Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SMMM nin tabelasında ünvan kullanması ve cezası

Hybrid View

Müdavim Üye

Ben işyerimdeki tabelamda smmm osman ertan yerine sadece örneğin "teknik malimüşavirlik" yazsam ve ismimi yazmasam yasakmıdır ve yasaksa yaptırımı ne olur , yapmak istememdeki sebep biraz daha kurumsal gözükme isteğidir<div>Saygılar</div>

Kıdemli Üye
    ERBEST MUHASEBECİ, SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLERİN ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    Tarih03/01/1990
    Sayı20391

Tabela Asılması Zorunluluğu

Madde 15- Her meslek mensubu; işyerinin bulunduğu binanın herkesin kolaylıkla görebileceği biçimde bir yerine, SADECE ADI VE SOYADI ile MESLEK UNVANINI taşıyan bir tabela asmak zorundadır.

Birden çok meslek mensubu çalışmalarını ortaklık bürosu veya şirket şeklinde birleştirdikleri takdirde; tabelaya ayrıca ortaklık bürosu veya şirket unvanı yazılır. Ayrıca ortaklar ad ve soyadları ile unvanlarını da tabelaya yazabilirler.

Müdavim Üye
    Üstadım yaptırımı ne olur
    Saygılar

Kıdemli Üye
    valla kılıç oda da, oda ne derse ne olur.

hukuken baktığımızda kınama ile başlar tekrar ettikçe meslekten mene kadar gider.

uygulamaya baktığımızda bir şey olmaz :-) :-)

sonuçta sokağa çık mali müşavirlerin yarısında bağımsız denetçi ibaresi tabelalarda yerini almaya başladı kim ne yapıyor hiç :-) :-)

Ziyaretci
    Alıntı Osmanertan Nickli Üyeden Alıntı
    Ben işyerimdeki tabelamda smmm osman ertan yerine sadece örneğin "teknik malimüşavirlik" yazsam ve ismimi yazmasam yasakmıdır ve yasaksa yaptırımı ne olur , yapmak istememdeki sebep biraz daha kurumsal gözükme isteğidir
    Saygılar

Sayın Osman Ertan

Teknik mali müşavirlik ne demek nasıl bir iş yapmayı düşünüyorsunuz kusura bakmazsanız bunu biraz açarmısınız bu şekilde bir unvana neden ihtiyaç duyarsınız böyle bir unvan kanunun ruhuna uygun mudur vebir SMMM den farkı nedir tam olarak ne iş yapacaksınız

Müdavim Üye
    Üstadım smmm ve mali müşavirlik bürosu neden uygun olmasın anlamadım internet sitelerine bakın bir sürü var
    Ayrıca ben birşey danıştım biliyorsanız yardımcı olursanız memnun olurum bu kadar

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

Engin bey, tabela ünvanı olarak "Teknik Mali Müşavirlik" koyabilir miyim diye soruyor. Teknik orada isim, sıfat değil. İlk başta ben de içimden ne yani siz tekniksiniz biz kalas mı diye düşünmedim değil Meslek yasamıza göre tabelada isim de belirtilmesi gerekir. Muhalefet halinde uyarma cezası alırsınız.

Edited by: Sedat EROĞLU
    Karanlık kuytu köşelerden andolsun ki döneceğim.

Müdavim Üye
    Sonuç kınama anladım
    Cevaplar için teşekkürler

Kıdemli Üye
    şunu gözden kaçırmayın meslek hukukumuzda suçların tekrarı halinde bir üst ceza verilir.
    yani siz tabeladan bir kınama alırsanız tabelayı tutmaya devam ederseniz bir sonraki tespitte uzaklaştırma

bir sonraki tespitinde meslekten men cezası alırsınız.

Ziyaretci

etrafınızda teknik olmanıza takan meslek mensupları şikayet eder ve de odanızla ilişkiniz fazla yoksa o tabelayı astığınız için pişman olursunuz.<div>Odayla ilişkiniz iyiyse o tabelayı rahat rahat kullanırsınız.</div>
    Edited by: stfrsm