Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ÖKC ADRES DEĞİŞİKLİĞİ

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    15.Haziran.2006
    Nereden
    İzmir
    Yaş
    40
    Mesajlar
    2,969
    Bir işyerinin başka bir ilde iki tane şubesi vardı.
    Bir tanesi kapatılıyor ve orada bulunan yazarkasa diğer şubede kullanılacak.
    Bu durumda yazarkasa ile ilgili adres değişikliği işlemleri nasıldır.Özellikli (aynı gün içinde yapılması gereken) bir durum varmı?
    Ş.KARTAL

  2. #2
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    03.Mart.2010
    Mesajlar
    2,027
    diğer şubenizde kasa kulllanılmıyormuydu..
    eğer kullanılmıyorsa..önce daireden izin yazısı alınacak.
    sonra kasanın beyni değişecek.satışa ait fatura keseceksiniz.yeni adrese.15 güniçinde kullanıma açacaksınız.

  3. #3
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    15.Haziran.2006
    Nereden
    İzmir
    Yaş
    40
    Mesajlar
    2,969
    Diğer şube toptan satış olduğu için yazar kasa kullanılmıyordu.
    Bundan sonra perakendeye geçecek ve kullanılacak.
    Ökc izin yazısı almaya gerek varmı sadece serviste adres değişikliği olmayacakmı?
    Ş.KARTAL

  4. #4
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    03.Mart.2010
    Mesajlar
    2,027
    olmaz..
    önce toptan satışınıza ileveten perakende de satacağıza ilişkin dilekçe verin.daha sonra gelen yoklama ile birlikte izin belgesi talep edin.

    daha sonra kasaya ait kullanılacak adrese kendi kendinize fatura kesin.ve 15 gün içinde mali hafızayı değiştirin.ve müracaat ediniz.
    serviste adres değiştirmekle olmaz.

    yolu ve doğrusu budur..

    karar sizin.

    iyi çalışmalar

  5. #5
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    15.Haziran.2006
    Nereden
    İzmir
    Yaş
    40
    Mesajlar
    2,969
    Geçiş aşamasında yazarkasa kullanılmayacak.
    Geçici kullanım dışı bırakma işlemi mş yaptırmalıyız bu kullanılmayan dönemde. (Yoklama 3- gün sürüyor biliyorsunuz)
    Ş.KARTAL

  6. #6
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    15.Haziran.2006
    Nereden
    İzmir
    Yaş
    40
    Mesajlar
    2,969

    T.C.

    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı
    Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü
    Usul Müdürlüğü






    Sayı : B.07.1.GİB.4.34.19.02/VUK-1-ÖKC 02.06.2006*4075
    Konu : Adres değişikliğinde ÖKC levhası alınıp alınmayacağı hk.

    ………… MÜDÜRLÜĞÜNE


    …………………………com> adresinden elektronik ortamda gönderilen ve Müdürlüğünüz kayıtlarına 2006/132 sayı ile kayıt edilen e-postada; limited şirket merkezinin bir şehirden başka bir şehire alınması halinde ödeme kaydedici cihazla ilgili yapılacak işlemler hususunda görüş talep edilmektedir.

    Bilindiği üzere; Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında 1996/1 Seri No.lu İç Genelge’nin Ödeme Kaydedici Cihaz Levhalarının Düzeltilerek Kullanılması başlıklı 1’nci maddesinde;

    “Bilindiği üzere, 4108 sayılı Kanunla 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 8. maddesinin sonuna eklenen hüküm çerçevesinde vergi dairesinde kaydı bulunan mükelleflere, 3 Temmuz 1995 tarihinden itibaren merkezi sicil kütüğünden tek vergi numarası verilmeye başlanmıştır.

    Diğer taraftan, 4108 sayılı Kanunla 213 sayılı Vergi Usul Kanununun “Nakil” başlıklı 163. maddesi “iş ve teşebbüsün bir yerden diğer bir yere nakledilmesi adres değişikliği sayılır.” şeklinde değiştirilmiştir.

    “…ödeme kaydedici cihaz kullanan mükellefler, 240 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde de belirtildiği üzere;

    a)…
    b)İş yerlerini veya kanuni merkezlerini bir yerden diğer bir yere nakletmeleri;
    c)…

    hallerinde, ödeme kaydedici cihazlara ait levhalarını, değişen bu bilgilere (vergi dairesi vb.) göre düzeltmek suretiyle kullanmaya devam edecekler, eski levhalarını vergi dairesine iade etme ve yeni levha çıkartma gibi bir işlem yapmayacaklardır.” denilmiştir.

    Bilgi edinilmesini rica ederim.

    BU ÖZELGEDEN ANLAŞILAN YENİ LEVHA ALINMAYACAĞI VE ESKİ LEVHANIN KULLANIMA DEVAM EDİLEBİLECEĞİ
    Ş.KARTAL

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •