Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SGK-NACE KODU

 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  11.Nisan.2012
  Nereden
  Stajer
  Mesajlar
  283
  ARKADAŞLAR BU SGK E-BİLDİRGE ONAYINDAKİ SGK NACE KODLARI İLE NE YAPMAMIZ GEREKİR, ÇOK ALAKASIZ KODLAR ÇIKIYOR SGK NIN SEÇTİKLERİNDE. TŞKLER.


 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  29.Aralık.2009
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  2,022
  Tereddüt etmeden bir tanesini seçerek onaylayın..akabinde bağlı bulunduğunuz sgk müdürlüğüne hitaben bir dilekçe yazın...işte faaliyetımız tam olarak budur..sgk e bildirge sistemınde verilen kodlardan şu seçilmiştir..nace kodumuzun faaliyetımıze uygun olarak belirlenmesini istiyoruz...gereği için bilgilerinize arz ederiz....şeklinde bir dilekçe yazarsanız sorun çözülecektir....iyi çalışmalar

  ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

 3. #3
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  11.Nisan.2012
  Nereden
  Stajer
  Mesajlar
  283
  Mustafa bey cevabınız için tşkler. Bir kaç yerde yazı gördümde son 3 gün kala bir kod seçilmeden mi gönderilecek acaba.. yada prim oranımız yükselirse ne yapmamız gerekecek acaba.. 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  02.Ağustos.2007
  Nereden
  Samsun
  Mesajlar
  301
  üstadlar sosyal güvenlik kurumunu konu ile ilgili aradım. bana oradaki kodaların herhangi birini seçin dendi, daha sonra dilekçe ile bilgi verirsiniz şu an itibari ile memurlarımızın konuyla ilgilenecek vakti yok dendi. hadi hayırlısı bakalım.


 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  17.Eylül.2012
  Mesajlar
  1
  cezai işlem olup olmayacağı belli deil ... ne yapacaz tehlike sınıfı yükselirse geriye dönük primlere belkide gecikmeli olarak ödeme olacak... mükellef ben anlamamsizin sorununuz diyecek.. muhasebeciler odası neden bişey sölemiyor...

 6. #6
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  27.Kasım.2008
  Nereden
  HATAY
  Mesajlar
  195  Memurların bu konu ile ilgili kesin bir fikri yok ise, çözümü kendimiz üreteceğiz demektir.</font><div></font></div><div>Bana kalırsa Nace kodu işletmenin faaliyet konusuna uymuyorsa ilk etapta açılan pencereden en uygun olanını işaretleyip belayı defetmek.</font></div><div></font></div><div>Daha sonra yeni bir işyeri bildirgesi hazırlayıp doğru faaliyet koduna göre dosya açmak. Zira eğer mevcut dosyada tehlike sınıfı yeni nace koduna göre düşükse, kısa vadeli sigorta kollarındaki prim tutarı ile ilgili geçmişe dönük sıkıntı yaşamayacağınızın garantisi yoktur. Yani siz İş kazaları ve meslek hastalıları primini % 1 uygularken, yeni nace koduna göre % 1,5 ya da 2 çıkarsabunu SGK es geçer mi? Bunu bilemiyoruz tabii.</font></div><div></div>
  Edited by: ALATIF
  Çalışırken en çirkin insan bile güzeldir. (Hz.Muhammed S.A.V)

 7. #7
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  29.Aralık.2009
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  2,022
  hayır hayır herhangi bir cezai müeyyide şuan için sözkonusu değil...fakat sistemdekı kodlardan birisini seçerek onaylayın ama sgk ya dilekçe ile faaliyet konunuzu detaylı sekılde bildirmeyi unutmayın....iyi çalışmalar

  ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

 8. #8
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  15.Ağustos.2008
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  5,434
  T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
  Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü

  Sayı : B.13.2.SGK.0.12.02.04/034-
  Konu : İşkolu Kodlarının Düzeltilmesi

  ……………………… SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNE
  ………………. SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİNE
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünden alınan 3/8/2012 tarihli yazıda, “20/6/2012 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte sigortalı işçi çalıştıran tüm işyerlerinin 6 basamaklı NACE Rev.2 kodlarının tespitinin zaruri hale geldiği, bu nedenle e-bildirge sistemi içerisinde yer alan NACE Rev.2 modülünün ivedilikle zorunlu hale getirilerek işyeri yetkili personeli tarafından girilmesinin temini için aylık prim ve hizmet belgesinin elektronik ortamda gönderilme süresinin son 3 gününe kadar zorunlu hale getirilmesi” talep edilmiştir.

  Söz konusu talimat üzerine aylık prim ve hizmet belgelerinin e-sigorta kanalıyla gönderilmesi sırasında, işyeri faaliyetinin NACE Rev.2 altılı kodlarını girmemiş işyerlerinin yasal verilme süresinin sona erdiği tarihin 3 gün öncesine kadar aylık prim ve hizmet belgelerini göndermelerine izin verilmemesi Genel Müdürlüğümüzce de uygun görülerek 2012/Ağustos ayına ait düzenlenecek aylık prim ve hizmet belgesinden itibaren geçerli olmak üzere e-Bildirge programları üzerinde gerekli düzenlemeler yapılmıştır.

  Hal böyle olmakla birlikte, Genel Müdürlüğümüze ulaşan bilgilerden işverenlerin 2012/Ağustos ayına ait aylık prim ve hizmet belgelerini e-Bildirge kanalıyla göndermeleri sırasında ekrana gelen altılı NACE kodlarının işyerinin faaliyet konusu ile uyuşmadığı gerekçe gösterilerek ilgili sosyal güvenlik merkezine müracaatta bulundukları ancak sosyal güvenlik il müdürlüklerimizce/sosyal güvenlik merkezlerimizce konuyla ilgili yapılacak işlemlerde tereddüte düşüldüğü anlaşılmıştır.
  Bu bağlamda, aylık prim ve hizmet belgelerinin internet kanalıyla gönderilmesi sırasında altılı NACE kodlarının hatalı gelmesi nedeniyle, iş kolu kodlarının düzeltilmesi talebinde bulunan işverenlerle ilgili olarak sosyal güvenlik il müdürlüklerimiz/sosyal güvenlik merkezlerimizce yapılacak işlemler aşağıda açıklanmıştır.

  Aylık prim ve hizmet belgelerinin internet kanalıyla gönderilmesi sırasında altılı NACE kodlarının hatalı gelmesi nedeniyle, iş kolu kodlarının düzeltilmesi talebinde bulunan işverenin, işyerine ait işkolu kodundaki uyumsuzluğun giderilmesi amacıyla, ünitelerimizin sigorta primleri servislerinde çalışan personel tarafından, durum işyeri dosyasında yer alan işyeri bildirgesi ve varsa işyeri açma ve çalışma ruhsatı, denetim raporu, tutanak, resmi yazı v.s. belgelere bakılarak araştırılacaktır.

  Sigorta primleri servislerince yapılan incelemelerde, işyerlerine ilişkin tescil kütüklerinin “Yapılan İşin Niteliği” başlıklı bölümdeki bilginin doğru girilmiş olmasına karşın, işkolu kodunun Kurumca hatalı verilmiş olduğunun anlaşılması halinde, öncelikle bahse konu işlere ait doğru işkolu kodu tespit edilecektir.

  İşkolu kodunun hatalı verilmiş olduğu tespit edilen işyerleri için, doğru işkolu tespit edildikten sonra yapılacak işlemler, tehlike sınıfı ile prim oranın değişmemesine veya yükselmesine ya da düşmesine göre farklılık arz etmektedir.

  1- Tehlike sınıfı ile prim oranının değişmemesi

  İşkolu kodunda değişiklik talebinde bulunan işyerleri ile ilgili olarak, sigorta primleri servisince yapılan incelemelerde işkolu kodunun hatalı verilmiş olduğunun tespitinin ardından,hatalı işkolu koduna ilişkin tehlike sınıf ve prim oranı ile doğru işkolu koduna ilişkin tehlike sınıf ve prim oranının aynı olduğunun anlaşılması durumunda, bu nitelikteki işyerlerinin, işkolu kodunun değiştirilmesi amacıyla konu işyeri tescil servisine bildirilecektir.

  İşkolu kodu değiştirilmesi gereken işyerlerinin eski işkolu kodu ile yeni işkolu koduna ait tehlike sınıfının aynı olup olmadığı işyeri tescil servis şefi/yetkilisi tarafından kontrol edildikten sonra, işyeri tescil servisinde çalışan personel tarafından sistem üzerinde gerekli düzeltme işlemleri aynı gün içerisinde yapılacaktır.

  2- Tehlike sınıfı ile prim oranının yükselmesi

  İşkolu kodunda değişiklik talebinde bulunan işyerleri ile ilgili olarak, sigorta primleri servisince yapılan incelemelerde işkolu kodu hatalı verilmiş olduğu tespit edilen işyerlerinin, işkolu kodlarının, tehlike sınıfı ve prim oranı daha yüksek olan bir işkolu kodu ile değiştirilmesine karar verilmesi durumunda, değişiklikler 5510 sayılı Kanunun 83 üncü maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde yapılacak ve örneği Ek:1’de yer alan yazı ile 7201 sayılı Kanuna göre işverenlere tebliğ edilecektir.

  3- Tehlike sınıfı ile prim oranının düşmesi

  İşkolu kodunda değişiklik talebinde bulunan işyerleri ile ilgili olarak Sigorta Primleri Servisince yapılan incelemede, işkolu kodunun hatalı verilmiş olduğu tespit edilen işyerlerinin, işkolu kodlarının, tehlike sınıfı ve prim oranı daha düşük olan bir işkolu kodu ile değiştirilmesi yönünde değerlendirmede bulunmaları halinde, söz konusu değişikliğin yapılmasının uygun olup olmayacağının tespiti için durum incelenmek üzere Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarına aktarılacaktır.

  Bu bakımdan, sigorta primleri servisince, işyeri dosyasındaki belgelere göre, işyerinin tehlike sınıfının daha düşük bir tehlike sınıfındaki işkolu kodu ile değiştirilmesi yönünde değerlendirmede bulunmaları halinde, durum mevcut işkolu kodu ve prim oranı ile değiştirilmesi uygun görülen işkolu kodu ve prim oranı da belirtilerek gerekli belgelerle birlikte (işyeri bildirgesi veya işyeri açma ve çalışma ruhsatı, rapor, resmi yazı v.s. belgeler) Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarına intikal ettirilecektir.

  Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarınca işyerinde yapılan incelemeler sonucunda düzenlenecek raporlarda, işyerinin işkolu kodunun değiştirilip değiştirilmeyeceği, değiştirilecek ise hangi işkolu kodunda ve hangi tarih itibariyle tasnif edilmesi gerektiği hususlarına yer verilecektir.

  Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarınca düzenlenen raporlara istinaden, işkolu kodunun değiştirilmesine karar verilmesi halinde, değişiklik örneği Ek:1’de yer alan yazı ile 7201 sayılı Kanuna göre işverenlere tebliğ edilecektir.

  Bilgi edinilmesini ve gereğini rica ederim.
  Cüneyt OLGAÇ
  Kurum Başkanı a.
  Genel Müdür V.
  EK:
  1- İşkolu Kodu ile Tehlike Sınıfı ve Prim Oranına İlişkin Değişiklik Kararı.

  …/…/2012 Sos.Güv.Den. : M.HAZIMLI
  …/…/2012 Şb. Md. : E.S.DEMİRCİ
  …/…/2012 İşverenler Prim Dai.Bşk.V. : M.BULUT
  Koordinasyon:
  …/…/2012 Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Dai.Bşk.V. : Y.SÜNGÜ


  EK :

  T.C.
  SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI EK-1
  ……………… SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
  ..………....... SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ


  Sayı : (7201 sayılı Kanuna göre)
  Konu: İşkolu Kodu ile Tehlike Sınıfı ve
  Prim Oranına İlişkin Değişiklik Kararı


  ……………………………………….
  ………………………………………………….
  …………………….
  İlgi: ……. tarihli ………. sayılı dilekçeniz.
  Müdürlüğümüzde/<WBR>Merkezimizde …………………………………… sicil numarasında ve ……………………………………………………………………………adresinde faaliyet gösteren işyeriniz ….. (…………………………………................<WBR>.........) iş kolu ve ………….. tehlike sınıfında …..…….. tarihi itibariyle 5510 sayılı Kanun kapsamına alınmıştır.
  Ancak, ilgide kayıtlı dilekçenize istinaden Kurumumuzca yapılan inceleme sonucunda, bahse konu işyerinizin, ..… (…………………………………................<WBR>.........) işkolu kodunda ve …………….tehlike sınıfında işlem görmesine karar verilmiştir.
  5510 sayılı Kanunun 83 üncü maddesine istinaden, işyerinin tehlike sınıf ve derecesi ile kısa vadeli sigorta kolları prim oranının Kurumca işverenin isteği üzerine değiştirilmesi ve bu değişiklik isteğinin işverence;
  - Kasım ayından önce Kuruma bildirilmesi halinde, söz konusu değişiklik, istek tarihini takip eden takvim yılı başından itibaren,
  - Kasım veya Aralık ayı içinde Kuruma bildirilmesi halinde, söz konusu değişiklik, istek tarihini takip eden takvim yılını izleyen yılbaşından itibaren,uygulanacaktır.

  Bilgi edinilmesini rica ederim.
  İl Müdür Yardımcısı/Merkez Müdürü
  ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
  ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***

 9. #9
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  11.Nisan.2012
  Nereden
  Stajer
  Mesajlar
  283
  Naz hanım yazınız için tşkler, aslında bu yazıyı okudum fakat benim genede merak ettiğim uygulamayı sizler nasıl yaptığınız. Bu yazıdan okuyarak söylemiştim bende 3 gün kala herhangi bir kod seçmeden mi gönderebileceğiz diye. prosüdür baya uzun mu olacak acaba kod değiştirme işlemi için,yapan arkadaşlar varmıdır.


 10. #10
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  29.Aralık.2009
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  2,022
  kod değişikliği için dediğimiz gibi sistemde yer alan kodlardan birisini seçerek e bildirgeyi onayların akabinde dilekçe ile faaliyetınızı tam olarak belirterek sgk ya başvurun malum sgk prosedürü gereği işlem biraz uzun zaman alabilir fakat muhakkak nace kodunuz sgk nezdinde belirlenecektir..

  ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •