Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Avukatlar Stopajsız hangi hallerde makbuz kesebili

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    29.Temmuz.2008
    Mesajlar
    2,170
    1- Vergi mükellefi olmayan kişilere yapılan her türlü hizmetleri
    2- İşyerlerinde kullandıkları Demirbaş türü satışlarda
    3- vekalet ücreti sözleşmeye dayalı olsun olmasın mahkemece karar verilsin verilmesin stopaja dahildir diye biliyorum.
    4-


    bu konuyu açma sebebim müşterim çoğu kişiye stopaj uygulamıyor yerinde kendisiyle görüşecem ama önce yorumlarınızı bekleyecem yorum yapan tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
    yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!

  2. #2
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    10.Kasım.2010
    Mesajlar
    653


    GVK. nun 94. maddesinin ilk paragrafı: Kamu idare ve müesseseleri, iktisadî kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadî işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya ziraî işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.
    Demektedir. Buna göre stopajdaki asıl unsur GElir Vergisinden (Ve kurumlar Vergisinden) mahsup edilebilme olayıdır.
    Buna göre vergi mükellefi olmayan bir kişiden kesinti yapılmaz.
    İşletmedeki demirbaş satışı ise esas iştigal konusu olmadğından zaten stopaja tabi değildir.
    Mahkemece ödenen vekalet ücretlerinden ise

    <UL style="WIDOWS: 2; TEXT-TRANS: n&#111;ne; : rgb255,255,255; TEXT-INDENT: 0px; FONT: medium/16px 'Times New Roman'; WHITE-SPACE: normal; ORPHANS: 2; LETTER-SPACING: normal; COLOR: rgb0,0,0; WORD-SPACING: 0px; -webkit-text-size-adjust: auto; -webkit-text-stroke-width: 0px">
    <DIV align=justify>
    <LI style="LINE-HEIGHT: 18px; MARGIN-TOP: 0px; MARGIN-BOTTOM: 0px">Buna göre, dava sonunda mahkeme ilamına göre veya icra takibi sonucu verilen kararla avukatlık tarifesine dayanılarak karşı tarafa yüklenilecek vekalet ücretinin Gelir Vergisi Kanununun 65 ve 66'ncı maddelerine göre serbest meslek erbabı olan avukatlara ödenmesi halinde, Gelir Vergisi Kanununun 94'üncü maddesi ve 2006/11449 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca sorumlularca% 20nispetinde gelir vergisi tevkifatına tabi tutulması gerekir.</LI>
    <LI style="LINE-HEIGHT: 18px; MARGIN-TOP: 0px; MARGIN-BOTTOM: 0px">Diğer taraftan, karşı taraf aleyhine hükmedilen vekâlet ücreti ödemelerinin doğrudan avukatlara değil de icra müdürlüklerine yapıldığı durumda, icra müdürlüklerine ödeme yapıldığı sırada ödemeyi yapan borçlu tarafından vekâlet ücreti ödemesinden gelir vergisi tevkifatı yapılması gerekmektedir.</LI>
    <LI style="LINE-HEIGHT: 18px; MARGIN-TOP: 0px; MARGIN-BOTTOM: 0px">Söz konusu vekâlet ücreti ödemesi yapan borçlunun Gelir Vergisi Kanununun 94’üncü maddesinde sayılantevkifat yapmakla sorumlu kişilerden olmaması veya herhangi bir sebeple tevkifat yapılmadan icra dairesine ödemede bulunulması halinde,elde edilen serbest meslek kazancı avukat tarafından verilen yıllık beyannamede vergilendirilecektir.</LI>
    <LI style="LINE-HEIGHT: 18px; MARGIN-TOP: 0px; MARGIN-BOTTOM: 0px">Davayı kaybeden tarafından, mahkeme ilamına göre veya icra takibi sonucu karşı taraf avukatına ödenmesine karar verilen vekalet ücretinin avukat dışında alacaklı tarafa vekalet eden üçüncü bir kişiye nakden ödenmesi durumunda; bu vekalet alacağın tahsiline yönelik olduğundan, ödeme yapan tarafın Gelir Vergisi Kanunu'nun 94 üncü maddesinin birinci fıkrasında sayılan kişilerden olması halinde yapılan vekalet ücreti ödemesi üzerinden gelir vergisi tevkifatının yapılması gerekir.</LI>
    <LI style="LINE-HEIGHT: 18px; MARGIN-TOP: 0px; MARGIN-BOTTOM: 0px">Ancak,vekalet ücretini ödeyen karşı tarafın ödeme esnasında stopaj yapmaması durumundaelde edilen hasılatın avukat tarafından yıllık beyannameye dahil edileceği tabiidir.</LI>
    <LI style="LINE-HEIGHT: 18px; MARGIN-TOP: 0px; MARGIN-BOTTOM: 0px">Davayı kaybeden tarafın, mahkeme veya icra dairesinin tespit ettiği vekalet ücretini alacaklı tarafa doğrudan nakden ödemesi halinde, alacaklıyı temsil eden avukatın ücretli olmaması kaydıyla, ödeme yapan tarafın Gelir Vergisi Kanununun94 üncü maddesinin birinci fıkrası kapsamında sayılan kişilerden olması halinde,yapılan vekâlet ücreti ödemesi üzerinden gelir vergisi tevkifatının yapılması gerekir.</LI>[/list]

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •