri yoktur.Bu borç kendi beyanından mı yoksa dairenin vergi yada ceza tarhiyatındanmı kaynaklanıyor.Eğer vergi ceza tarhiyatı ise ihbarnamenin tebliği gerekir, bu ihbarnameden sonrada 5 yıl içinde ödeme merinin tebliği gerekir, bu arada bu vergi dairesine 2011 yılında 6111 den faydalanma dilekçesi verildi ise ana para üzerindeki gecikme zammının çoğundan kurtulur ve ilk 8 taksidi 1 defada ödemek şartı ile 18 taksitlede ödeyebilirsiniz.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

Aynı yazı bizede geldi ,<div></div><div>1997 yılına ait geçici vergi ödenmemiş faizleri ile istiyorlardı,</div><div>şirket arşivinden dosyayı buldum inceledim ,</div><div>geçici vergiler ödenmemiş ama gelir vergisindende mahsup edilmediğini farkettim memur zor ikna oldu ama sonuçta terkin etti </div><div></div><div>sizde detayını öğrenirseniz ve arşiviniz hala mevcut ise kontrol etmenizde faydaolabilir </div>

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    sayın efe-71 ödenmeyen g.vergilerin sadece beyanname verildiği güne kadar olan g.zammını isterler.Ana parayı istemezler terkin ediyorlar.İdare online sistemde kayıtları gayet iyi götürüyor ama bu söylediğiniz elle kesilen makbuz dönemindenmi kaldı acaba.Elle kesilirken sisteme geçilen yerlerde geçiş döneminde bazı koçanlar sisteme geçilmeyi unutulmuş bizdede bir usulsuzlük vardı ödenmişti bereket makbuz duruyordu işi kurtardık.Memur kolay yolu tercih edip getir makbuzu diyor getiremesek çatır çatır alacak benim arkadaşım kayıtları girmemiş diye aramıyor.
    Vergi idaresi bazı küçük alacaklarda gazeteye ilan parası bulamadığı için( resmi ilanlar bayağı pahalı neşrediliyor )ilanları dairenin ilan tahtasında yapıyor vadeleri tazeliyor zaman aşımını önlüyor orayada bakan varmı bilemiyorum daireye gitmeyenin görmesi mümkün değil hergün de daireye gidip bizim müşterilerle ilgili ilan varmı diye bakmak mümkün değil .İsmet abinin yazdığı gibi günü geçmedi ise ek kanun ile getirilen 6111 den faydalandırırlarsa bu iş ucuza halledilebilir.Kolay gelsin.Edited by: hasan er