Sayfa 2 Toplam 39 Sayfadan BirinciBirinci 123412 ... SonuncuSonuncu
Toplam 384 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KAMU GÖZETİM KURUMUNUN MUHTEMEL YOL HARİTASI

Müdavim Üye
    Yani herşekilde eksik olan konulardan sınava giricez gibi bir anlam çıkmakta bana göre.
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    Fatih bey yine yazmaya başlamışsınız hayırlı olsun. Ben moderatör değilim ancak sade bir meslektaş olarak ifade edersem Görüşlerinizi uslup ve tekrar olmadan yazmanız halinde sorun olmuyor Ancak uslubu agresif hale getirip tekrar yaparsanız konu kitlenebilir. Bunu siz de biliyorsunuz ama niye uygulamamıyorsunuz?
    Bağımsız denetim taslağında a bendinden f bendine kadar tüm konular kapsanıyor dendi. Daha sonra KGK görüş topladı. Daha sonra SPK lisanslıların durumda değişiklik olduğu hakkında bir bilgi gelmedi. Burada Fatih bey çeşitli defalar görüşünü açıkladı Son durum da bu Yine başa dönmeyelim
    Saygılar

Müdavim Üye
    Size direkt şunu yazayım isterseniz o komisyon kararını okuyun ve arkasındaki ülkeler listesine bakın.Burda okuduğum kadarıyla 15(11+4) yıllık SMMM olan tüm meslektaşlar yasal denetçi olarak atanabiliyor.Diğer Madde 11bbendinde 7 (4+3) yıldan bahsediyor.3 yılın 2 yılını denetçi yanında çalışmak şartıyla buna ben de dahilim.Denetçi olabiliyor.Yani siz daha neyin sınavını arıyorsunuz işte denetçisiniz buduruma göre. Ama SPK sınavından değil.Denetçi yanında çalıştıysanız diyor.Onu dadenetim ekibinde olmanız şartıyla sanırsam.Tam anlayamadım.Denetim şirketinde muhasebe departmanında olmasa gerek.
    Kısacası artık herşey Ab standartlarına göre yapılacak.Ben 2 yıl stajına karşı değilim.Ama Kendi standartlarımıza göre olmamalıydı Dünya standartlarına göre olmalıydı.Uluslarası sisteme göre olsun herşeye kabulüm.

Zatenhem büro hem denetim birarada olmayacak.BU şartlara uyanKGK 'ya gidip başvuracak.İster denetçi olur ister Mali Müşavir olur ona kalmış.Önemli olan bağımsızlık.
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    Alıntı Şahin 71 Nickli Üyeden Alıntı
    Fatih bey yine yazmaya başlamışsınız hayırlı olsun. Ben moderatör değilim ancak sade bir meslektaş olarak ifade edersem Görüşlerinizi uslup ve tekrar olmadan yazmanız halinde sorun olmuyor Ancak uslubu agresif hale getirip tekrar yaparsanız konu kitlenebilir. Bunu siz de biliyorsunuz ama niye uygulamamıyorsunuz?
    Bağımsız denetim taslağında a bendinden f bendine kadar tüm konular kapsanıyor dendi. Daha sonra KGK görüş topladı. Daha sonra SPK lisanslıların durumda değişiklik olduğu hakkında bir bilgi gelmedi. Burada Fatih bey çeşitli defalar görüşünü açıkladı Son durum da bu Yine başa dönmeyelim
    Saygılar

Lütfen artık takışmayalım.Bakın ben SPK sınavı filan demeden sizin şartlarınız uyduğunuzu söylüyorum, ve yasal denetçi olduğunuzu söylüyorum.Ama SPK sınavına göre değil.SPK sınavı da sanırsam ilave SPK denetimi bölümünden sayılacaktır diye düşünüyorum..Herkesin istediği oldu KGK laf atalım derken artık AB 'ye de laf atılacağını sanmam.Hani kurum yasalmıymış değilmiymiş diye.Bundan sonraki SMMM sınavları da bu konulara göre yapılmak zorunda ve sanırsam online merkezi sistem sınavı olacak ve içeriğinin bir kısmı yazılı olacak.

Müdavim Üye

Sayın Şahin71 ben birşeylerin ortaya çıkacağını söylemiştim ve o zaman yazacam demiştim.İşteo an bu an.Artık kendimize uyan standartlar değil.Dünya Standartları uygulanacak.Buna kimse karşı çıkacak değil sanırsam.Herkesin istedeğini oldu 15 yıllık (11+4) meslektaşlar direkt Ysal denetçi atanabilecek,diğerleri de 2 yıl staj zorunluluğu var.Zaten bu geçiş sürecinde de Büyük firmalar denetleneceği için altyapı yavaş yavaş oluşacaktır.Yanında stajer arkadaş arayan denetim firma ortakları meslektaşları var mı?
    Şunu da aklımıza yazmamız gerekiyor.2 işten sadece birini yapabiliriz.Ve lisans öyle alınıp duvara şekil olsun diye asılacak birşey değil.Yaptığınız sürece (kütüğe kayıtlı olduğunuz sürece geçerlidir ve zorunlu eğitimlere katılmaz zorundayız ) yoksa yaptırımlar uygulunacağı.
    Benim bu zamana kadar söylediğim de buydu.Edited by: fatihgke

Müdavim Üye
    Nereden
    Gaziantep
    ee fatih kardeş aklın yolu birdir...
    kıdem şartı olmaz diyordun bak kgk ab standartlarına göre belirlemiş bu yıl olayını...
    ayrıca bu saatten sonra pek te önemi kalmadı zaten mevcut yabancı denetim şirketleri altyapılarını hazırladı...
    gaziantepte birçoğu çözüm ortaklığı şeklinde örgütlenmeye başladı yani işi ymm getirecek pastayı paylaşacaklar eski tas eski hamam...
    çerçeveye mahkum oldu artık ttk denetçilik belgesi spk gibi herkese hayırlı uğurlu olsun...Edited by: timucinkurtaran

Müdavim Üye
    O sorun da 2 yılımızı boşa heba edip bizi bu işe hazırlamamaları sorunu.Ben halen umutluyum.Ve yabancıların bu işi ciddiye aldığını forumda onlarca kez yazdım.Ama şu YMM olayını artık unutalım siz paslayamıyor musunuz? Benim anlayamadığım bu işte.
    YMM, SMMM ayrımı bu noktada bitmiştir ve kimseni de YMM sınavlarına artık gireceğini sanmam.
    Zaten bu işi yapmak isteyen 15 yıllık meslektaşlar denetçi olmak için kütüğe kayıt olmak zorunda değil mi? Çoğumuz da Bürolarda çalışıyoruz.Bu iş nasıl olacak.
    Kısacası herkesin bu işe evet diyeceği bir nokta vardı.İstesek de istemesek de bu standartlara takılacaktık.Ama kişiye özel uygulama olmadığı için iyidir en azından.Ben de staj yapma durumundayım şuan için ama firma bulabilecek miyim.Beni eğitebilecek gerçek denetçi bulabilir miyim işte bu muamma.

Heba edilen yıllara acırım işte.Eğer ki şimdi hazır olsaydık belki TTK bu kadar sulandırılmazdı.Edited by: fatihgke

Müdavim Üye

Ben Kasım ayında meslekte 3 yılı dolduruyorum.Zorunlu olarak 2 yıl da staj yapıcam.Peki bu yılı doldurmayan meslektaşlar ne yapacak o kesin değil.Esas üzüldüğüm 14 yıllık meslektaşlar.Bensisteme sınırdan dahil olabilirken o meslektaşlar ne yapacaklar.Ama şunu da belirtmem gerekir.Yanımda staj yapacağım meslektaş analiz yöntemlerini bilmiyorsa yabancı firmalara yalvar yakar girmeye çalışacağız artık.Bir de zaten stajdan sayma olayı biraz saçma gibiydi.Adam staja başaltma tarihini yazsın,bu işi bırakıp baş iş yapsın sonra işe tekrardönsün bunu nasıl ayırtedebileceklerdi.O kadar kişi arasından.

Müdavim Üye
    Nereden
    Gaziantep
    idealist bir insansın ama piyasa gerçeklerini pek bilmiyorsun mlsf...
    özellikle hesap uzmanı gibi maliye kökenlilerin ağırlığı var piyasada ve büyük ölçekli firmalar genelde onları tercih ediyor...
    smmm olarak çok çaldık denetim şirketlerinin kapısını ama oyaladılar bizi, genelde onların da tercihi istisnalar hariç maliye kökenli YMM'ler ...
    keşke ymm'liğe talep azalsa , siz sadece kendi düşüncenizi söylüyorsunuz arayın istanbul,ankara veya antep gibi büyük smmm odalarını ymm başvuruları artmış mı azalmış mı sorun bir bakalım...
    tabi ki ymm ler smmmsiz bu işi yapamaz ama piyasa onların kontrolünde bu gerçeği kabul etmek ve mücadelemizi ona göre yapmak zorundayız zaten aklıselim ymmlerde bizimle işbirliği yapmak zorundalar yoksa bir süre sonra kontrol onlardan da çıkıp yabancı denetim şirketlerine geçer...

Müdavim Üye
    Sayın Timuçin Bey Gaziantep açısından doğru bir tablo çizmiş olabilrisiniz peki Trakya açısından bakalım örneğe.İstanbul'u katmıyorum yerel denetim şirketleri açısından.Burda YMM olup da denetim firmasında faalliyet gösteren Trakya'da şirket bildiğim kadarıyla yok.Genelde 4 büyükler üzerinden gitmekte iş.Bir de bu zaman kadar YMM ler tam tasdik olayından dolayı yönlendirme yapabiliyorlardı peki şimdi kobi-TFRS de önem kazandığına göre ve tam tastiğin denetimle birlikte kalktığını düşünelim burda öncü rolü kim üstlenecek? bence YMM'liğin busüreçten sonra bitmiştir.YMM=SMMM zamanla bu algı da yerleşir merak etmeyin.Bu artık kesin kiSMMM sınav konuları ab standartlarında olacak.Bundan sonra Denetimle uğraşmak isteyen arkadaşlar 1 yıl Muhasebe 2 yılda Denetim departmanında çalımak zorunda.

Bir de denetimden geçen süre nasıl olacak onu merak ediyorum.Denetim firmalarının bzılarınınbiliyorsunuz ki muhasebe şirketleri de mevcut.Burda sadece Denetim birimini stajdan saysalar gerek.Edited by: fatihgke