Sayfa 39 Toplam 39 Sayfadan BirinciBirinci ... 29373839
Toplam 384 adet sonuctan sayfa basi 381 ile 384 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KAMU GÖZETİM KURUMUNUN MUHTEMEL YOL HARİTASI

Müdavim Üye
    SORU 6- 1/1/2013 tarihinden önce kamu kurumları tarafından yapılan bağımsız denetçiliğe ilişkin sınavlara giren ancak, lisans almaya hak kazanamayanlar geçiş dönemi eğitimlerine katılabilecek midir?
    CEVAP 6- 1/1/2013 tarihinden önce kamu kurumları tarafından yapılan bağımsız denetçiliğe ilişkin sınavlara giren ancak, lisans almaya hak kazanamayan YMM’ler ile 15 yıllık mesleki tecrübeye sahip SMMM’ler, başarısız oldukları konulardan eğitime katılabilirler.
    Konu itibariyle başarılı olmakla birlikte yeterli ortalama puana ulaşamayanlar, daha önce girdiği sınav konularından biri veya birkaçından not yükseltmek amacıyla eğitime katılabilirler.
    SMMM’ler, geçiş dönemi eğitimlerinde, kamu kurumları tarafından yapılan bağımsız denetçiliğe ilişkin sınav konularına ilave olarak “Kurumsal Yönetim İlkeleri ve Finansal Yönetim” alanında da eğitimlerini tamamlamaları gerekir.
    Mevzuatı uyarınca geçerli sayılmak kaydıyla, sınavlarda ve eğitimlerde alınan notlar, Bağımsız Denetçilik Sınav Tebliği’nin 13 üncü maddesi çerçevesinde yapılacak değerlendirme de birlikte dikkate alınır. Mevzuatı uyarınca geçerliliğini yitiren notlar bu değerlendirme de dikkate alınmaz.
    Söz konusu sınavlara girip başarılı olamayanlardan, YMM olmayanlar veya 15 yıllık mesleki tecrübeye sahip olmayan SMMM’ler bu eğitimlere katılamazlar.

Müdavim Üye
    Sayın Kayra yukarıda açıklamış olduğunuz ders geçme ve ortalamayı tutturamayan SMMM lerle ilgili açıklamalarınız 15 yıllık ve SPK .dan ortalamasını tutturamayanlar için doğrudur. Çünkü "mevzuatları uyarınca" geçerlidir ifadesi var. Ve bunlarıda bilinen açıklamalardan yola çıkarak yazabiliyoruz. KGK "not yükseltmek amacıyla eğitime katılabilirler." deken bile yönetmelikte eğitimlerin sonunda sınav yapılacağına dair bir ibare yoktur. Sadece başarı şartı var. O başarı şartının altındada sınav olacağını düşünüyoruz. Ancak sizin bahsettiğiniz 60-70 puan hesabı SPK sınavlarına giren 15 yıllık meslek mensupları için geçerli olabilir. Ancak eğitime katılan tüm meslek mensupları açısından geçerli değildir. Üniversiteler ölçme ve değerlendirme sınavı adı altında sınav yapılacağını duyurdular fakat burada da 60-70puan olayı yok. Sonuç sınav ve 60-70 puan ortalaması tutturma konusunda tam bir netlik yok. Çünkü yönetmelikte başarı şartı var sınav yok. Uygulamada göreceğiz. 60-70 puan hesabı sadece KGK-Sakarya ünv. işbirliğinin ilk duyurusunda vardı. Herşey uygulamada belli olacak. sadece soru-cevaplar üzerinden gitmemek gerekir. Durum tam net değil bekleyip göreceğiz.

Yeni Üye
    Nereden
    karamürsel
    arkadaşlar tamam 3 dersi spk dan verdik finansal eğitimine de aldım ortalamamı 70 çektim diyelim 15 yılı doldurmadan ben bu eğitimleri ve belgeyi alamıyacakmıyım ayrıca spk dan aldığım notlar ne zamana kadar geçerli sayılacak

Üye uygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HATAY

Sayın Muvakkat kardeşim Adana ve Bursa ilinde YMM lere eğitim verildi.SMMM lere değil onun için YMM üstadlarımız bizlere bilgi vermezler.Adana SMMM odasını ararsan belki cevap verirler.
    Anlam veremediğim bir konu daha bizler burada konuşuyoruz ayrı baş çekiyor YMM ler diye odalarımızı atıp tutuyoruz Adana odası bu YMM lere neden Eğitim yeri olarak odayı kullandırdı.YMMM ler bursadaki gibi otelde ders almadılar bu da tuhaf değilmi.?
    ETE KEMİĞE BÜRÜNDÜM UYGUN DİYE GÖRÜNDÜM.