Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İNTERNETTEN SATIŞ

Üye

Değerli üstatlar, benim bir sorum olucak yeni kurulan bir işletme internet üzerinden vergi mükellefi olmayan kişlileri üye olarak kaydedip üyeleri aracılığı ile satış yapmayı üyelerin yaptığı satışları müşterilere direk fatura edip üyelerinede belirli bir komisyon ödemeyi düşünüyor. Sorum bu komisyonu vergi mükellefi olmayan üyelere ödemelerini nasıl giderleştiriceğiyle ilgili bilgisi olan siz değerli üstatların görüşlerini paylaşmalarından dolayı şimdiden teşekkür ederim.

Ziyaretci
    Alıntı NİYAZİ Nickli Üyeden Alıntı
    Değerli üstatlar, benim bir sorum olucak yeni kurulan bir işletme internet üzerinden vergi mükellefi olmayan kişlileri üye olarak kaydedip üyeleri aracılığı ile satış yapmayı üyelerin yaptığı satışları müşterilere direk fatura edip üyelerinede belirli bir komisyon ödemeyi düşünüyor. Sorum bu komisyonu vergi mükellefi olmayan üyelere ödemelerini nasıl giderleştiriceğiyle ilgili bilgisi olan siz değerli üstatların görüşlerini paylaşmalarından dolayı şimdiden teşekkür ederim.
    Vergi mükellefi olmadan internet üzerinden yapılan satışlarda yıl içerisinde 2 den fazla gelir elde edilmesi vergi mükellefiyetliğini gerektirdiğinden , mükellef olmayan üyelerin yaptığı satışlarda ana firma müşterilere direk fatura kesmesi diğer üyeleri bu durumdan kurtarmaz. Buna göre araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Veya maliyeden özelge almanızda fayda vardır. Kolay gelsin.

Üye

Sayın Mert Bulut öncelikle ilgi alakanıza teşekkür ederim. Maliyeden bilgi enson nokta olarak alıcağım peki şöylebişey olamazmı ana firma üyelerine gider pusulası karşılığında ödeme yapıp vergi kesintisini muhtasarla maliyeye yatırsa bir çözüm olmazmı?

Ziyaretci
    Sayın niyazi üstadım, Gider pusulası bildiğiniz üzere nadiren mal satışlarında Alıcı firma tarafından düzenlenen bir belgedir. Fakat bu işin sürekli olarak yapılmasıda yine vergi mükellefiyetliğini gerektirir. Sonuç olarak üyeleriniz satışa yardımcı olabilir fakat komisyon geliri elde edemez ederse malum sonuçlar ortaya çıkar.

Üye

Sayın Mert Bulut Üstadım görüşleriniz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.