Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: bağımlı mı, bağımsız mı?

Kıdemli Üye
    değerli üstadlar

yaklaşık 1 yıldır aranıza katıldım.
    şu anda bir muhasebe bürosunda çalışmaya devam ediyorum.Taktir edersinizki ayrılma vakti gelmiş geçiyor...büro açarsam 5-10 müşterim olur, ve bu ilk etapta sabit giderlerime bile yetmeyecektir. iyi bir iş yeri bulsam mı diyorum yoksa büro mu açsam bu konuda çok çelişkiye düştüm.değerli tecrübelerinize ihtiyacım var. sizce en mantıklısı hangisi.şimdiden teşekürler

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL

Ortalama üzeri bir firmada çalışma imkanınız varsa ve kariyerinizi ilerletebileceğinizi düşünüyorsanız firma tavsiye ederim.En azından tahsilat problemleriyle uğraşmamış gecenizin gündüzünüzün vaktini bilirsiniz..
    Her özgürlüğün içinde bir tutsaklık gizlidir...

bende büro açılmasından yanayım. Her iki iş içinde artı-eksi konusunu düşünmek gerekiyor diye düşünüyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    D Ü N Y A
    On yılda varılacak noktaya üç yılda varmayacaksın.Mükelleflere gidip ben büro açtım diye kart dağıtmayacaksın. Yanında çalışan elemanın varsa onun dayısının amcasının tanıdğının defterini tutmayacaksın. Elemanın herhangi bir konuda kendini geliştirmesine uzmanlaşmasına izin vermeyeceksin. Piyasada bol miktarda olsada SEN büronu sigortacı, inşaatçı reklamcı pazarlamacı gibi diğer mesleklerle ortak kullanmayacaksın sesini soluğunu fazla çıkarmayacaksın yoksa kulağını çekerler iki tokat yersin nerden geldiğini bile anlamazsın.

Oturcan büronda sokaktan geçerken tabelanı görüpte gelen mükelleflerle idare edeceksin kaç tane gelirse artık.

Şaka bir yana (her şakada bir gerçek payı vardır) ücret konusunda 5-10 tane sağlam mükellef yoksa firmayı tavsiye ederim. Hatta müfettişlik denetmenlik tavsiye ederim. Yada Yeminli firmasına gir derim.
    omonder

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Böyle bir karardainsani ilişkiler önemli.Bürocu olacaksan ilişkilerin çok iyi olmalı aktif ve özverili olmalısın.İşverenlere tavsiyelerde bulunmalısın iş istemelisin.Kendini gösterebilmek için fırsatın yoksa fiat kırarak iş bulabilirsin.Çevre genişse politika yapıyorsan sivil toplum örgütlerinde hizmetin varsa bir partide faal üye isen(en şansı iktidar partisiçevresidir maalesef)o çevredende adın biliniyorsa saygı içinde iş gelebilir.Bir çok arkadaşımız sadece vergi için muhasebe yapıyor işverenlerin çoğu bu kadar hizmeti yeterli görüyor.Üretim planmalası maliyet analizi bütçe ve fiyatlandırma poitikası isteyen işveren sayısı azdır.Bir işyerinde çalışırsan kurumsallaşmış bir firma ise
    görevini yapar yükselebilecek kadar yükselirsin.Ancak iş sahiplerinin idare ettiği küçük bir firmada olursan iş sahibinin anlayışına göre bir idare varsa sisteme uymak zorunda kalabilirsin.Öncelikle kapasitem ne ne üretebilirim diye düşünerek değerlendirmen gerekir diye yorumluyorum.Her kes kendisi için karar verecektir.Sokma akılla akıl olmaz.Piyasada
    müşterinin ömrü 5 dakikadır bir dosyayı 5 dakikada paketler ipi koparabilirsin.Ama iş almak zordur çok fedakarlık gerekir.Her büronun yükselme duraklama gerileme dönemi olur.
    Genelde bizden biraz yaşlılardan iş alırız daha genç müşteriler yaşıtlarına gidiyor babası
    yaşında meslek mensubundan hizmet istemiyor örneğiz biz yaşlı meslek mensuplarına iş verecek olanlar genelde yönetimden çekildiği için iş alamıyoruz ama bizim işler başkaları tarafından alınıyor serbest çalışmanın bu sıkıntısıda var.Belki Yaşlı meslek mensupları ile stajını tamamlayan yeni meslek mensubu bir arada çalışırsa genç meslek mensubunun çevresinden yaşıtlarından iş alınabilir eski müşterilerde olunca geçim derdi olmaz daha oturaklı müşterilerin teklifleri kabul edilebilir.Belge düzenine uymayan kayıt dışı çalışan bariz havale çek senet hataları yapan müşteriler problemlidir dertleri bitmez.Bunları düşünerek değerlendirerek karar vermenizde fayda var.İyi çalışmalar hayırlı olsun.Edited by: hasan er

Ziyaretci
    türmob istatistiğine göre her geçen gün bağımlı meslek mensubu sayısı artıyor....ve daha da artacaktır..büroculuk şirketleşmeden faaliyet çok zor,,,

Müdavim Üye

Ben daha anamdan süt emerken bu işe başlamış, 30 senedir aynı büroda hizmet veren, 55 yaşındaki üstadın bile kıçı kırık bir şirketin muhasebe müdürlüğünü kabul edip bürosunu kapatması ardından bağımlı çalışmak pek de itici gibi gelmiyor.
    30-40 kişinin kahrını çekip günde 10 saat çalışıp 5-6 bin lira kazanacağıma, 8-5 çalışır en azından akşamları dostlarımla bir iki tek atabilirim diye yaptım bunu, demişti. Yüzünde, gözünde en ufak bir pişmanlık belirtisi yoktu, hatta rahatlamıştı bile.

İyisi mi 35 yaşına kadar büroculuğu denemek. O zamana dek başarılı olursanız zaten sıkıntı yok, nitelikli personellerle devam edersiniz. Baktınız 35'inizde bile dişe dokunur bir ilerleme yok; bağımlı çalışmak en azından karın tokluğu sağlar...

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Büroculukta başarılı olmak için büroda her yaştan meslek mensubu olmalı ve yük paylaşılmalı.Aykırı çalışan müşterilen tutumları insanların sağlığını bozabilir kalabalık olunursa kişi başına problem azalır.İşi olan tatile çıkan çıkabilir sağlık sorunu olan tedaviye gidebilir boşluk olmaz.Az sayıda çalışanı olan bürolarda özel hayata vakit ayırmak zordur.İş olursa ekip çoğaltılır yeterki masrafları karşılayacak müşteri olsun piyasa olsun.Fakat müşteriye hiç güvenlmiyor küçük menfeatlar için seni satabiliyor.32 yıl hizmet verdiğim bir müşteri büyükler yönetimden çekilip iş çocukların kurumsallaşma yolu ile işletmeye girmesine gelince vaatler yapan bir meslekdaşımızı tercih etti.Muhasebede kalıplar sınırlar belli yapılacak hizmet her yerde aynı sadece sunum meselesi iyi sunan kazanıyor.Müşteri garanti değil güçsüz döneminde kapı önünde kalabiliyorsun.Bu saatten sonra bende bağımlı bir yer bakmaya başladım bulabilirsem tabii.Genç meslek mensupları daha şanslı sanki vitrine koyacak manken gibi meslek mensupları aranıyor ihtiyarların işi zor.Kolay gelsin.