Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Eğitime yolladığımız personele iş sözleşmesi

Kıdemli Üye
    Merhaba arkadaşlar,
    Yeni işe aldığımız bir personelin sgk girişini yaptık ve aynı anda özel eğitime gönderiyoruz şu anda. Bu süreçte, şirketimizde çalışmadığı halde maaşını da alıyor, aynı zamanda eğitime gidiyor. Yönetim, haklı olarak eğitim bitiminde, kısa bir süre sonra çalıştıktan sonra işten çıkmamasını garanti altına almak istiyor.
    Nasıl bir iş sözleşmesi düzenlememiz gerekir bu durumda? Bildiğimiz klasik iş sözleşmesine, 3 yıl veya 5 yıl içinde işten çıkarsa, şu kadar maaşlık veya şu tutarda tazminat öder gibi bir madde eklenebilir mi? Bir avukat arkadaşla görüşmeme göre, tek taraflı madde yazamazsınız diyor. İşveren de personeli çıkarırsa 5 maaş tazminat öder yazmalısınız diyor. Normal şartlarda tabiiki çıkarırsak haklarını vereceğiz fakat o çıkarsa daha yüklü bir tazminat ödemeli diyor yönetim. Pratikte yapılan nedir? Kullanabileceğim sözleşme örneğiniz varsa alabililirmiyim?

Müdavim Üye

Aynı soruyu bende soracaktım, tesadüf başlığı gördüm.
    Zaruri sebepler dışında haklı bir sebebe dayanmaksızınişçinin iş sözleşmesini tek taraflı fesh etmesi halinde işçi; eğitim, formasyon ve yeni personel temini gideri olarak ..... TL ödemeyi kabul ve taahhüt eder.
    diye yazdırmayı düşünüyoruz bizde.