Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: yıllık izin ücreti

Kıdemli Üye
    Nereden
    Türkiye

Çıkan kişinin Yıllık izin gösterimi olmaz. Yıllık İzin Ücreti Olur. Bordroda O Ücret Gösterilir. Net ve Bürüt meselesi ise Kişinin Aylık ücretinin Net veya bürüt olmasına göre hesaplanır. Yıllık İzin Ücretindeki kesintiler,Normal maaştan yapılan tüm kesintiler gibi uygulanır.
    www.orka.com.tr

Müdavim Üye

[img]smileys/smiley20.gif[/img][img]smileys/smiley20.gif[/img][img]smileys/smiley20.gif[/img]

Alıntı Doğan YILMAZ Nickli Üyeden Alıntı

Çıkan kişinin Yıllık izin gösterimi olmaz. Yıllık İzin Ücreti Olur. Bordroda O Ücret Gösterilir. Net ve Bürüt meselesi ise Kişinin Aylık ücretinin Net veya bürüt olmasına göre hesaplanır. Yıllık İzin Ücretindeki kesintiler,Normal maaştan yapılan tüm kesintiler gibi uygulanır.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Sayın Doğan Yılmaz

Her zaman söylüyoruz yinede tekrar edelım..yorumlarımız teamüllere taban taban zıt olamaz...işten ayrılan kişiye ücretli iznine dair ücret ödenecekse şayet bunu brüt ücretten göstermek en mantıklısı neden dersek zaten işten ayrılmış bordro kayıtlarına geçsin ve brüt ücretinden kesintiye tabı tutulsun....normal işe devam eden işçiye net ücretten öderiz ki zaten kişiye ait resmi bordo var ayrıca bir bordo düzenlenmesine de gerek yoktur..Kısacası bu teamülde hemfikir olmadıgımızı belirtmek isterım.....iyi çalışmalar diliyorum..

....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

Kıdemli Üye
    Nereden
    Türkiye
    Sayın Mustafa YILMAZ,
    Öncelikle Piyasada işlem gören Net ücret ve brüt ücret kavramlarını Örnekle Netleştirelim.
    Piyasada kabul gören net ücret kavramı şudur: Ben anlaştığım parayı alırım SGK,Vergiye karışmamdır. Aşağdaki Örneğimizde AGİ. dikkate alınmamıştır.
    X Personeli Brüt ücrete anlaşmış. Neti 1,500.TL. Brütü 2095,27

YPersoneliNet ücrete anlaşmış. Neti 1,500.TL. Brütü 2095,27
    X ve Y personeli Mayıs ayına kadar net ve Brüt ücretleri aynıdır.
    Haziran ayında :
    X personelin net ücreti 1,465,71 TL. yedüşer. Brüt değişmez. Çünkü vergi dilimi değişmiştir. Y. Personeli ise gene net 1,500 TL. Alır. Fakat Brütü 2,146,19 olmuştur.
    Haziranda %15 ve % 20 lik dilimler uygulanmıştır.
    Fakat Temmuz ayında 2.inci bir durum daha olur. Artık GV. %20 olmuştur.
    Böylece X personeli net ücreti 1,410,95 düşmüş,
    Y personeli halen 1,500 TL. net ücret almakta fakat Brüt maaş 2,227,49 olmuştur.

Halen piyasada bu tip sözleşmeler mevcuttur. Ve uygulanmaktadır. Bu durumda teammüllere ihtiyaç yoktur. Yukardaki örnektekilerden hangisi ile anlaşma yapılmış ise hesaplanacak izin ücretide o şekilde olacaktır.
    Kendi yazdığım ORKA programında verilen ücret veya ek ücreti net veya brüt tanımlayarak hesaplamayı yapmaktayız. Eminimpiyasadaki diğer programlarda aynı hesaplamayı yapabilmektedir.

Meraklısına Not: Programın Kısa tanıtımı aşağıdaki adresdeki videodadır.
    https://www.youtube.com/watch?v=5Teq...p;feature=plcp

İyi Çalışmalar dilerim.
    www.orka.com.tr

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Sayın Doğan YILMAZ
    verdiğiniz örnekleri noktası noktasına tasdik etmekle birlikte tekrar ediyorum biz kendimizin ve çoğu çevrede de uygulanan teamülleri ve genel mantaliteyi hiçbir zaman yok sayamayız...ve bir evvel yazdığım yorumdai sözlerimi tekrar tekrar dikkatinize sunarım...ücret hesaplaması ve vergi dilimindeki değişiklik gibi bir konumuz yok şuan...piyasadaki sözleşmeler gayet açık ve nettir fakat yıllık izin ücretleri konusundaki gerek mevcut devam eden gerekse de iştan ayrılan kişiler için uygulanan teamüller aşikardır...ayrıca program tartışması yapmıyoruz bu bir teamül düşüncesi ve genel mantaliteye de taban tabana bağımlıdır...iyi çalışmalar diliyorum...

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    İşten ayrılan kişinin izin ücreti olmaz diye aklısekim bir mantık yok...eğer ki kişinin tahakkuk eden izin alacagı var ise örneğin 14 gün ise bugünden itibaren 14 günlük brüt ücretini bordroya yansıtırız...gerekli kesintilere tabi tutulur...velev ki bu kişi halihazırda işe devam eden kişi ise net 14 günlük ücretini öderiz...bordoya yansıtmayız...bu kadar açık ve net...

Kıdemli Üye
    Nereden
    Türkiye
    Sayın Mustafa YILMAZ,
    İşten ayrılan kişinin izin ücreti olmaz demedim. Yazımı dikkatle okuyunuz lütfen. Ayrıca Eğer tecrübeden söz edecekseniz İlk bordro programımı 1990 yılından itibaren kullanıcılara sundum. 22 yıllık mesleki tecrübelerime dayanarak söylediğim ifadeler yaşadıklarımın sonucudur. Bu Zaman Zarfında bir çok mahkemelik olaylar bana intikal etmiştir. ve bu olaylar sonucu Ücret bordrolarını şekillendirdim. Yani ben yaptım oldu mantığı yok. Açık ve net olan bir anlaşmaya teammül gerekmez. Her ay ORKA Bordro programlarından 100 bine yakın bordro ve hizmet bildirimi hazırlanmaktadır. Ve Bu Sorumluluğu taşımanın o kadar kolay olmadığını herhalde taktir edersiniz.

Ücret bordrosunda sadece ödenen rakamı gösterirsiniz. Fakat Hesap PusulasındaAlınan ve kesilen her şeyin ayrıntısı vardır. Ve Hesap Pusulasını Personele vermek zorundasınız.
    Ve İzin Ücretide Söylediğim çerçevede ödenir. Teamüle gerek yoktur.
    www.orka.com.tr

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Sayın Doğan YILMAz

işten ayrılan işçinin izin ücreti olmaz derken genele konuştuk üstünüze alınmanızı anlıyamadım....ayrıca kullandıgınız veya geliştirdiğiniz programa söz edecek değiliz buna hakkımızda haddimizde olamaz...söylediğiniz gibi her şey açık ve net....teamüllere gelince...malum farklılık gösteriyor ama benım söz ettiğim teamül uygulamalarının hiçbiri kanuna ve içtihatlara hiçbir surette aykırı değildir...ücret bordosunun hesap pusulasının ne oldugunu ne tür bilgileri içerdiğini gayet çok iyi biliyorum ....ama fikir paylaşımlarınız için de tekrar tşk ederim...

Ziyaretci
    tavukmu yumurtadan çıkar yumurtamı tavuktan bu iş aynı buna döndü sıkıcı bir hal aldı

Yeni Üye

sonuç olarak 24/09/2012de yıllık izin hakkı(yıllık izin ücreti)kazanıp aynı gün içerisinde çıkış yapacak personelin bordrosunda puantajı nasıl gösterilecek?biz bu personelin çıkışını 24/09/2012 mi göstericez yoksa üzerine 14 gün ekleyip 08/10/2012 mi yapıcaz yardımcı olabilr misiniz?