Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 30 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: OTO TAMİRHANESİNDE BAYAN İŞÇİ

Müdavim Üye
    Bunda bir sakınca yok gibi görünüyor. Eşi, işyeri sahibi, eşini sigortalatmak istemiş. Yenge hanım ütüsünü, çamaşırını, yemeğini yapmaz; akşamları tv izlerken bir bardak çay olsun önüne koymazsa adam nasıl işini yapacak?

İşletmenin selahiyeti açısından evdeki hanımlarımızın katkısı yadsınamaz. Herkese örnek olmalı bence; kağıt üstündeki işsizlik azalır, sgk prim geliri artar, vergi dairesine gelir vergisi stopajı ödenir.

Müfettişlerin o an işyerinde hazır bulunmayanlara işlem yapacağını sanmıyorum. Hesap görmeye gitti/bankaya para yatırmaya gitti/mal almaya gitti/mal teslim etmeye gitti denildiğinde hangi memur nereye gitti, oraya gidip tespit yapalım demiş ki?

Ziyaretci
    Edited by: DERYA GÖKTUNA

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Bu kanunu değiştirmeleri gerekiyor bence.
    Sonuçta devlet ssk lılığı teşvik etmiyormu.
    Hiç bir yerde çalışmayan vatandaşlar isteğe bağlı ssk ödeyip emekli olma veya ssk nın sağlık hizmetlerinden faydalanma haklarını kullanıyorlar.
    Devlet aldığı prime bakmalı bence bu tür konularda sıkıntı yaratmamalı.
    Serbest meslekte gidere yazmak oluyor,ticari kazançta olmuyor ne kadar saçma?
    Tamirhanede ön muhasebe,çaycılık,sekreterlik gibi her işi yapabilir.
    İllede ssk müfettiişi geldiği zaman orada bulunmak zorunda değil;bankaya gitmiş olabilir,alışverişe gitmiş olabilir vs.vs......
    2012 yılında devletin bize hala bu konuları tartıştırıyor olması çok üzüntü verici.....
    Ş.KARTAL

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Artı olarak eşi yanında ssk lı görünen bir çalışanın ücreti gidere yazılabilir diye basit bir madde ile teşvik yaratılabilir.Sonuçta ssk primini ve stopajını alacak devlet.
    Ş.KARTAL

Müdavim Üye
    Değerli meslek mensubu arkadaşlarım..

hepinizin yorumlarına tşkr.ederim.
    ancak benim çekincem,

oto tamirhanesinde eşinin fiilen çalışma yapmayacak olmasıdır.buradaki amaç, mükellefin bağkur borçları olması sebeiyle
    sağlık hizmetleri almaları ve hatta ameliyat söz konusu olmasıdır.

bu nedenle ben mükellefe gerekli uyarıları yaptım.Aslına bakarsanız içimden ve mesleki yönden sgk sını yapmak işime gelmiyor.

mükellef zarar görmesin istiyorum.ama şahısta çaresiz kalmış gibi..ancak çözüm galiba isteğe bağlı ssk lılık gibi..

hayırlı günler dilerim.

Ziyaretci

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    ..Edited by: DUMANLI

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir

Bu cevaplar kolay muhasebeciliktir asıl duruş değildir benim kanaatimce.
    Kanunun anayasayanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu açıkça bellidir.
    Kadının işyerine bir yemek getirmesi ve arada sırada gelmesi bile bence orda ssk lı olabileceğinin göstergesidir.Devir teknoloji devri.Bilgisayar mühendisi işe gelmeden uzaktan sadece bağlanarak yönetiyor şirketi ve şirkette ssk lı..... gibi gibi bir çok örnek var olaya geniş açıdan bakarsak.
    Mükellef ve halk gözünden olaya bakmak lazım bence.....
    Ş.KARTAL

Ziyaretci

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Şaşkınlıkla okudum birçok yorumu hemen madur bir insan yaratılıyor ve onun isminede ev hanımı denilmiş bugün, hepimizden çok çalıştığı vs. gibi madurluk yaratılmış, hem ev hanımlığı yapıp hemde çalışan insanlarda var bu ülkede.Kimsenin emeğini yok saymak bana düşmez tabikide..Fakat muhasebeci olmak Chopper üstadın yaptığı gibi mükellefi uyarmak ve doğruyu söylemek midir, yoksa mükellefle aramız bozulmasın diye hallederiz demek mi ? Dumanlı ve CHOPPER35 üstadın yorumlarına aynen katılıyorum.