Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 26 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: EŞİNİ İŞYERİNDE SGK GÖSTERME

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    15.Aralık.2011
    Mesajlar
    1,028
    Herkese iyi çalışmalar.İşyerinde eşini sgk gösterilmesini sakıncaları nelerdir.
    \"Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür;ama hiç kimse kendini değiştirmeyi düşünmez\"

  2. #2
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    01.Aralık.2007
    Nereden
    İstanbul
    Mesajlar
    9,140
    Fiilen çalışıyorsa sakıncası yoktur. Vergi açısından (s.m. hariç) gider kabul edilmez<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

  3. #3
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    15.Aralık.2011
    Mesajlar
    1,028
    sigortasını ve stopajını gider olarak işliyemiyoruz sanırım.Birde maaşının bankadan yatırma zorunluluğu varmı?filen çalışmaması durumunda ne gibi sıkıntılar doğar.
    \"Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür;ama hiç kimse kendini değiştirmeyi düşünmez\"

  4. #4
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    01.Aralık.2007
    Nereden
    İstanbul
    Mesajlar
    9,140
    10 ve üzeri işçi çalışan varsa ücret bankadan ödenmesi gerekir. Denetimlerde fiilen çalışmadığının tespiti halinde prim günleri kabul edilmez. İlk defa işe başlıyorsa sigortalılık başlangıç tarihi olarak kabul edilmez. Bu suretle emeklilik hak kazanılması durumunda yersiz yapılan ödemeler faizi ile beraber geri alınır. Ayrıca sgk teşviklerinde de sorun yaşanır. <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

  5. #5
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    06.Temmuz.2011
    Mesajlar
    271
    Gider yazılamaması ile ilgili nasıl bir kanun var paylaşabilir misiniz rica etsem?

  6. #6
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    03.Mart.2010
    Mesajlar
    2,027
    NAYLON SİGORTALILIĞA GİRER..

    EĞER TESPİT OLURSA..BAŞINIZ MUTLAKA AĞRIR...
    MAHKEME YOLU VAR..CEZASI VARDIR..

  7. #7
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    01.Aralık.2007
    Nereden
    İstanbul
    Mesajlar
    9,140
    Alıntı stajyer denetçi Nickli Üyeden Alıntı
    Gider yazılamaması ile ilgili nasıl bir kanun var paylaşabilir misiniz rica etsem?


    GVK Md.41/2

  8. #8
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    15.Aralık.2011
    Mesajlar
    1,028
    Alıntı adaysd Nickli Üyeden Alıntı
    10 ve üzeri işçi çalışan varsa ücret bankadan ödenmesi gerekir. Denetimlerde fiilen çalışmadığının tespiti halinde prim günleri kabul edilmez. İlk defa işe başlıyorsa sigortalılık başlangıç tarihi olarak kabul edilmez. Bu suretle emeklilik hak kazanılması durumunda yersiz yapılan ödemeler faizi ile beraber geri alınır. Ayrıca sgk teşviklerinde de sorun yaşanır. <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>

    İşyeri olarak petrol istasyonu çalışansayısı4 kişi birde petrol istasyonunun marketi var markette eşi duracak.Daha öncesinde eşinin çiftçi bağkuru vardı ilk defa sigortalı olacak.Bunun sakıncası varmı peki?Ayrıca biyerde okumuştum eşinin işyerinde çalışması durumunda gerçekten maaş alıp almadığınıbelgelenmesi için maaşının bankada yatması gerekiyor diye okumuştum ama bulamadım nerden okuduğum
    \"Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür;ama hiç kimse kendini değiştirmeyi düşünmez\"

  9. #9
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    15.Temmuz.2009
    Mesajlar
    187
    Eşim 2 yıllık Bilgisayarlı Muhasebe MYO Mezunu ve fiilen çalışıyor. neden gider olarak kabul edilmiyor?
    \" iyiler de kötüler kadar cesaretli olmadıktan sonra yer yüzünde kötülük hep galip kalacak\"

  10. #10
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    06.Temmuz.2011
    Mesajlar
    271
    GİDER KABUL EDİLMEYEN ÖDEMELER

    Madde 41- Aşağıda yazılı ödemelerin gider olarak indirilmesi kabul olunmaz:

    1. Teşebbüs sahibi ile eşinin ve çocuklarının işletmeden çektikleri paralar veya aynen aldıkları sair değerler (Aynen alınan değerler emsal bedeli ile değerlenerek teşebbüs sahibinin çektiklerine ilave olunur.);

    2. Teşebbüs sahibinin kendisine, eşine, küçük çocuklarına işletmeden ödenen aylıklar, ücretler, ikramiyeler, komisyonlar ve tazminatlar;

    3. Teşebbüs sahibinin işletmeye koyduğu sermaye için yürütülecek faizler;

    4. Teşebbüs sahibinin, eşinin ve küçük çocuklarının işletmede cari hesap veya diğer şekillerdeki alacakları üzerinden yürütülecek faizler;
    .....

    Ama ortağı olduğu şirkette eşini sigortalı olarak göstermek kabul oluyo sanırım bu kanun gelir vergisine tabi şahıs işletmeleri için geçerli doğru mudur?

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •