Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 23 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TTK.623,624 ve 6103/25.md.hk.......

Ziyaretci
    arkadaşlar, ,
    2 ortaklı ltd.şti' de 2 ortakda tam yetkil müdür. Ben 01.10.2012 tarihine kadar herhangi bir işlem yapacakmıyım. Yani müdürler kurulu başkanı ataması gerekir mi? yardımcı olursanız sevinirim...

Müdavim Üye
    Sizin durumu bu şekilde mi?

Öncelikle bu 25.maddenin bir kısmı yürürlülükten kaldırıldı.Ve değişmiş haline göre bu şartları taşıyorsanız tabiki.Oma bu özelliğe uyan kaş firma var bilmem.Onun haricinde önceki verdiğim TTK değişikliğinin karşılaştırmalı linkini okuyun.

Ancak, tüzel
    kişinin temsilcisi olarak üye seçilmiş
    bulunan gerçek kişinin, Türk Ticaret
    Kanununun yürürlüğe girdiği tarihten
    itibaren üç ay içinde istifa etmesi, onun
    yerine tüzel kişinin ya da başkasının
    seçilmesi gerekir. Tüm ortakların hep
    birlikte müdür sıfatıyla şirket işlerini
    idare ve şirketi temsil ettiği limited
    şirketlerde de aynı üç aylık süre içinde
    Türk Ticaret Kanununun 623 üncü
    maddesi hükmünün gereği yerine
    getirilir. Anonim şirketlerde Türk Ticaret
    Kanununun 363 üncü maddesinin birinci
    fıkrası uyarınca seçim yapılan
    durumlarda, anılan Kanunun 359 uncu
    maddesindeki şartları taşıyan yönetim
    kurulu üyelerinin seçilmeleri şarttır.
    Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Ziyaretci
    Fatih Bey,
    Ltd.Şti. ortakları gerçek kişiden oluşuyor ve 2 side ortak ve müdür bu durumda aralarında müdürler kurulu başkanı ataması gerekir mi diye sordum...yani aortaklıklarında tüzel kişi yok. dolayısıyla onunda bir temsilcisi yok...

Ziyaretci
    MADDE 623- (1) Şirketin yönetimi ve temsili şirket sözleşmesi ile düzenlenir. Şirketin sözleşmesi ile yönetimi ve temsili, müdür sıfatını taşıyan bir veya birden fazla ortağa veya tüm ortaklara ya da üçüncü kişilere verilebilir. En azından bir ortağın, şirketi yönetim hakkının ve temsil yetkisinin bulunması gerekir.

(2) Şirketin müdürlerinden biri bir tüzel kişi olduğu takdirde, bu kişi bu görevi tüzel kişi adına yerine getirecek bir gerçek kişiyi belirler.

(3) Müdürler, kanunla veya şirket sözleşmesi ile genel kurula bırakılmamış bulunan yönetime ilişkin tüm konularda karar almaya ve bu kararları yürütmeye yetkilidirler.

Müdavim Üye
    Kısacası şirkette ortak olarak tüzel kişinin temsilcisi olarak seçilmiş gerçek kişinin 3 ay içinde (1 temmuz ayından itibaren)istifa etmesi gerekiyor ki bu süreç içinde başkasının seçilmesi gerekir.Bir de tüm ortakların hep birlikte müdür sıfatıyla şirket işlerini idare etmesi gerekmekte ve biri istifa ederse tekrardan yetki verilecek yani bu 1 kişi 2 yada 3 kiş de olabilir.TTK 623,363,359'u (TTK'nın yeni değişiklik yapılmış halini) okursanır karışıklık giderilmiş olur. .Yani 2 şart var onun harici 3 ay olayı yok.

Lütfen arkadaşlar bu madde bütün şirket yönetimlerini kapsıyormuş gibi anlam çıkartmaya çalışanlar kanunu sindire sindire tekrar okusun ve Meslektaşları yanlış yönlendirmesin.
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın efe06 yukarda ilk yazıma okursanız ordaki eğer ana sözleşmede ortaklar kurulu ve şirketi müdürlerden birisi değilde her iki ortakda müdür olarak temsil eder yazıyorsa o zaman sizin bu ana sözleşmeyi değiştirene kadar 624.maddeye girmeniz gerekmiyor ama bu sürede tabi 6103/22.maddeye göre 01/07/2013 tarihi son tarihtir bu tarihe kadar ana sözleşmedeki kanuna aykırı hükümler geçerlidir ama bu süreden sonra kanun hükümleri geçerlidir,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Ziyaretci
    Fatih bey,
    kafamı karıştıran ismmmo' nun TTK Yol haritası duyurusundaki ilanı alttaki gibi.

• Şirketlerde tüzel kişilerin temsilcisi olan yöneticilerin 01.10.2012 tarihine kadar
    istifa etmeleri gerekir.
    • Limited şirketlerde müdürler kurulu başkanı atanması gerekir.
    • Cari Hesap sözleşmelerinin 01.10.2012 tarihine kadar Yeni TTK’ya uyumlu hale
    getirilmesi gerekir.

Müdavim Üye
    Alıntı efe06 Nickli Üyeden Alıntı
    Fatih Bey,
    Ltd.Şti. ortakları gerçek kişiden oluşuyor ve 2 side ortak ve müdür bu durumda aralarında müdürler kurulu başkanı ataması gerekir mi diye sordum...yani aortaklıklarında tüzel kişi yok. dolayısıyla onunda bir temsilcisi yok...
    Burda istifa ve bırakma durumlarında bahsedilmekte.Gerçekten meslektaşların kafasını biliyorum edasıyla bulandırmak da bu oluyormuş demek.Kısacası makaleleri dikkate almayın TTK'nın yeni halini okuyun daha net anlayacaksınız.Yoksa bize şirketlerin türünü bile değiştirmeye kalkarlar o makalelere göre karar alsaydık.

Ziyaretci
    tşk.ederim...

Müdavim Üye
    Benim en ilgincime giden ise Şuan Turmob'un TTK'nın son değişikliklerini kapsayan (Türmob yayınları-432) Türk Ticaret Kanunu kitabını okuyarak buna cevap vermem.Herkes alıp ordan faydalansın; bütün değişiklikler aynen mevcut ve bu durumda bile kafamızı karıştırmalarına şaşıyorum.