Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Risk Analiz Sistemi

Yeni Üye
    Nereden
    KALFA
    Merhaba üstadlar. forumundan çok fazla yararlanıyorum bu sebep ile herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Vergi denetim başkanlığının Risk Analiz sisteminde yapılan Risk Analiz sonuçları adı altında bir incelemem mevcut. bunun kontrolü neye göre yapılır. bunun ile ilgili bilgisi olan varsa sevinirim.

Yeni Üye
    Nereden
    KALFA
    huhu kimse yokmu

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL

Vergi Denetim kurulu sitesinde aşağıda ki açıklama yer almakta ;<div></div><div>Gerçekleştirilecek görevlere ilişkin gerekli verilerin ihtiyaç duyulan ölçüde ve nitelikte elde edilmesi ve bunların sağlıklı şekilde analiz edilebilmesi vergi denetiminin temelini oluşturmaktadır. Vergi Denetim Kurulu'nda risk analizinin amacı sınırlı zaman ve kaynakların en uygun düzeyde kullanılarak denetim faaliyetlerinin verimliliğinin artırılmasını sağlamak, veri ambarında bulunan mevcut verilerin daha etkin bir şekilde analizlerde kullanılarak veri ambarının işlevselliğini arttırmaktır. Risk analiz sistemi ile incelenecek mükelleflerin seçiminde öncelikli olarak vergi kayıp ya da kaçağı riski yüksek olan mükelleflerin ve/veya sektörlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır.</div><div></div><div>Bu açıklama ışığında incelemeye tabi tutulacak olan firmanızın bulunduğu sektör oranları çerçevesinde firmanız kayıtlarının sektör kıyaslaması ve fireler gibi üretime bağlı değişkenlerin incelemesi yapılabileceğini düşünüyorum.İSO odası sanırım ülke genelinde sektör oranları ile ilgili çalışmalar yayınlıyordu bir incelemenizi öneririm.. </div>
    Her özgürlüğün içinde bir tutsaklık gizlidir...

Yeni Üye
    Nereden
    KALFA
    Onlara baktım da sorun şu aslında. müfettiş bazında bir inceleme mevcut. müfettişin söylemine göre bilanço ve gelir tablonuzu sisteme giriyoruz ve otomatik olarak riskli görülen konular üzerine yoğunlaşıyoruz. bu sebeple sistem neleri neye göre algılar onu çözemedim. böyle bir sistem varsa bizde kendimizi kontrol edelim.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL

Muhtemelen sektör karlılık, SMM, fire , Faiz ve Kur farkı riskleri vb oranlarla firmanız oranlarını karşılaştıracaklardır
    Her özgürlüğün içinde bir tutsaklık gizlidir...

Kıdemli Üye
    M.E.R.A.K. diye bir program var tam açılımını unuttum mükellef elektronik falan falan bir şeyler.

bu program ba bslerden tutunda sizin verdiğiniz beyannamelere yaptığınız ithalat ve ihracatların gümrük kayıtlarına, ortaklarınızın kişisel servet ve servet değişimlerine, ortaklarınızın ortak olduğu şirketlerle ticari ilişkilerinize, şirketinizin banka hesaplarının, ortaklarınızın banka hesaplarına kadar çeşitli kaynaklardan topladığı milyonlarca veriyi işliyor sonra maliye tarafından belirlenen risk puanlarını işleyip size total bir risk puanı veriyor bu sizi denetlenecek şirketler havuzuna alıyor.

daha sonra grup başkanlıkları bir kademe alt raporlamaya bakıyorlar hangi alanda daha risklisiniz örneğin grup içi al verler çok var. bu konuda bir denetim elemanı atayıp sizi denetliyorlar.

zaten vergi müfettişi merak ile geliyorsa sizi tamamen denetime almıyor sadece kendisine merak tarafından sunulan konularda sizi inceliyor.

2 sene önceydi galiba maliye göz korkutmak için sanayi odalarını dolaşıp bu programı tanıttı toplantıda bulunan iş adamlarından tc kimlik numaralarını alıp şov yaptı.

Yeni Üye
    Nereden
    KALFA
    cengio bey çok teşekkür ederim. sanırım bizi merak etmişler. [img]smileys/smiley1.gif[/img]