Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Vakıf ve Derneklere Yapılan İşler

Müdavim Üye
    Herkese iyi haftalar dilerim;

Vakıf ve derneklere yapılan işler ile alakalı (bilgisayar satışı,yada bilgisayar tamiri) herhangi bir kdv muafiyeti gelir vergisi muafiyeti var mıdır?

Teşekkürler

Kıdemli Üye
    3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 17. maddesinin 1 ve 2 numaralı fıkraları kapsamına giren teslim ve hizmetleri için KDV istisnasından yararlanabilirler.
    Madde 17 - 1. Kültür ve Eğitim Amacı Taşıyan İstisnalar:

Genel ve katma bütçeli daireler, il özel idareleri, belediyeler, köyler, bunların teşkil ettikleri birlikler, üniversiteler, döner sermayeli kuruluşlar, kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, siyasi partiler ve sendikalar, kanunla kurulan veya tüzelkişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları, kamu menfaatine yararlı dernekler, tarımsal amaçlı kooperatifler ve Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıfların;

a) İlim, fen ve güzel sanatları, tarımı yaymak, islah ve teşvik etmek amacıyla yaptıkları teslim ve hizmetleri,

b) Tiyatro, konser salonu, kütüphane, sergi, okuma ve konferans salonları ile spor tesisleri işletmek veya yönetmek suretiyle ifa ettikleri kültür ve eğitim faaliyetlerine ilişkin teslim ve hizmetleri,

ve ayrıca yukarıdaki madde de geçen vakıf ve derneklere yapılan bağışlar %100 oranında gelir vergisinden istisna olup tamamı gelir vergisinden indirim konusu yapılmaktadır. Bilgilenmenizi rica ederim.
    SABIR SABIR.SABRIN SONU SARI ALTINDIR.

Müdavim Üye
    Cevabınız için teşekkürederim ancak burada "bağış" anılmakta, ancak ben direkt bizim yaptığımız iş ve işlemlerin bir istisnası var mıdır? diye sormaktayım.

Müdavim Üye
    Güncel

Müdavim Üye
    Güncel

Kıdemli Üye
    1.yaptığınız işlemlerde kdv uygulamayacaksınız.
    2.bağış haricinde gelir vergisi istisnası yok.

Müdavim Üye
    Cevaplarınız için teşekkür ederim
    Ancak biz vakıf değiliz, biz vakıfa iş yapacağız.Yani biz normal bildiğiniz firmayız fatura keseceğimiz taraf ise vakıf.

Kıdemli Üye
    cenk bey
    ya beni anlamak istemiyosunuz yada anlamıyosunuz. ben vakıf ve derneklere yapacağınız işlemlere ilişkin yani dernek veya vakıfa yukarıda sayılan hususlarda mal veya hizmet satışlarında uygulayacağınız prosedürden bahsediyorum siz ne anlıyosunuz!!!!!!! sizin vakıf olduğunuz söyleyen oldumu!!!!!!!