Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 1 ekime kadar şirket müdürlerinin istifs etmesi

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı naz_76 Nickli Üyeden Alıntı

Sayın dumanlı sorun bizdemi yok bi kanunu 10 kere değiştirip önümüze sunandamı.bi maddeyi yorumlamak için bile 40 madde dolaşıyoruzKonuya dönersek İstanbul Ticaret odası sadece tüzel kişi ortakları olan şirketler için 01.10.2012 tarihinin önemli olduğunu belirtmekte diğerleri için yapılacak bi işlem olmadığını sölemektedir.

Sayın Naz Hn.

Sorunun bizde veya bu konuya farklı görüş yazanlarda olduğuna dair bir imada bulunmadım. çok rica ederim. Beni tanıyorsunuz tamda sizin bahsettiğiniz o labirent gibi mevzuatı ortada bırakıp buyrun buradan yakın diyen zihniyeti kasdettiğimi ve eleştirdiğimisadece ifademin ve yazı stilimin böyle olduğunusanırım kabul edersiniz.

Daha ilk uygulamada bu kadar uğraşıp da birdegörüş ayrılığına düşersek vay halimize demek istedim. Ne diyeyim Allah yardımcımız olsun.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Stajer
    BENİM YUKARDAKİ YAZIDAN ANLADIĞIM BİR ŞİRKETTE TÜZEL KİŞİ HEM MÜDÜR HEM ORTAK İSE ONUNLA İLGİLİ İSTİFA VE YENİDEN SEÇİM YAPILMASI GEREKİYOR.
    FAKAT MÜDÜR DEĞİL SADECE ORTAK İSE BİR İŞLEME GEREK YOK GALİBA.
    VE BİRDEN FAZLA MÜDÜR VARSA , MÜDÜRLER KURULU BAŞKANI SEÇİLMESİ GEREKİYOR

DOĞRU MU YORUMLUYORUM ACABA..??

Müdavim Üye
    Nereden
    Nevşehir
    6. Açıklama ve Sonuç:
    6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 623, 624, 1534 ile 6103 sayılı Kanunu’nun 22 ve 25. maddeleri hükümleri birlikte değerlendirildiğinde limited şirketlerdeki müdürler kurulu başkanı seçmek için yasal süre sonunun 01.10.2012 tarihi değil 01.07.2013 tarihi olduğu anlaşılmaktadır. Buna göre limited şirketlerin müdürlerinin aynen anonim şirket yönetim kurullarında olduğu tüzel kişi olması halinde nasıl ki 01.10.2012 tarihine kadar tüzel kişi adına temsil yetkisini kullanacak kişinin belirlenmesi yasal zorunluluk ise aynı şekilde limited şirketlerde de şirket müdürlerinden biri tüzel kişi olduğu takdirde, bu tüzel kişi bu görevi kendi adına yerine getirecek bir gerçek kişiyi aynı tarihe kadar belirlemek zorundadır. Bununla birlikte 6102 sayılı Kanunu’nun 624. maddesinde yer alanMüdürler Kurulu Başkanıile ilgili düzenlemede son tarih 01.10.2012
    olmayıp 01.07.2013 tarihidir.
    TÜRMOB'UN; YMM OLMAYAN, YETİM ÜYESİ SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR BİR FANİ...

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Alıntı naz_76 Nickli Üyeden Alıntı
    İSMMO ytkk için bir yol haritası yayınlamış.bu yol haritasında 01.10.2012 tarihine kadar müdürler başkanı atanması gerekir denmiş.Fakat bana göre müdürler kurulu başkanı atanması hakkındaki tarih yanlıştır.

Eğer ortağınız tüzel kişi ise evet 01.10.2012 tarihine kadar işlem yapmanız gerekir.

Eğer ortaklar gerçek şahış ise ve birden fazla müdür varsa müdürler kurulu başkanı atanması için son tarih 01.10.2012 deil 01.07.2013 dür.

Sayın Naz_76 ya kesinlikle katılıyorum. 6103 ün 25.maddesi 6102 nin 623.maddesine atıfta bulunuyor. Oysa müdürler kurulu başkanlığı ile ifade 623.madde de geçiyor.
    İSMMMO nun attığı taşı kuyudan kim çıkaracak bakalım.
    Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

Müdavim Üye
    İSMMO yol haritasında ortakların müdür olarak belirtilmeyen ana sözleşmeler veya sonra alınan kararda müdür veya imza yetkili belirtilmemişse bu gibi olan oda az sayıdaki şirketler 01.10.2012 kadar değişiklik yapacaklar diyor

Müdavim Üye
    Madde 0359 : A) Genel olarak I - Atama ve seçim 1.Üyelerin sayısı
    ve nitelikleri
    (1) Anonim şirketin, esas sözleşmeyle atanmış veya genel kurul
    tarafından seçilmiş, bir veya daha fazla kişiden oluşan bir yönetim kurulu
    bulunur. (Son Cümle 30.06.2012 tarih ve 28339 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan
    Kanun ile Yürürlükten Kaldırılmıştır.)

(2) Bir tüzel kişi yönetim kuruluna üye seçildiği takdirde, tüzel
    kişiyle birlikte, tüzel kişi adına, tüzel kişi tarafından belirlenen, sadece bir
    gerçek kişi de tescil ve ilan olunur; ayrıca, tescil ve ilanın yapılmış olduğu,
    şirketin internet sitesinde hemen açıklanır. Tüzel kişi adına sadece, bu tescil
    edilmiş kişi toplantılara katılıp oy kullanabilir.
    </font>
    (3) Yönetim kurulu üyelerinin ve tüzel kişi adına tescil edilecek
    gerçek kişinin tam ehliyetli olmaları şarttır.
    (2.ve 3.Cümle 30.06.2012 tarih ve 28339 sayılı Resmi Gazetede
    yayımlanan Kanun ile Yürürlükten Kaldırılmıştır.)

(4) Üyeliği sona erdiren sebepler seçilmeye de engeldir.

ÖNCEKİ KANUNDA BU KONU NASILDI Kİ ŞİMDİ BÖYLE BİR DÜZENLEMEYE GİDİLDİ???

Müdavim Üye
    GÜNCEL+++

tüzel kişinin temsilcisi olarak üye seçilmiş bulunan gerçek kişinin, Türk Ticaret Kanununun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde (yani 01.10.2012 ye kadar) istifa etmesi, onun yerine tüzel kişinin ya da başkasının seçilmesi gerekir.