Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 26 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: EŞİNİ İŞYERİNDE SGK GÖSTERME

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı stajyer denetçi Nickli Üyeden Alıntı
    GİDER KABUL EDİLMEYEN ÖDEMELER

2. Teşebbüs sahibinin kendisine, eşine, küçük çocuklarına işletmeden ödenen aylıklar, ücretler, ikramiyeler, komisyonlar ve tazminatlar;
    .....
    Ama ortağı olduğu şirkette eşini sigortalı olarak göstermek kabul oluyo sanırım bu kanun gelir vergisine tabi şahıs işletmeleri için geçerli doğru mudur?
    doğrudur.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı YENİ_SMMMCİ Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı adaysd Nickli Üyeden Alıntı
    10 ve üzeri işçi çalışan varsa ücret bankadan ödenmesi gerekir. Denetimlerde fiilen çalışmadığının tespiti halinde prim günleri kabul edilmez. İlk defa işe başlıyorsa sigortalılık başlangıç tarihi olarak kabul edilmez. Bu suretle emeklilik hak kazanılması durumunda yersiz yapılan ödemeler faizi ile beraber geri alınır. Ayrıca sgk teşviklerinde de sorun yaşanır. <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

İşyeri olarak petrol istasyonu çalışansayısı4 kişi birde petrol istasyonunun marketi var markette eşi duracak.Daha öncesinde eşinin çiftçi bağkuru vardı ilk defa sigortalı olacak.Bunun sakıncası varmı peki?Ayrıca biyerde okumuştum eşinin işyerinde çalışması durumunda gerçekten maaş alıp almadığınıbelgelenmesi için maaşının bankada yatması gerekiyor diye okumuştum ama bulamadım nerden okuduğum

Gerçekten markette çalışacaksa sorun yok. bankadan ödeme için eş ile ilgili özel bir düzenleme bulunmamaktadır. <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    GEÇEN BENİM BİR MÜŞTERİMİN GELİNİ SEN FİİLİ ÇALIŞMIYORSUN ASACAZ KESECEZ ŞUKADAR CEZA ÖDEYECEKSİN DEMİŞLER ŞAKA GİBİ DEVLET NELERLE UĞRAŞIYOR SEN PRİMİNİ ALIYORMUSUN İSTER FİİLEN ÇALIŞTIRITIM İSTER HAWAİYE TATİLE GÖNDERİRİM

Müdavim Üye

ilk defa sigorta için kabul edilmez demiştiniz.Çiftçi bağkuru var şimdi sgklı olacak bu sıkıntı çıkarırmı?
    \"Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür;ama hiç kimse kendini değiştirmeyi düşünmez\"

Müdavim Üye
    Buarada marketi yeni açtık 1-2 ay oldu.Market için ayrı sigorta dosyası açmamızmı gerekir. Yoksa A.yakıt istasyonun sigorta dosyasında markette işçi olarak gösterebilirmiyiz.
    \"Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür;ama hiç kimse kendini değiştirmeyi düşünmez\"

Ziyaretci
    Alıntı fa77 Nickli Üyeden Alıntı
    GEÇEN BENİM BİR MÜŞTERİMİN GELİNİ SEN FİİLİ ÇALIŞMIYORSUN ASACAZ KESECEZ ŞUKADAR CEZA ÖDEYECEKSİN DEMİŞLER ŞAKA GİBİ DEVLET NELERLE UĞRAŞIYOR SEN PRİMİNİ ALIYORMUSUN İSTER FİİLEN ÇALIŞTIRITIM İSTER HAWAİYE TATİLE GÖNDERİRİM

Maalesef bu dediklerinizi yaptımazsınız.

Sizin bu şekilde düşünmeniz meslekten olup olmadığınız konusunda beni tereddüde düşürdü.
    Olay bu kadar basitmi? O zaman çok zengin bir kişi bastırsın 300 000 TL yı peşin ödesin aylık 5000 TL emekli maaşı istiyorum desin var mı böyle birşey.

Aylık 300 TL prim ödeyene devlet 800-900 TL emekli maaşı ödüyor sağlık fatuarsının ölçüsü yok gerekiyorsa 200 000 TL lık ameliyat parasını ödüyor gerekirse yurt dışında tedavi ettiriyor.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara

ilk defa sigorta için kabul edilmez demiştiniz.Çiftçi bağkuru var şimdi sgklı olacak bu sıkıntı çıkarırmı?
    İlk defa sigorta için kabul edilmez durumu fiili çalışması olmaz ise ve bunu kurumun tespitinde ortaya çıkarsa hizmet süresi kabul edilmez. Bagkurlu olması bir sıkıntı olmaz sgk lı olabilir..

Müdavim Üye
    Buarada marketi yeni açtık 1-2 ay oldu.Market için ayrı sigorta dosyası açmamızmı gerekir. Yoksa A.yakıt istasyonun sigorta dosyasında markette işçi olarak gösterebilirmiyiz

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Buarada marketi yeni açtık 1-2 ay oldu.Market için ayrı sigorta dosyası açmamızmı gerekir. Yoksa A.yakıt istasyonun sigorta dosyasında markette işçi olarak gösterebilirmiyiz.

Tek dosyadan bildirilirse market çalışanları da akaryakıt işçinin tabi olduğu yüksek tehlike sınıfı üzerinden prim ödenmesi gerekir. Ayrı dosya açılması daha düşük tehlike derecesi üzerinden prim ödenmesi için yararlı olur. <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

Ziyaretci
    çalısan esin sgk muhtasarı önce gider olarak yazacaksın sonra kabul edilmeyen giderlere atacaksın. yazmamakta suç . iyi çalışmalar...